Je za nami zatiaľ posledná, šiesta, séria populárneho amerického hororového seriálu American Horror Story. A výsledkom je paradox. Kým prvá polovica super, druhá patrí bez debaty k tomu najhoršiemu, čo sme tento rok na obrazovkách videli. Obsahuje spoilery.

Fenomén AHS je s nami už pekných pár rokov, ale mňa, na rozdiel od ostatných, nechytila už prvá séria, Murder House, ale až druhá, famózne Asylum. Prvá síce mala čo-to do seba a predstavila nám zaujímavé pravidlá univerza (duchovia existujú a môžu vás nielen zabiť, ale aj osexovať), ale Asylum bolo Asylum. Kto videl, vie. Proste bomba, vážení. Komediálnejšie ladený čarodejnícky Coven mnohí nemajú radi, no mne vyhovoval. Riadne mi vyhovovala aj poburujúca Freak Show, ktorú tvorcovia odmietali tak dlho, až ju nakoniec nakrútili. Zlá nebola ani piata séria o prekliatom hoteli, hoci už sa v nej do popredia začal nekompromisne dostávať asi hlavný mínus skoro všetkých sérií a to akási odfláknutosť posledných častí skoro každej sezóny. Akoby to zakaždým chceli mať tvorcovia čím skôr za sebou a aj to podľa toho vyzerá. Hotel sa mi každopádne celkom pozdával, hoci napojenie na predchádzajúce série začínalo vykazovať povážlivé trhliny (Sarah Paulson nielenže hrala ducha hotela, ale následne sa objavila aj ako médium z prvej série). Ale Lady Gaga podľa mňa skvele nahradila dovtedajšieho maskota seriálu, fantastickú lejdy Jessicu Lange.

Šiesta séria, Roanoke, je najväčšia divočina, akej sa tvorcovia doteraz dopustili. Nie snáď, že by to EŠTE VIAC prehnali so sexom, násilím a inými úchylačtinami. Tieto veci boli už v predchádzajúcich sériách nie na hranici, ale za ňou a Roanoke bol plus mínus rovnaký. Inými slovami, nechýbala napríklad scéna á la Cannibal Holocaust (fanúšikovia tušia), ani moment, v ktorom je postava pri plnom vedomí rozrezaná a zaživa sú z nej postupne vyťahované vnútornosti. Je to nechutné, desivé a obludné, ale desivých a obludných vecí bola plná už prvá séria. Prečo je teda Roanoke divočina?

Môžeme ju s čistým svedomím rozdeliť na dve časti. Prvá polovica je skvelá. Taká „klasická“ AHS séria: plno postáv, strašidelný dom, krv, duchovia, úžasná dávna záhada. O čo konkrétne ide? Fanúšikovia starobylých tajomstiev už dávno pochopili, že 6. séria pojednáva o jednej z najväčších amerických záhad, keď sa zdanlivo bez stopy zľahla zem po celej dedine osadníkov. Teórie sú dodnes riadne divoké a čítanie o tejto záhade je pomerne zaujímavé a vzrušujúce.

Do starého, dávno opusteného domu na vidieku sa sťahuje rasovo zmiešaný párik z rušného veľkomesta po tom, čo sa raz na ulici stal obeťou nezmysleného násilia. Čoskoro sa ukáže, že dom nemal podozrivo nízku cenu len tak pre nič za nič. Začínajú sa diať čudné veci. Vidiny, nočné mory... duchovia??? Práve SEM sa totiž počas osídľovania Ameriky presťahovala legendárna „stratená“ kolónia a teraz v okolí domu prebývajú vražední duchovia vedení Mäsiarkou (Bitúnkarkou ehm?). Hlavne počas tzv. „Krvavého Mesiaca“ majú mimoriadnu silu a sú schopní brutálne vraždiť každého, kto im zabral ich milované teritórium. Za všetko pravdepodobne môže prastará čarodejnica (Lady Gaga).

