S fenoménom Harry Potter som sa prvý raz stretol v kine. Zrejme som predtým zachytil informácie o knižkách, ale neprikladal som im váhu, nezaujímali ma. Ak by ma zaujímali, zohnal by som si ich a prečítal. Lenže ako filmového fanúšika bolo na prelome storočí nemysliteľné prejsť okolo tohto rozprávkového fenoménu...

... bez povšimnutia. V tom čase do kín prišli dva veľkolepé, napäto očakávané úvodné diely do ambicióznej fantasy série; druhým bol samozrejme Pán prsteňov. Bol mi bližší Frodo, ale ani Kameň mudrcov som si nemohol nechať ujsť. Pomerne živo si pamätám, ako som si išiel v predstihu kúpiť lístky a vestibul kina bol beznádejne preplnený. Hoci výsledné dojmy boli oproti Spoločenstvu Prsteňa slabšie, šlo o kvalitnú fantasy „americké prachy, anglická atmosféra“. A všade tam, kde je anglická atmosféra, je super.

Zašiel som do kina aj na Tajomnú komnatu a prečítal si prvú a druhú knižku. Následne som ale v kompletizovaní Rowlingovej diela nepokračoval a zostal som pri Harrym iba ako divák. Niektoré diely super (Väzeň z Azkabanu, Ohnivá čaša), iné slabšie, ale keď som sa po rokoch vrátil k slabším (pre potreby tohto textu), zrazu mi pripadali lepšie.

Toto však nemajú byť recenzie jednotlivých dielov. Toto má byť niečo úplne iné.

Čo?

Dlhodobo ma v tejto sérii fascinuje, že jej univerzum je strašne detailne prepracované... a pritom v skutočnosti prepracované vôbec nie je. Musím to dokonca napísať veľkými písmenami. NIE JE. Jeden príklad za všetky. Takmer-Bezhlavý Nick. Spomínate si? John Cleese v prvých dvoch dieloch. A potom? Nuž... nič. Skrátka zmizol. Puf. Nevedno kam, nikto nám to nevysvetlil.

Podobných záhad je sága preplnená.

Chcem upozorniť a poprosiť o jednu vec. V žiadnom prípade sa nedá argumentovať tým, že „ale veď v knihe to vysvetlené bolo, to je tvoj problém, že si ju nečítal“. Nie, nie a ešte raz nie! Film je film a kniha je kniha. Isté žmurknutia na fanúšikov kníh môžu (musia?) byť, no je neprípustné, aby filmové adaptácie kníh pochopili len diváci, ktorí čítali knižné predlohy.

Hrozný chaos vzniká aj kvôli slovenskej a českej verzie. Brumbál verzus Dumbledore, Mozkomor verzus Dementor, Popletal verzus Fudge. V mnohých prípadoch český preklad bezkonkurenčne víťazí nad slovenským (pôsobivé Bradavice verzus slovenský „syrový“ Rokfort alebo super Prasinky verzus nič nehovoriaci Rokvill).

Harry Potter a Kameň mudrcov

Hneď na začiatku Harry zo ZOO oslobodí hada. Krásne a dojemné, však? Dokonca vari azda šľachetné. Až na to, že chudák exotický plaz nemá v sychravej Británii šancu. Vo voľnej prírode bez debaty uhynie.

Nakoľko sú Harryho rodičia mŕtvi, od plienok vyrastal u Dursleyovcov: tety Petunie, uja Vernona a bratranca Dudleyho. Niektoré neskoršie časti sa vyznačovali tým, že v nich nevystupovali, hoci spočiatku boli vnímaní ako trvalá súčasť série; úvod u Dursleyovcov bol rovnako povinný, ako akčný predtitulkový úvod u bondoviek. Postupne sa ale zo série vytratili; rozhodne sa nedá povedať, že vystupovali v každej časti.

