Spomínate si na benzínovú pumpu z poviedky Padla hmla, kde mladému policajtovi starec za pokladňou poradí, kadiaľ má ísť, aby sa dostal do cieľa svojej cesty? Jasné, že nie, Padla hmla dodnes nikde nebola publikovaná, prvý raz sa s ňou stretnete až v zbierke Obchádza nás temnota. A nebude sama. Premiéru si odbaví aj kúsok Mŕtvi klauni nepijú, stvorený s jedným z najvýraznejších českých hororových autorov Honzom Vojtíškom (antológie Z druhej strany a Útočisko).

Z dediny sa vytratil život. Všetci museli odísť, nakoľko tu štát plánoval vystavať ambiciózny vodný projekt. Ako to už ale niekedy býva, zlyhal, nič sa nepostavilo, zato všetci obyvatelia odišli. Zostali len potichu sa rozpadávajúce, opustené budovy, z roka na rok čoraz mocnejšie pohltené okolitou prírodou, stávajúc sa jej súčasťou. Prichádza sem Kody, toho času skrachovaný alkoholik živiaci sa ako klaun chodiaci po akciách. Čo sa v ruinách stane? A stane sa vôbec niečo? No, na to môžete vziať každopádne jed, že sa stane!

Slovenský folklór je plný jedinečných, úžasných, desivých, nádherných vecí, ale viac nebudem prezrádzať, veď si to prečítate v poviedke. Takmer ste si však prečítať nemohli, nakoľko nevznikla. Napriek zápletke, ktorá ma bavila, som počas písania dospel do mŕtveho bodu. Dielo bolo z nemalej miery dokončené, ale niekoľko kľúčových scén chýbalo. Nevedel som však, ako na ne, čo s tým.

Našťastie sa práve vtedy ozval Honza (ktorý ma „namočil“ už do viacero zaujímavých projektov - Howard, Kreslený strach, 66 + 6 hororov v 100 slovách) s otázkou, či by som nemal záujem spolupracovať s ním na jeho pripravovanej zbierke hororových poviedok. Tá mala byť jedinečná tým, že každú poviedku napíše v spolupráci s iným autorom. Súhlasil som a dohodli sme sa tak, že mu pošlem niektoré svoje staršie nedokončené poviedky a ak medzi nimi nájde nejakú, ktorú by mal chuť doraziť do úspešného konca, môže to s ňou skúsiť a v prípade úspešného dokončenia si ju vezmem do Obchádza nás temnota. Ani som príliš nedúfal, že by si niečo vybral a predpokladal som, že namiesto toho spoločne napíšeme nejakú novú vec. Ale nakoniec si vybral už prvú poviedku – Mŕtvi klauni nepijú. Dokončil ju, dodal chýbajúce scény a v neposlednom rade troška života a humoru, čo sú veci, ktoré som jej ja dodať nevedel.

Zvláštne je, že Riža, ktorý v roku 2013 kreslil obálku k môjmu e-booku Kozí ľudia (kúpiť), kedysi napísal poviedku o skrachovanom klaunovi so samovražednými sklonmi. Prečítal som si ju až po dokončení Mŕtvych klaunov (údajne som ju čítaj aj predtým, ale nejako mi vyšumela z hlavy) a zostal som v údive, lebo ide o dokonalý prequel.

P.S. – Okrem pumpy z Padla hmla sa v poviedke mihne aj firma Vodná s.r.o., ktorá vyhĺbila už „bagrovisko“. V budúcnosti sa jej evidentne budem musieť bližšie pozrieť na bager.

kontaktE-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Ivan Kučera on Facebook