Hoci mám AHS rád, reklamnú kampaň šiestej série som prakticky vôbec nesledoval, takže som vôbec netušil, o čo pôjde. Takže som bol relatívne dosť prekvapený, keď sa „zrazu“ v polovici série všetko skončilo. Nechápal som to. Čo sa bude diať následne?!?

Predtým, než vám to prezradím, mi dovoľte miernu odbočku k prvej polovici. Tá je zaujímavá inovatívnym prvkom, ktorý sa v tomto seriáli vyskytol vôbec po prvý raz. Hlavnými hrdinami sú Matt a Shelby. Hrajú ich Sarah Paulson a Cuba Gooding Jr. Paulson je maskotom AHS a Cuba sa tento rok objavil (spolu s Paulson) v spriaznenom American Crime Story, kde hral O.J. Simpsona obvineného z brutálnej dvojnásobnej vraždy. Ďalšími výraznými postavami sú Mäsiarka (Kathy Bates) a Mattova problémová sestra Lee (Angela Bassett).

Zatiaľ sa vám na tom nevidí nič čudné, však? No veď si len počkajte.

Paulson, Gooding, Bates a Bassett sú v skutočnosti HERCI. HRAJÚ skutočné postavy, ktoré tvrdia, že sa im tieto veci stali. To, čo sledujeme, je teda REKONŠTRUKCIA starších udalostí zo života Matta a Shelby. Ich „skutočné“ predobrazy sa v seriáli objavujú tiež a hrajú ich Lily Rabe a najmä André Holland z Knicku. V praxi to vyzerá tak, že prvá polovica 6. série je vlastne akýsi kvázi dokument s „hovoriacimi hlavami“, pričom udalosti, o ktorých „reálni“ Matt a Shelby (teda Holland a Rabe) hovoria, sú sfilmované a postavy hrajú „normálni“ hollywoodski herci. Aby to ale bolo EŠTE viac komplikované, títo herci nehrajú takpovediac samých seba. Čiže napríklad Kathy Bates nehrá Kathy Bates, ale herečku s menom Agnes Mary Winstead. Ktorá hrá Mäsiarku. Chápeme sa, nie? Angela Bassett nehrá Angelu Bassett, ale herečku Monet, ktorá hrá Lee, pričom reálnu Lee v „dokrútkach“ stelesnila Adina Porter.

Nuž, takže tak. Čo si o tom myslíte? Prvá polovica série je tradičný AHS nadpriemer a tieto „hovoriace hlavy“ sú len akýmsi „bonusovým doplnkom na oživenie“. Potiaľto dobre, 80%. V neposlednom rade musím oceniť asi historicky najnormálnejšie postavy (ak samozrejme nerátam Mäsiarku).

A potom to nastane. V polovici série sa príbeh končí. Ukáže sa, že sme vlastne sledovali televízny seriál údajne inšpirovaný skutočnými udalosťami, za ktorým stál mladý, pošahaný a nechutne ambiciózny režisér. Ten po závratnom úspechu „prvej série“ iniciuje vznik druhej, ktorá sa ale koncepčne a inak má radikálne líšiť od prvej. Má ísť o found footage, kedy do SKUTOČNÉHO domu zatvorí nielen skutočné postavy, ale i hercov, ktorí ich hrali v prvej sérii. Čiže sa bok po boku objavia skutoční Matt a Shelby (Holland, Rabe), tak ich hereckí predstavitelia (Gooding Jr., Paulson). Objaviť sa rozhodne chcela aj rolou Mäsiarky posadnutá Agnes Mary Winstead (Kathy Bates), ale režisér zistí, že je príliš psychicky narušená (aj na reality šou) a súdnym rozhodnutím jej zakáže priblížiť sa k domu. Zrejme mu to zabralo toľko času, až zabudol osloviť predstaviteľku čarodejnice, ktorá sa v druhej polke čudne neobjavuje, pričom všetci ostatní áno, čiže je to dvojnásobne čudné.