Onen Kameň mudrcov z názvu filmu stráži obludné, obrovské, trojhlavé psisko. Ako s mnohými inými bytosťami, ani s ním sme sa už v nasledujúcich dieloch nestretli. Objaví sa tiež kentaur, ktorý s Harrym nadviaže relatívne priateľské vzťahy. Logicky som preto predpokladal, že to nejakým spôsobom vyvrcholí v nasledujúcich dieloch. Avšak dotyčný kentaur, ak sa nemýlim, sa už v žiadnom z filmov neobjavil. Vo Fénixovom ráde sa mihlo celé stádo, unesúc „ružovú“ učiteľku Dolores Umbridge, ale onen „hlavný kentaur“ nepricválal a každý, kto čakal, ako jeho súkmeňovci zasiahnu do boja o Rokfort, čaká dodnes.

(Bizarná vsuvka dňa. Kým v Spoločenstve Prsteňa si menšiu rolu strihol Ian Holm z Votrelca, v Kameni mudrcov sa mihol jeho votrelecký kolega John Hurt ako starý predavač kúzelných paličiek Ollivander.).

Nikto z muklov (ľudia s ne-čarodejníckymi schopnosťami) na vlakovej stanici nevidí, ako čarodejnícke decká miznú v nástupišti 9 ¾ ? Proste sa rozbehnú oproti múru, stotinu pred tvrdým nárazom ZMIZNÚ a nikto si to nevšimne? Nuž... hm... Logika do tejto série nikdy nepatrila. Ako inak, ak nie jej totálnou absenciou, si vysvetliť trest prvákov poslaním do nočného strašidelného lesa, kde niečo zabíja jednorožce a pije ich krv? Alebo brutálny metlobal, v ktorom sú bežné pády z výšky dvadsiatich metrov (ktorým nezabráni žiadny z profesorov)? Chcete ešte viac (ne)logiky? Oukej: pri metlobale sa bežne padá z výšky 10 a viac metrov a žiakom sa nič nestane. Ron vo finále spadne z kamenného koňa a je na šrot.

Do hry vcupitá Ronov potkan Prašivec. Neškodné domáce zvieratko v skutočnosti skrýva desivé tajomstvo, ktoré nečakane vyvrcholí vo Väzňovi z Azkabanu. Zaujímavé je i iné zvieratko, hoci toto je čokoládové. Na začiatku, keď sa spoznajú Harry, Ron a Hermiona, im z vlakového kupé odskáče čokoládová žabka. Keď v Daroch smrti 2 idú ich deti prvý raz do Rokfortu, vráti sa. Je to zrejme najdojemnejší comeback čokoládovej žabky v dejinách kinematografie. Okrem žabky do deja nečakane vpadne aj zlý trol, ktorý takmer zabije Hermionu. Trolov ako takých následne čakal osud trojhlavého psa – nikdy viac sme ich už nevideli. Môžete si myslieť, že boli v Daroch smrti 2, ale to boli Obri, nie trolovia. Trol mimochodom hviezdil aj v konkurenčnom Spoločenstve.

Ron má okrem dvojičiek Freda a Georgea a sestry Ginny (ktorá sa neskôr stane Harryho manželkou) ešte jedného súrodenca a to brata Charlieho, ktorý „študuje drakov v Rumunsku“. Pozoruhodné je, že túto tajomnú osobu sme nikdy nevideli, iba o nej všetci hovorili. Ako pani Columbovú. V sérii sa diali záhadnosti i ohľadom učiteľského zboru. V Kameni mudrcov Harryho do tajov metlobalu zasvecuje madam Hooch (Zoë Wanamaker), ktorá sa však v nasledujúcich dieloch neobjavila. Údajne šlo k nespokojnosť herečky s honorármi, ale to nás ako fanúšikov ságy samozrejme nezaujíma. Chceli sme postavu a tú sme nedostali.

