V roku 2014 o mne Cornon J. Kedro napísal profil do októbrového čísla regionálneho magazínu Novomestský spravodajca, ktorý vydáva Nové Mesto nad Váhom. Nečakal som, že k niečomu takému dôjde v dobe, keď za písanie románov zarábam približne 10 eur ročne. /ilustračné foto/

Po váhaní som sa sem rozhodol umiestniť v plnom znení tento profil. Cornona už nejaký ten rok poznám, nedávno dokončil vysokoškolské štúdium na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave a minulý rok nakrútil kraťas Post.

Časopis stál 50 centov a rozprestiera sa na 26. stranách, pričom môj profil si môžete prečítať na stranách 18 – 19 pod odvážnym názvom „Novomestská pisateľská legenda – Tron“ (z ktorého som stále v rozpakoch). Je tam priložená aj fotka, keby niečo. Októbrové číslo vyšlo v náklade 1200 kusov. Jeden kus mám navyše, kebyže ste vášnivý zberateľ vecí so mnou súvisiacich :-) .

Časopis si môžete zadarmo stiahnuť v archíve, ale ak by sa vám nechcelo, tu je profil v celom znení, za možnosť uverejniť ho tu ďakujem celej redakcii Spravodajcu:

Novomestská pisateľská legenda – Tron

Narodil sa v decembri roku 1981 v Myjave, vyrastal však v Novom Meste nad Váhom, kde navštevoval najprv základnú, neskôr i strednú školu. Na vysokú nechodil. Namiesto nej sa po absolvovaní 5-ročného štúdia v potravinárskom odbore zamestnal. No nie vždy vo vyučenom pekárskom či cukrárskom remesle. Respektíve skoro nikdy. Postupne si vyskúšal prácu v technických službách mesta, potravinárskom a textilnom sklade, v supermarkete, kotolni či na montážnej linke spätných zrkadiel do áut. Istý čas sa dokonca staral o kone v stajni alebo chodil po domoch ponúkať knihy, pričom predal dohromady dva kusy. A jeden z toho musel zaplatiť on sám, pretože výtlačok niekde po ceste stratil.

Pred siedmimi rokmi sa Ivan Kučera vydal s kamarátom na letnú brigádu do Veľkej Británie, hoci ani jeden z nich nevedel po anglicky. Napriek tomu, že si sprostredkovateľskú zamestnaneckú agentúru vopred dôkladne overili na novomestskom úrade práce, očakávaného zberu póru na anglických roliach sa nedočkali. Radšej utiekli do neďalekého Leicestru, kde tri mesiace pracovali na spiatočnú letenku. Po príchode na Slovensko spísal Ivan spoločné zážitky do dodnes nepublikovanej knihy. Časom zverejnil svoje skúsenosti aspoň v článku pre Nový čas pre ženy. Paradoxne bol honorár z časopisu približne rovnako vysoký ako výsledný zárobok zo strastiplnej zahraničnej cesty. Možno aj vyšší.

Po vpáde ekonomickej krízy na Slovensko v roku 2009 stratil Ivan Kučera trvalý príjem a stal sa dlhodobo nezamestnaný. Situácia mu však umožnila prehodnotiť svoju dovtedajšiu pisateľskú činnosť, s ktorou začal platonicky už ako 13-ročný. Do povedomia verejnosti začal postupne prenikať až o dekádu neskôr, keď sa v roku 2004 zaregistroval pod prezývkou Tron do toho času nie veľmi známej Česko-Slovenskej filmovej databázy, dnes na internete masovo navštevovanej ČSFD.cz. V priebehu nasledujúcich siedmich rokov zverejnil na webstránke obdivuhodné množstvo textu v rozsahu viac než 3 200 filmových komentárov a ďalších 140 životopisov režisérskych či hereckých osobností.

V komunite aktívnych užívateľov databázy sa stal pisateľskou legendou, svojimi názormi na filmy si získal stovky fanúšikov a aj dnes, tri roky po jeho odchode z ČSFD, sa k jeho odkazu hlási približne 360 pravidelných návštevníkov internetového portálu. Plus ďalšie desiatky a možno až stovky nepravidelných.