Druhá polovica je najhorší found footage, aký si len viete predstaviť. Vizuálne to vyzerá hnusne, zmenilo sa to len na samoúčelnú prehliadku ohavného násilia. Postavy sú vyslovene nesympatické, snáď až na Hollanda, takže im prajete čo najrýchlejšiu smrť. Absurdné je, že len čo sa začne zostava konečne úspešne stenčovať, zakaždým na dvere domu zaklope nejaký nový „náhodný okolo idúci“ a peklo, divákovo, pokračuje ďalej.

V predposlednej časti sa ZNOVA hlavný príbeh zdanlivo končí (na pozemok vnikne polícia a „omylom“ zastrelí jednu z dvoch posledných preživších) a čakáte, o čom to bude ďalej. V poslednej časti na scénu prichádza Lana Winters z Asylum (!) a dokonca Lovci duchov, ale to už je vážne mimo. Mám obrovské podozrenie, že tvorcovia písali scenár alebo behom pár hodín alebo sa na to skrátka vysrali, slušnejšie sa ten bordel opísať nedá. „Skutočnú“ Lee na konci (tuším v predposlednej epizóde) posadol „duch Mäsiarky“ a následne spácha pár hnusných krvákov. Myslel som si, že ona bude následne pokračovateľom, že sa stane novou Mäsiarkou. Ale nie, v poslednej časti je to zasa „normálna“ Lee. Zabudla???

Tvorcovia tvrdia, že jednotlivé série začínajú postupne prepájať a vraj sa má s pribúdajúcimi sériami čoraz viac ukazovať, že sa odohrávajú v rovnakom univerze. V praxi to však nič mimoriadne nie je, maximálne čo sa na samom konci mihne Lana Winters. Čiže Sarah Paulson má dvoj-úlohu. Znova. Už to začína byť trochu trápne.

Paulson je maskotom série, ale nie je to bohvieako dobrá herečka a v neposlednom rade je veľmi nesympatická a miestami vyložene otravná. V American Crime Story bola super, ale tam šlo skôr o super napísanú postavu, než o super herecký výkon. Navyše sa začína prejavovať jej nie príliš veľký talent i neschopnosťou dostatočne odlíšiť jednotlivé postavy. Čiže keď sa na konci objaví ako Lana Winters, tak to nezistíte podľa toho, že by rolu nejako extra inak hrala, ale proste má iný účes a všetci ju oslovujú Lana (a nepripadá jej vôbec čudné, že sa herec Rory Monahan - Evan Peters - podobá na jej lásku z Asylum). V Roanoke si navyše zahrala nie dve, ale rovno TRI postavy a skutočne neviem, v ktorej je horšia. Ostatní sú jej vyrovnanými parťákmi a ťažko si vyberiete, ktorý z nich je mizernejší a protivnejší. Jediný, kto ma tu vyložene bavil, bol maličký Leslie Jordan ako médium (a následne ako herec, ktoré hrá médium). Denis O´Hare a Lady Gaga boli v Hoteli skvelé ženské, ale tu majú iba cameo.

Stojí za úvahu, či si nepozriete len prvú polku šiestej série, ktorá síce má troška uponáhľaný koniec a nedozviete sa, ako to vlastne bolo so smrťou ex-manžela Lee, ale inak ide o poctivé AHS. Druhá polka je vyložená katastrofa za, čo ja viem, maximálne 20%, možno ani to nie. Mnohí tvrdia, že zvrat v polke seriálu je skutočne nečakaný. Nuž, je, dozaista. Ale čo z toho, keď odštartuje časti, ktoré sú úplne o ničom pre každého, kto videl aspoň pár found footage a slasherov? Ale Prasohlav bomba.

P.S. – A je to prvý raz, čo nejaká séria nemá úvodnú znelku.

kontaktE-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Ivan Kučera on Facebook