Harry v jednej pasáži nájde magické zrkadlo, v ktorom uvidí „prízrak“ svojho otca Jamesa. S odstupom rokov je totálne bizarné, že ho stelesnil (aj v nasledujúcich dieloch) Adrian Rawlins, ktorý si v roku 1989 zahral v ducharine Žena v čiernom. Prečo totálne bizarné? Daniel Radcliffe si totiž zahral hlavnú rolu v remaku Ženy v čiernom v roku 2012. A mega-totál-bizarné je, že Rawlins sa ujal menšej roličky v roku 2014 v Žene v čiernom 2: Anjelovi smrti (v ktorej Daniel už nehral).

S odstupom rokov (a pri znalosti nasledujúcich pokračovaní) je najviac na hlavu postavené vyhrážanie Snapea Quirrellovi. Konkrétne „dobre si rozmyslite, na koho strane ste“. Čo to malo znamenať? Quirrell je predsa svojím spôsobom Voldemort („opačná tvár“), Snape to ako Voldemortov prisluhovač MUSEL vedieť a napriek tomu sa s ním TAKTO rozpráva? Nechápem...

Pomerne častou „chybou“ je nezrozumiteľnosť ohľadom čarov – väčšinou treba povedať čarovnú formulku a použiť prútik. Inokedy stačí mávnuť prútikom bez jediného slovka a čaro sa splní. V knihách to možno vysvetlené je, vo filmoch nie. Nevraviac o tom, že Harry (scéna s hadom) čaruje bez toho, aby čo i len vedel, že to vie. Alebo: smrteľným kúzlom je formulka „avada kedavra“, pričom ale v Daroch smrti 2 Ronova mama zabije bláznivú Bellatrix bez toho, aby vyslovila čo i len časť tohto zaklínadla. Fanúšikovia kníh teraz možno budú protestovať a vysvetľovať, ale proste vo filmoch to vysvetlené nie je. Vysvetlené nie je ani to, prečo školu na konci nepostavia pomocou pár mávnutiami prútikov, keď Dumbledore Horáciov (Jim Broadbent) zdevastovaný dom opraví mávnutím prútika za dve sekundy.

Harry Potter a Tajomná komnata

Druhý (a posledný) raz sa objavuje prízrak Takmer-Bezhlavého Nicka. Česť jeho pamiatke. Zároveň druhý a posledný diel, v ktorom Dumbledorea hral Richard Harris. Po jeho smrti rolu v trojke prebral oveľa lepší (a gandalfovský) Michael Gambon.

Naopak prvý raz sa objavujú: Zúrivá vŕba (v českej verzii Vŕba mlátička), Dracov otec Lucius a domový škriatok Dobby. Ten to Harrymu značne komplikuje, no po tom, čo mu na konci Harry ponožkou udelí slobodu, sa stáva jeho celoživotným dlžníkom. V Daroch smrti 1 sa mu za to odvďačí najväčším darom.

Ronovu mamu, dvojičky a Ginny, sme videli síce už v jednotke na nástupišti 9 ¾, no až teraz spoznáme aj otca (pracuje na Ministerstve mágie).

Začínajú fungovať prvé dramaturgické naschvály. Ron a Harry sa nedostanú na nástupište 9 ¾ a nemôže im pomôcť ani Ronova mama, lebo naň išla pred nimi. Avšak v Kameni mudrcov nešla. A v akom svete sa vlastne pohybujeme? Je tu rozsiahle vlakové nástupište s vlakom, obrovská škola uprostred lesov, desiatky/stovky študentov a ako sa dozvieme v neskorších dieloch, existuje Ministerstvo mágie. Snape (po kauze „lietajúce vozidlo“) hovorí „viete, aký veľký je to priestupok? Riskovali ste odhalenie nášho sveta.“. Čiže svet nemá ani len tušenia o existencii čarodejníkov? Z čoho je teda platené Ministerstvo mágie? Nie z daní obyvateľov Veľkej Británie? A vôbec, aké „odhalenie“ preboha, keď mnohí študenti Rokfortu pochádzajú z muklovských rodín?

