Rozhádaný párik mladých milencov počas letných prázdnin vyráža do divočiny za mestom, kde je vodou zatopené bagrovisko. Využívajú ho na kúpanie ľudia, ktorí vedia, že tam je. Ale veľa ľudí to nevie. Oni dvaja áno. A to ich namočí do veľkých problémov. Jazero má toho leta totiž ešte jedného návštevníka. A ten sa oň nemieni s nikým deliť.

Bagrovisko som napísal v roku 2012 pre Cenu Fantázia. Inšpiroval som sa vlastnou fantáziou, skutočne existujúcimi Sigotami (začínajú sa kúsok od Zelenej vody pri Novom Meste nad Váhom) a reportážou v správach, keď na východnom Slovensku viacero rybárov údajne v prírodnom jazere zahliadlo krokodíla. V druhej polovici roka 2012 som sa ale rozhodol poviedku nevyužiť v Cene Fantázia, ale v Howardovi. Tam nakoniec naozaj aj vyšla – s ilustráciami Tomáša Gála a s pomocou Honzu Vojtíška. Bol to práve Honza, kto navrhol skvelý nápad – prepracovať poviedku tak, aby bol začiatok v skutočnosti jej koncom resp. koniec jej začiatkom. Blbo sa to vysvetľuje, prečítajte si to a pochopíte.

Bagrovisko vyšlo v Howardovi spolu s Ovoniavačom a v roku 2016 sa obe prebojovali do mojej debutovej hororovo-trilerovej zbierky Obchádza nás temnota (kúpiť). Tu Bagrovisko pre zmenu ilustroval Filip Bandurčin. Poviedka bola pre potreby Obchádza nás temnota jemne prepracovaná; šlo skôr len o kozmetické úpravy, ktoré boli potrebné, ale „bežné oko“ si ich asi nevšimne.

Jedna výrazná zmena tu ale predsa len je. Verzia z roku 2013 v úvode obsahuje anonymného policajta. Jasné, už vtedy som rozmýšľal, či to je alebo nie je Enzechštejn. Mohol byť... ale aj nemusel. Tak som túto otázku nechal otvorenú. Až verzia z roku 2016 sa definitívne rozhodla, že JE to Enzechštejn a tak bola dovtedy len anonymná postava premenovaná.

Obchádza nás temnota môžete hodnotiť a komentovať na Databáze kníh.

Obchádza nás temnota si môžete kúpiť na Buxe, Martinuse, MegaKnihách alebo Funtastic. Českí záujemcovia napr. na českom Martinuse či na českých MegaKnihách.

Recenzie, názory, komenty:

„Bagrovisko je příběhem, jenž se s přivřenýma očima může klidně odehrát. Na začátku lze zřetelně vidět nějakou „bombastickou“ reportáž odvysílanou v hlavní zpravodajské relaci komerční televize a poté samotného autora, který na jejím základu vystavěl příběh do hororově laděné absurdity. “ ROMAN BÍLEK, XB-1 (celá recenzia)

"Z poviedky ide mráz a ak by bola mierne upravená, tak smelo siaha na svetových autorov." DATABAZE KNIH.CZ (viac)

..............................................................................................................................................

kontaktE-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Facebook: Obchádza nás temnota

Facebook: Ivan "tron" Kučera

..............................................................................................................................................

View the embedded image gallery online at:
https://ivankucera.sk/poviedky/9-bagrovisko/#sigFreeId4f0421bba5