Obchádza nás temnota je uzavretím istej kapitoly môjho písania. Ide o zbierku 11. hororových a trilerových poviedok, z nich s niektorými ste sa v minulosti už mohli stretnúť (v čele s legendárnym a kultovým Prasaťom, za ktoré som získal cenu Béla ako za najlepšiu hororovú poviedku roka). Ale väčšina z nich je úplne nová.

Všetky príbehy z tejto knihy sa odohrávajú na Slovensku, spravidla v exteriéroch a nikoho, kto čítal moje e-booky Kozí ľudia (kúpiť) a Lesy (kúpiť) neprekvapí, že konkrétne v hustých lesoch, v ktorých nie ste sami ani keď si myslíte, že ste. Zbierka má formát A5, 152 strán a výtvarne ju obohatil Filip Bandurčin – je autorom ako obálky, tak ilustrácií k jednotlivým poviedkam.

V zbierke narazíte na poviedky Ovoniavač, Prasa, Bagrovisko, Stádo, Opatrovateľka, Niekto tu je, Záhradkárska osada, Obesenec, Mrznúci dážď, Padla hmla a Kamionista. Úvodné slovo k zbierke napísal Honza Vojtíšek (Útočisko, Z druhej strany, Howard).

Obchádza nás temnota si môžete kúpiť na Buxe, Martinuse, MegaKnihách alebo Funtastic. Českí záujemcovia napr. na českom Martinuse či na českých MegaKnihách. Zbierka sa dá zároveň hodnotiť a komentovať na Databáze kníh – či už po jednotlivých poviedkach, alebo kniha ako celok. Tak von so svojimi názormi a dúfam, že budú výlučne kladné, iné sa ani ostatne nepripúšťajú :-)

Recenzie, názory, komentáre, články na nete:

„Dvadsať temných, hororových, kriminálnych a mysterióznych poviedok bez humoru prevedie čitateľa extrémnymi pocitmi strachu, beznádeje, zúfalstva a znechutenia. Slovensko Ivana Kučeru je drsné a mrazivé. Opisované udalosti sú podivné, zdanlivo neškodné, kontroverzné, šokujúce či intímne, ale v každom prípade, krvavé a znepokojivé. " DOMI, KNIZNAPOTOPABLOGSPOT.COM (celá recenzia)

„Je tu aj menšie prepojenie poviedok a to policajtom Enzechštejnom. Najprv som si nad jeho menom lámal hlavu, ale svojim prístupom si získal hneď moju priazeň.“ NEMMAMSLOV, DATABAZEKNIH.CZ

„Jeho opisy, najmä prírody, sú naozaj mrazivé a veľmi dobre zvládnuté. Keď píše o zime, chce sa vám pritiahnuť na seba deku, keď nás vedie do lesa, priam vidíme a cítime, ako sa dovtedy známe a priateľské stromy menia na niečo neidentifikovateľné.“ ZUZANA ŠVECOVÁ, CITAJ.TO (celá recenzia)

„Veľmi podarená zbierka poviedok. Čo musím v tejto zbierke vyzdvihnúť, je atmosféra. Autor s ňou dokáže pracovať veľmi pekne a nerobí mu problém navodiť ťaživú a priam až klaustrofobickú atmosféru plnú strachu.“ DARTHSOREN, DATABAZEKNIH.CZ

„Jeden môj bývalý priateľ nemal rád fantasy či nadprirodzeno, vždy hovorieval, že najväčšie hrôzy sa aj tak skrývajú v reálnom svete. Ivan Kučera by si s ním rozumel.“ KRISTÍNA HALAGANOVÁ, KNIZNIDIRA.CZ (celá recenzia)

„Ivan píše skvele a ja si užívam pomaly prichádzajúce hrôzy. Veľmi obdivujem spôsob akým opisuje krajinu, pretože sa cítim skoro ako doma.“ LADY.LUCREZIA, DATABAZEKNIH.CZ (profil knihy)

„Autor ma veľmi príjemne prekvapil svojou vypísanosťou, štýl ako od dlhoročného harcovníka. Za mňa veľká spokojnosť, teším sa do budúcna, nevidíme sa poslednýkrát.“ ENDYAMON, DATABAZEKNIH.CZ (profil knihy)

„Vrele odporúčam všetkým priaznivcom horrorovej tvorby.“ MM_RAMONE, DATABAZEKNIH.CZ

„Ivan Kučera rozhodně nepíše nějakou velkou literaturu a vítané je, že si na ni ani nehraje. Průsečík jeho tvorby můžeme hledat někde mezi americkými pulpovými magazíny padesátých let a současným temným thrillerem přicházejícím ze skandinávských zemí.“ ROMAN BÍLEK, XB-1 (celá recenzia)

„Jednoznačne sa mi na poviedkach páči, ako autor navodzuje atmosféru. Niekedy sa to blížilo kingovkám. Aspoň som mal ten pocit. Asi všetky príbehy sú situované na samoty, do lesov, maximálne na okraje miest. Vo väčšine príbehov sa s tým autor nepára a hlavné postavy necháva rozpárať, roztrhať, zožrať, umrznúť, jednoducho zgegnúť.“ MIRO ŠVERCEL, MARTINUS.SK