S odstupom rokov (a zvyšných dielov) je pozoruhodné správanie Snapea, ktorý ustavične usiluje o vylúčenie Harryho zo školy, kým Dumledore mu v tom bráni. So znalosťou celej série sa zdá, že Snapeovi v skutočnosti išlo o Harryho dobro – zrejme predpokladal, že po odchode zo školy by mu nehrozilo také nebezpečenstvo, ako na nej. Naopak, Dumbledoreovo tvrdohlavé držanie Harryho v Rokforte sa spätne javí ako chovanie a vykrmovanie prasiatka. Na strane druhej, ak by Harry odišiel z Rokfortu, hrozilo by mu menšie nebezpečenstvo? Nie, naopak. Voldemort by ho dostal oveľa ľahšie, ako na škole, kde je Harry strážený a chránený učiteľmi a priateľmi.

Objavujú sa škriekajúce mandragory, ktoré dokážu svojím krikom omráčiť človeka. Prečo ich nikdy nikto v sérii nepoužil? Nestačilo pri finálnom boji o Rokfort nasadiť si slúchadlá a vytiahnuť z kvetináčov dvetisíc mandragor? Voldemortova armáda by doslova odpadla a bolo by po bitke.

Veľkým oživením dvojky je nielen temnejší prístup oproti jednotke, ale i účasť Kennetha Branagha. Hoci profesor Gilderoy Lockhart (v češtine Zlatoslav) prežije, už nikdy sa v sérii neobjaví. Pravdepodobne dodnes trpí stratou pamäti. Hovorí sa, že mal mať cameo v jednej z posledných častí, kde by sa prechádzal v blázinci, ale nakoniec z toho nič nebolo.

Objavuje sa Ronov potkan Prašivec, o ktorého pravej identite Ron stále ani len netuší.

Metlobal má evidentne pravidlá len na papieri. V praxi je to niečo iné. Okrem toho, že ide o mimoriadne brutálny šport, pri ktorom sú na dennom poriadku úrazy žiakov, bežné sú i počarované predmety (lopta, metla). Fair play???

Premiéru má Ufňukaná Uršuľa, duch mŕtvej študentky, ktorú pred desaťročiami v Rokforte zabil Voldemort. Uršuľa v Tajomnej komnate nepovie svoje posledné slovo.

Objavuje sa flashback s mladým Voldemortom (a mladým Hagridom a nie príliš mladým Dumbledoreom), pričom Voldemort sa snaží smrť študentky (Uršuli) hodiť na Hagridovho pavúka, ktorý, neporovnateľne väčší, sa následne objaví v Zakázanom lese (aj so svojimi „deťmi“) a následne má posmrtné cameo v Polovičnom princovi.

Kľúčovú rolu v Tajomnej komnate zohráva Denník Toma Riddla. Následne je zničený, čo Voldemorta oslabí do takej miery, že v nasledujúcom Väzňovi z Azkabanu v podstate vôbec nevystupuje. Spätne to dáva o to väčšiu logiku, že ako sa dozvieme v nasledujúcich častiach, denník bol v skutočnosti jedným z viteálov (o tom ale až neskôr).

Spoznávame ministra mágie Korneliusa Fudgea. Priebežne sa objavil aj v ďalších potterovkách, v Daroch smrti 1 prišiel na scénu nový minister v podaní Billa Nighyho, toho však už po prvej scéne zabili Voldemortovi prisluhovači a na jeho miesto dosadili svojho človeka.

Hrôzostrašný bazilišok (v slovenskej verzii ako som sa dozvedel údajne BAZILISK?????), s ktorým Harry na konci bojuje, má špeciálny jed, ktorý umožňuje (ako sa dozvedáme v pokračovaniach) ničiť viteály. Práve to využije Ron s Hermionou, keď v Daroch smrti 2 navštívia spustnutú Tajomnú komnatu s baziliškovou kostrou. V zuboch sa (prekvapivo?) stále nachádza jed.

