Profil mojej hororovej poviedky, za ktorú som v roku 2011 získal Cenu Béla v rámci Ceny Fantázie. Samovrah odchádza do lesa, ale vďaka ľudožravému prasaťu zistí, že chce žiť. Nie je však už príliš neskoro? Prasa je totiž hladné. Veľmi, veľmi, veľmi hladné. Príde Enzechštejn včas, alebo nájde už len ohlodané kosti?

Túto poviedku som napísal v marci 2010, nebol som s ňou však spokojný a tak, keď som sa ju začiatkom roka 2011 rozhodol poslať do Ceny Fantázie, vcelku výrazne som ju prepracoval. Problém bol v tom, že mi pripadala neživotná. A nevedel som, čo s tým. Až počas sychravej vychádzky v prírode vo februári 2011 som pochopil, že z mínusu môžem urobiť plus.

Vďaka tejto spásonosnej myšlienke sa z Prasaťa stal „neosobný“ novinový článok. Zdalo sa mi, že výsledok je oveľa lepší... ale porota si to príliš nemyslela. Alebo bol skrátka príbeh o ľudožravom prasati príliš rozporuplný a rozdelil publikum na dva nezmieriteľné tábory? Na tých, ktorým sa bez výhrad páčil a na tých, ktorým sa nepáčil už z princípu? Neviem, možno.

Určite by to ale vysvetľovalo svojrázne prijatie porotou, v ktorej bolo 5 členov, pričom jeden Prasaťu udelil nadšených 10 bodov (z desať), kým druhý krásnu, čistú nulu. Menovať nebudem, prasa si ich už nájde a osobne si to s nimi vydiskutuje. V dobrom, alebo v zlom. Prasa totiž stále žije. To ste nevedeli? Tak si prečítajte drabble pokračovanie, ktoré bolo publikované v antológii 66 + 6 hororov v 100 slovách (kúpiť).

Kým porota bola v ťažkých rozpakoch, vydavateľstvo Artis Omnis bez veľkého premýšľania udelilo Prasaťu Cenu Béla za najlepšiu hororovú poviedku roka. Nie zlé, človeče.

Prasa prvý raz vyšlo práve v zbierke poviedok z tohoročnej Ceny Fantázie (kúpiť) a následne, mierne upravené, v roku 2016 v mojej hororovej antológii Obchádza nás temnota vydavateľstva Hydra (kúpiť) . Za definitívnu verziu však pokladám až románové spracovanie, ktoré v roku 2019 vydalo Artis Omnis (kúpiť tu).

Poviedku môžete ohodnotiť aj na Databáze Kníh a zbierku Obchádza nás temnotu ako celok tiež.

Názory na Prasa sú vskutku šťavnaté, posúďte sami:

„Niterní strach, zvrácenost, brutalita hraničící místy až s nechutností, často neotřele vybudovaná zápletka, tísnivá atmosféra a rychlý spád příběhu bez zbytečných odboček.“ ROMAN BÍLEK, XB-1 (celá recenzia)

„Svinsky hnusný príbeh.“ MARIÁN KUBICSKO, FANTASY PLANET (celá recenzia)

„Príbeh o šialenom útoku prasaťa sa nedrží jedného námetu, jednej postavy, dokonca ani jedného vyvrcholenia. Dalo by sa povedať, že autor na finále rezignuje, ale je to naozaj také šialené, že na Prasa nemôžem povedať nič negatívne.“ IVAN PULLMAN, SARDEN (celá recenzia)

„Myslím, že Ivan Kučera písal za seba. Preto je nádejné, že tú sadistickú bunku v sebe má a ona mu dodáva podobné nápady.“ ANETA ČIŽMÁRIKOVÁ, RIDDICK´S REALM (celá recenzia)

„Poviedka koncipovaná ako článok o udalostiach v obci, kde súhrn neblahých udalostí vedie k tragédii - bez okľúk, priamou cestou - cez les.“ MILENA VERESOVÁ (celá recenzia)

„Nechutné, drsné, plytké... jasný víťaz!“ ANDREA HARMANNOVÁ, CENA BÉLA

..............................................................................................................................................

kontaktE-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Facebook: Obchádza nás temnota

Facebook: Ivan "tron" Kučera

..............................................................................................................................................