„Autor má nesporné nadání v umění vyjádřit se stroze, přesně a tnout bolestivě do živého. Tam, kde jiní potřebují dvě stránky, jemu stačí dvě věty. Povídky mají rychlý spád, nemají hluchá místa a předvádějí většinou perfektní pointu. Za přínosnou tvůrčí invenci do budoucna považuji postavu policisty Enzechštejna, který se vyskytuje hned v několika příbězích a vlastně je spojuje v něco více, než je stručná povídka.“ FRANTIŠEK MEJSTŘÍK, VLČÍ BOUDA (celá recenzia)

„Kučera si skvěle radí jak s nadpřirozenými atmosférickými horrory, tak s horrorově laděnými napínavými thrillery. Staré báchorky, prasata, létající hlavy či řidiči jsou u něj stejně nebezpečné bestie. Kučera své příběhy vypráví přímočaře i trochu tajemně.“ HONZA VOJTÍŠEK, DATABAZEKNIH.CZ

„S každou ďalšou prečítanou poviedkou ma táto útla knižka baví viac a viac. Ivan Kučera zručne a s citom pre žáner oživil tajuplné Zlo (v rôznych podobách) ukrývajúce sa v slovenských lesoch. V najsilnejších momentoch pripomína atmosférou staré dobré, časom overené Kingove poviedky. Príjemne mrazivé čítanie.“ MARK E. POCHA, AUTOR KRAJINY KANIBALOV PRE MARTINUS.SK

„ÁNO! Takto nejako si prestavujem horor po slovensky. Pestrosť hororových nápadov v tak oklieštenom prostredí ako sú slovenský vidiek a okolité lesy je tiež na jedničku.“ 1972SIXO, DATABAZEKNIH.CZ

„Autorov štýl sa číta veľmi dobre, hladko, nič vás pri čítaní neruší a máte pocit, akoby ste sa vy sami pozerali na mŕtvolu muža, alebo akoby ste vy sami utekali pred hrozbou z lesa. Skrátka to poviem tak, že autor vás vôbec nenechá vydýchnuť a musíte pokračovať v čítaní stoj čo stoj, pretože inak by ste asi neprežili.“ DOMINIKA ELIZABETH HLADÍKOVÁ, PODPORUJME SLOVENSKÝCH AUTOROV (celá recenzia)

„Ivana Kučeru lákajú temné slovenské lesy, to, o čom sa nehovorí, len šepká, tajomné zlo, ktoré okolo vás krúži, keď ste sami a za zamknutými dverami sa cítite bezpečne. Viaceré poviedky zo zbierky Obchádza nás temnota z vydavateľstva Hydra vás zamrazia svojou reálnosťou – zlo a hrôza brúsia po kraji a je len náhoda, ak vás minú a udrú na kohosi iného. Už ste si niekedy pri pohľade na ľudské nešťastie povedali – chvalabohu, že sa toto nestalo mne? Lenže, niekomu sa to stalo, a čo ak nabudúce… Našťastie, toto sú len poviedky, nie večerné správy. Pri tých s fantastickým motívom si oddýchnete presne tak dlho, aby vás tie realistickejšie dorazili. Odporúčam čítať v noci v prázdnom byte a zabudnúť na kocúra spiaceho v pelechu na chodbe. Infarktové stavy sú zaručené." LENKA ŠTIBLARÍKOVÁ, FANDOM.SK (celý článok)

"Povídky jsou krátké, ale nesmírně čtivé a dokáží vás na těch několika stránkách upoutat. Autorovi kolikrát stačí dvě věty a už vás chytí za pačesy a nepustí. Povídky mají rychlý spád, celou knížečku smlsnete za pár hodin. Já osobně jsem si to dávkoval, vždy před spaním jednu, po celých jedenáct večerů." JAN KAHOUTEK, HOWARD

"Ivan Kučera sa so svojou zbierkou poviedok medzi konkurenciou len tak nestratí. Vyzná sa v písaní skoro tak dobre ako v lesoch. Kam až ho zradné cestičky literatúry zavedú, je nateraz otázne. Obchádza nás temnota je iba začiatok, ktorým si musí prejsť každý začínajúci autor. A štart je to veru parádny." PETER ŠUFLIARSKY, FANDOM.SK (celá recenzia)

„Prierezová zbierka poviedok autora, ktorý vrátil slovenským lesom strašidelný ráz. Komu z týchto príbehov nenaskočia zimomriavky, ten už je zaručene mŕtvy!“ MULTIVERZUM.SK (celý článok)

"Svieža, brutálna a znepokojivá hororová zbierka. Kučera má jednoduchý, zdravý štýl, nezapĺňa stránky omáčkou. Mnohé poviedky sú voľne prepojené a dedina Ostrý Pichliač s náčelníkom Enzechštejnom pripomína sériu Kingových diel s mestečkom Castle Rock a jeho šerifom Alanom Pangbornom. V mojich očiach zbierka prakticky neobsahuje výrazne slabšiu poviedku." DATABAZE KNIH.CZ (viac)

„Príbehom nechýba atmosféra, brutálne opisy, ani sexuálne narážky s primeranou dávkou irónie a čierneho humoru. Rátajte však s tým, že pri väčšine poviedok budete nútení použiť vlastnú fantáziu a vyvodiť si tak závery sami. “ PETER ŠUFLIARSKY, ŠUFLOVINY.SK (celá recenzia)

..............................................................................................................................................

kontaktE-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Facebook: Obchádza nás temnota

Facebook: Ivan "tron" Kučera

..............................................................................................................................................