Prvý raz priletí bájny vták Fénix. Dumbledoreov miláčik nielen v tejto časti zohrá dôležitú úlohu, ale po riaditeľovej smrti v Polovičnom princovi navždy odlieta z Rokfortu.

Harry Potter a Väzeň z Azkabanu

Pre mnohých najobľúbenejšia potterovka, paradoxne v podstate úplne bez Voldemorta, zato s náruživou posilou v podobe diabolského dua Lupin/Black. Diabolský Sirius je v skutočnosti Harryho krstným otcom. Po zavraždení jeho rodičov Siriusa falošne obvinili z napomáhania Voldemortovi - vraj mu prezradil ich bydlisko, čo viedlo k ich smrti. V skutočnosti zradil iný rodinný priateľ, Peter Pettigrew a doplatil na to svojou smrťou. V skutočnosti šlo o kamufláž a ako sa ukáže v tejto časti, maskoval sa ako Ronov potkan.

V škole po Tajomnej komnate pravdepodobne prijali špeciálne smernice, ktoré žiakom dovoľujú pohybovať sa v priestoroch školy v civilnom oblečení. Značnou rekonštrukciou prešla samotná škola. Hagridova horáreň vyzerá úplne inak a nachádza sa na úplne inom mieste, takisto Zúrivá vŕba bola presadená. A až teraz sa dozvedáme, že Rokfort v skutočnosti susedí s čarovnou zasneženou dedinkou, ktorá sa raz za čas objavila aj v nasledujúcich epizódach.

Opätovne sa na scéne zjavuje minister mágie. Naopak, šialene dobrý autobus z úvodu už nikdy neuvidíme, škoda. Okrem autobusu majú premiéru aj pôsobiví Dementori, strážcovia Azkabanu. Kým v tejto časti ich možno zaradiť medzi relatívne/pomerne kladné postavy, síce drsné a kruté, ale v zásade konajúce v mene spravodlivosti, v neskorších dieloch už ide o skorumpované bytosti, pracujúce pre Voldemorta.

Novou učiteľskou posilou je nielen Lupin, ale i veštkyňa Sybila v podaní Emmy Thompson. Šlo o úplne zbytočný krok, nakoľko postava je pre dej zbytočná a v nasledujúcich dieloch sa objavovala len sporadicky.

Logika je v tejto časti v poriadku, no po znalosti nasledujúcich dielov nedáva logiku, prečo hrdinovia nebojovali proti Voldemortovi časovratom. V poriadku nie je iba mentorský Lupin, ktorý z deja občas záhadne mizne. Ako sa vo finále ukáže, mizol počas splnu, nakoľko je vlkolak. Logicky si poviete „aha, vtedy behal po lesoch“, ale ako vysvitne zo Siriusovej hlášky „preboha, ty si zabudol na liek?!“, pravdepodobne existuje nápoj, po ktorého vypití sa nemenil. Potom ale prečo počas splnu mizol? Nápoj nefungoval resp. raz fungoval a raz nie? Ak fungoval na 100%, kam zmizol? A nie je priveľká náhoda, že ho zabudol vypiť práve keď sa to najviac hodilo scenáristovi?

Opätovne sa však prejavuje zábudlivosť ohľadom bájnych tvorov. Tentokrát spoznáme lietajúceho hipogrifa Hrodzobca (v českom preklade hipogrYfa Klofana), ktorý sa následne z univerza navždy vyparí. Asi odletel za sedem riek a sedem hôr.

Dochádza k pre-obsadeniu mŕtveho Harrisa živým a oveľa lepším Gambonom.

..............................................................................................................................................

kontaktE-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Facebook: Obchádza nás temnota

Facebook: Ivan "tron" Kučera

..............................................................................................................................................