Čo si budeme hovoriť. Každý sa niečím inšpiruje a sem-tam vykráda. Dôležité ale je, či k tomu pridá aj niečo vlastné. Takže, čím som sa inšpiroval ja? Nebudem zbytočne chodiť okolo horúcej kaše, tu to máte:

Mama Deti stratené v lese a vychovávané šialenou ženou. U mňa ale vystupuje iba jedno dieťa a univerzum okolo neho a jeho „mamy“ je úplne iné. Navyše, tvorcovia hororového filmu Mamy nemajú autorské práva na lesné deti. Lesné deti sú fenomén, vychádzajúci z niekoľkých šialených - ale skutočných - prípadov.

Tretie oko Temný hororový triler Stephena Kinga som čítal už dávno. Stále v sebe však máme príjemné spomienky na šerifa Alana Pangborna a jeho vzťah s manželmi Beaumontovcami. Vždy je fajn, ak v horore zlo terorizuje dobro, ale to dobro má silného spojenca a časom sa strany vymenia a dobro začne byť zlu vyrovnaným súperom. Aby sme zostali u Kinga, resp. Bachmana, spomeňte si na hrdinovho mafiánskeho kamaráta v Kliatbe. Takto postavené príbehy ma vzrušujú a zaujímajú 100x viac, ako trilery, v ktorých zlo šikanuje dobro a bezradné/bezmocné dobro sa spamätá až 10 minút pred koncom. Navyše, Pangborn stál ako jeden z hlavných inšpiračných zdrojov pri tvorbe Enzechštejna. Ale to už bolo dávno.

Lovecraft Atmosféra temných, ponurých lesov, možno áno a možno nie s dávnymi stopami pôsobenia prastarých mimozemských civilizácií. Lesy sa odohrávajú na hranici medzi civilizáciou a práve takýmito lesmi. Dlhodobo tvrdím, že človek je oproti prírode bezmocný a maličký. Každý, kto má lesy rád, mi určite dá pravdu. Pokúsil som sa túto atmosféru preniesť na stránky knihy.

Cintorín domácich zvieratiek Jeden z mojich najobľúbenejších hororových Kingov, vo svojej jednoduchosti stonásobne lepší, ako milión-stranové To. Mladý párik sa sťahuje z mesta na vidiek do domu v blízkosti hlbokých lesov, plných povestí, legiend a strašidelných historiek. Tu na muža, ženu a ich deti číha nebezpečenstvo, no mladí ľudia nachádzajú spojencov v podobe susedov – staršieho muža a ženy, ktorí by im mohli byť rodičmi.

Z toho, čo ste si práve mohli prečítať, na niektorých z vás zrejme sklamane doľahlo presvedčenie, že Lesy budú trápne krvavá mužská hororová záležitosť. Chcem vás ubezpečiť, že pre mňa také nikdy neboli. V skutočnosti budú obsahovať minimum násilia (a o to viac manželského sexu) a atmosféru som sa síce snažil tvoriť silne hororovú, ale s dôrazom na psychológiu postáv, vzťahy a dialógy.

...........................................................................................................

Recenzie.org – Môj filmový web

Môj profil na Facebooku.

Základné informácie:

Dátum vydania: 19. 9. 2014 (piatok)

Cena: 4,95 € (e-book bude možné zakúpiť i pre českých záujemcov, suma sa automaticky preráta na české koruny)

Formáty: epub, mobi, pdf

E-book Lesy si slovenskí záujemcovia môžu kúpiť na slovenskom Martinuse a českí záujemcovia na českom Martinuse.