Okrem Česko-Slovenskej filmovej databázy publikoval Ivan Kučera príspevky o svetovej kinematografii na viacerých súkromných blogoch, z ktorých dnes už ani jeden neexistuje. Zato je však možné dodnes nájsť jeho 60 filmových článkov z rokov 2005 – 2007 na svojho času neznámej stránke Kinema.sk a ďalších 115 hodnotiacich textov na špecializovanom hororovom portáli Studna.net.

V máji krízového roku 2009, keď už stratil stabilné zamestnanie, založil Ivan Kučera vlastný nezávislý web Recenzie.org, ktorý doteraz ponúka čitateľom každý pracovný deň nový článok o filme. V rozmedzí piatich rokov existencie tak autor napísal a zverejnil na svojej internetovej stránke viac než 450 filmových recenzií a ďalších minimálne 800 príspevkov o svetovej kinematografii.

Popri audiovizuálnej žurnalistike sa Ivan Kučera venuje takisto literárnej reflexii a vlastnej spisovateľskej tvorbe. Orientuje sa predovšetkým na žánre fantastiky, zvláštnu pozornosť venuje rozličným druhom hororovej prózy. Verejne debutoval už v roku 2003 netradične romantickou mikropoviedkou Letný príbeh práve v letnom dvojčísle tohto mesačníka. Okrem Novomestského spravodajcu publikoval nasledujúcich 10 hororových poviedok v špecializovaných slovenských a českých periodikách ako napríklad Filmag Extra, Howard, Vlčí bouda alebo Kobka. Dosiaľ najväčšie spoločenské uznanie zaznamenal v roku 2011 vďaka krváku Prasa, s ktorým získal žánrovú Cenu Béla za najlepšiu hororovú poviedku v rámci prestížnej celoštátnej súťaže Cena Fantázie. Text neskôr zaradili do výberu vydavateľstva a následne zverejnili v tlačenej podobe zborníka Fantázia 2011.

Zlom v spisovateľskej kariére Ivana Kučeru nastal desať rokov po verejnom debute, konkrétne na Vianoce 2013. 24. decembra vydal 32-ročný novomestský autor svoj nezávislý románový debut Kozí ľudia, situovaný do historických reálií podjavorinského kraja. Kniha je rozdelená na dva svojbytné celky, odohrávajúce sa v rozdielom čase, ktoré však dohromady spája hrôzostrašná legenda o pôvodných obyvateľoch regiónu - Kozích ľuďoch. Zatiaľ čo hlavnou postavou prvej časti, zasadenej do obdobia konca druhej svetovej vojny, je dospievajúci horský chlapec Kubo Ďuriš, druhej polovici deja dominuje súčasný úspešný mladý spisovateľ Jozef Koločány. Hororový román vydal Ivan Kučera na vlastné náklady, bez jazykovej korektúry a s partizánskou metódou propagácie formou elektronickej knihy.

V apríli tohto roku uviedla na literárny trh skupina ôsmich nezávislých spisovateľov česko-slovensko-poľskú antologickú zbierku 66 + 6 hororů ve sto slovech, ktorá vyšla v limitovanej tlačenej edícii. Útla knižka obsahuje spolu 72 žánrových mikropoviedok, z ktorých 11 napísal práve Ivan Kučera.

Do konca roka má momentálne už aktívne zamestnaný pisateľ ešte mnohé smelé plány. Popri vydávaní piatich filmových článkov týždenne pre portál Recenzie.org a uverejňovaní nových poviedok hodlá v najbližších mesiacoch publikovať aj svoj druhý román s názvom Lesy. Príbeh bezdetného páru tridsiatnikov z prostredia horskej dediny bude mať opäť podobu len elektronickej knihy vo vlastnom náklade. Zato s výraznou ambíciou prepájať osudy postáv do jednotného univerza, čo literát neraz jemne načrtol vo svojich drsných poviedkach.

...........................................................................................................

Recenzie.org – Môj filmový web.

Môj spisovateľský profil na Facebooku.