Profil mojej hororovej poviedky z Prvního almanachu Vlčí boudy a Howarda. V Austrálii došlo k brutálnemu úmrtiu dvoch mužov. Prípad vyšetrovateľov privedie na stopu miestnej legendy, v ktorej figuruje prízrak koňa. Aké tajomstvo ukrývajú rozvaliny starej stajne?

Vyšlo v roku: 2013 a 2015

Kde: e-časopisy První Almanach Vlčí boudy (2013) a Howard č. 14 (2015)

Tu si môžete časopisy stiahnuť: První almanach Vlčí boudy a Howard č. 14

Počet strán časopisov: 50 (Almanach) a 114 (Howard)

Moja poviedka na stranách: 15 - 20 (Almanach) a 102 - 111 (Howard)

Šéfredaktor: Roman Bílek (Almanach) a Honza Vojtíšek, Roman Kroufek (Howard)

Cena: oba časopisy sú zadarmo

Vydavateľ: nezávislý elektronický časopis serveru Vlcibouda.net a nezávislý elektronický hororový časopis Howard

Náklad: neobmedzený (oba časopisy vyšli výlučne v elektronickej verzii)

Kresba na titulnej strane: Dan Černý (Almanach) a Martin Engler (Howard)

Ilustrácie k mojej poviedke: Poviedka v Almanachu nie je ilustrovaná. V Howardovi ju ilustrovala Zuzana Droppová.

ISSN: -

Formáty časopisov: pdf

Autorova poznámka: Táto poviedka má prekvapivo pohnutú minulosť, plnú zvratov a zaujímavostí ako z telenovely, takže si ich postupne všetky pripomeňme. Vyložte si nohy a uvarte kávu/čaj, pretože to bude chvíľku trvať.

Najskôr som sa s poviedkou zúčastnil Ceny Fantázie 2010. Skončila na mieste č. 45 z celkového počtu 100. V porote sedelo 5 osôb. Každý mohol dať 0 – 10 bodov s tým, že 0 je najmenej a 10 najviac. Vyskytli sa rôzne hodnotenia: 10, 5 i 2 (10 dal Dado Nagy). Každopádne, nič z toho nebolo.

V roku 2011 som ju poslal Jozefovi Karikovi, ktorý v tom čase na svojej stránke rozbiehal „Textovú masakru“, v rámci ktorej mu začínajúci autori na zhodnotenie posielali svoje poviedky. Moja bola historicky prvou a bola z toho takmer štvrťhodinová video-recenzia.

No za oficiálne vydanie pokladám až to v r. 2013. Vtedy som poviedku mierne upravil a publikovali mi ju chalani v e-časopise webu Vlčí bouda.

Na začiatku bol nápad s vraždiacim koňom. Niečo také som vo filmoch ani knihách dovtedy nevidel, ak nerátam drobnosti (Kliatba bratov Grimmovcov Terryho Gilliama) alebo „čosi podobné“ (Biely bizón s Charlesom Bronsonom). Tak som si povedal, že to napíšem. Umiestniť dej do Austrálie, ktorá sa mi vždy páčila, bol logický krok. Toto sa asi do slovenských reálií fakt šupnúť nedalo.

Že existuje americký horor z roku 1984 Kanec, odohrávajúci sa v austrálskom vnútrozemí, kde hrdinovia pátrajú po tamojšej legende, obrovskom zabijackom diviakovi, som sa dozvedel až v lete 2012. Teda dávno po dopísaní poviedky.

Svojho času som rozmýšľal nad voľným pokračovaním nazvaným Chlap vie, čo treba. Venovalo by sa súboju Utuala a Boba Marsha v horách. Jednalo by sa o extrémne voľné pokračovanie, ktoré by s „jednotkou“ malo spoločné len postavy, nakoľko hlavná konská dejová línia bola plnohodnotne ukončená. Sequel nakoniec nevznikol.

Zaujímavá situácia nastala v roku 2014, keď som sa dozvedel, že budúcoročné číslo Howarda sa bude niesť v austrálskom duchu. Keďže som „náhodou“ mal jednu hororovú austrálsku poviedku po ruke, skôr zo srandy, než smrteľne vážne, som ju poslal Honzovi Vojtíškovi, ktorý spolu s Obitusom časopisu šéfuje. Keďže na českom a slovenskom literárnom poli je minimum austrálskych hororových poviedok, Howard poviedku v marci 2015 publikoval.

Predtým sa však udiala ďalšia zaujímavá vec. Ilustrácií k poviedke sa chopila Zuzana Droppová, počas čítania si však všimla pár vecí, vrátane hrubých logických prehreškov (napr. až po rokoch som si všimol, že jedna postava prišla o svoje oči po tom, čo o ne raz už prišla, šialené). Väčšinu z nich som sa rozhodol do poviedky zakomponovať, no keď už som bol v tom, mierne som upravil celú poviedku. Pár pre dej nedôležitých scénok išlo preč, vymazal som takisto zopár dialógov a iné pasáže som napísal o čosi svižnejšie, aby dej pôsobil sviežejšie a menej ťažkopádne. Takže hoci samotnej zápletky som sa v podstate nedotkol, pôvodná verzia, publikovaná v Almanachu, je relatívne o dosť iná, ako tá z Howarda. Keďže poviedka dovtedy nikomu „nepatrila“ a Zuzanine pripomienky boli k veci, rozhodol som sa jej ju venovať.

Recenzie: Video-recenzia Jozefa Kariku (V tieni mafie).

..........................................................................................................

Recenzie.org – Môj filmový web.

Môj spisovateľský profil na Facebooku.