Dnes potečie krv, pripravte sa na to. Príde Halloween, Texaský masaker, Star Wars, Smrtonosná pasca, Batman a Superman, Jason Bourne a v neposlednom rade Pach krvi. Koľkých dielov sa dočkali, prečo, začo, načo a podobné zaujímavosti. To si nesmiete nechať ujsť!

Opakujem, že ako do pvej zostavy, tak i do druhej sa dostali výlučne série, obsahujúce minimálne 5 dielov.

HALLOWEEN

Prvý diel: 1978

Zatiaľ posledný diel: 2009

V prvom článku sme si vzali na krvavú mušku Jasona s Freddym, ale skutočným šéfom je (ak nerátame o štyri roky staršie Čierne Vianoce) Michael Myers. Kým legendárny Carpenter v kulte z roku 1978 postavu nepitval a urobil z nej „bezdôvodnú“ mašinu na zabíjanie, Rob Zombie „pitve“ v roku 2007 naopak venoval podstatnú časť rozprávania. Mnohým to prekážalo. Vraj to postavu zbavilo tajomstva a podobne. Ale mne sa to páčilo. Medzi originálom a remakom sa nachádza 7 dielov. Na originál nadväzovala dvojka, odohrávajúca sa v nemocnici hneď po konci jednotky. Prvým dvom dielom bola verná Jamie Lee Curtis, z ktorej rola Laurie urobila kráľovnú vrieskania. Ďalšie epizódy vynechala, lebo ju to nebavilo a chcela hrať aj v niečom inom, než len v tínedžerských vyvražďovačkách. Vzdať to svojím spôsobom prekvapivo vzdali aj producenti. Rozhodli sa, že trojka začne novú etapu série: každý diel sa bude odohrávať počas Halloweenu, ale nebude riešiť Myersa, ale zakaždým ponúkne nový hororový príbeh. Podozrivý risk, ktorého existencii dodnes nikto nerozumie, bol stopnutý už po nevydarenej jednej časti. Štvorka do hry vrátila maniaka Myersa a všetko, čo diváci mali na sérii radi. Sága sa však čoraz mohutnejšie prepadávala do samoúčelného bitúnku, snažiac sa o bizarné rozširovanie univerza. Z Myersa, dovtedy „len“ vraha, sa nepochopiteľne stala figúrka v pazúroch tajomnej sekty, hm. K dobru tvorcov počítam, že na rozdiel od Jasona a Freddyho neskĺzli k humoru a i najhorší Halloween si zachoval pochmúrnu, smrteľne vážnu tvár. Po mizernej šestke (1995) to tvorcovia zabalili a rozbalili to o tri roky v resuscitačnej sedmičke, ktorá je podľa mňa ešte lepšia, ako kultová jednotka. Weinsteinovci na réžiu najali hororového veterána Minera (Piatok trinásteho 2 a 3) a na produkciu milovaného Kevina Williamsona (Vreskoty, Fakulta, Dawsonov svet), ktorého „ostrý štýl“ je hmatateľný aj v scenári (dialógy, nečakané úmrtia postáv). Produkcia sa rozhodla ubrať na krvi a radšej stavila na temnú, strašidelnú atmosféru. V neposlednom rade do hry vrátila Jamie do jej najslávnejšej úlohy. Sedmička ignorovala všetky diely okrem prvých dvoch a hneď v úvode to schytala aspoň Loomisova asistentka Marion v podaní Nancy Stephens (objavila sa v prvých dvoch častiach), keď už Pleasence bol v tom čase tri roky mŕtvy. Napriek koncu, v ktorom Laurie Michaelovi požiarnickou sekerou odťala hlavu, sme sa dočkali osmičky. Chcete vedieť, ako „to“ v nej tvorcovia vysvetlili? Nechcite. Nešťastná osmička nezabila nielen Laurie, ale aj celú sériu. Až po piatich rokoch prišiel reštart v podobe alternatívneho remaku od kontroverzného Zombieho, ku ktorému následne pribudol sequel.

Herec série: Mohlo by sa zdať, že Jamie Lee Curtis (4 filmy), ale v skutočnosti je to samozrejme Donald Pleasence - objavil sa v piatich Halloweenoch (niektorí sem počítajú aj H20, kde vystupuje iba ako rozprávač mimo záber, ale monológ je v skutočnosti narozprávaný iným hercom).

Duchovný otec série: Carpenter síce nakrútil prvý diel a ďalšie dva produkoval, ale to je málo. Čo už však nie je málo, to je číslovka 8. Presne toľko totiž produkoval Moustapha Akkad, až kým v roku 2005 nezahynul pri teroristickom útoku.

Zaujímavosť: Danielle Harris si nezahrala iba sprostú dcéru Brucea Willisa v kultovke o Poslednom skautovi. Zahrala si aj v Halloweenoch. A aby to nebolo moc jednoduché, tak v oboch „líniách“ – teda ako pôvodnej, tak aj v Zombieho. Kým v štvorke a päťke (1988 a ´89) stelesnila Jamie Lloyd (Myersovu neter), tak v Zombieho remaku a jeho sequele (2007 a ´09) šerifovu dcéru. Fakt.

Výhľad do budúcnosti: Zombieho nová línia bola uťatá už po nepostačujúcej dvojke, takže nech už mal s trojkou akékoľvek plány, nikdy ich neuvidíme sfilmované. Na rok 2018 bol predbežne ohlásený ďalší diel (s pracovným názvom Halloween Returns) a nejaký čas sa okolo neho motal Marcus Dunstan (The Collection), to už ale nie je pravda. Teraz sa okolo neho motá producent Jason Blum (Paranormal Activity, Insidious). A nerobí zle, veď Halloween je hororová značka, ktorá určite v budúcnosti bude prinášať zisky. Len si treba poriadne rozmyslieť, ako s ňou naložiť... Alebo aj nie. Niektorým producentom je to fuk. Len aby mali prachy. To je pre nich priorita.

TEXASKÝ MASAKER MOTOROVOU PÍLOU

Prvý diel: 1974

Zatiaľ posledný diel: 2013 (tento rok pribudne nový)

Prvý TCM preslávil Tobea Hoopera ako hororovú ikonu a patrí medzi piliere hixploitationu. Šialená kanibalská rodinka z Texasu, ktorej šťavnatú stravu zaobstaráva znetvorený Leatherface prostredníctvom v boji inak nie príliš praktickej motorovky, sa prvý raz na svetlo sveta pozrela v polke 70-tych rokov. Čoskoro nasledovali dvojka (príšerná a nakoľko ju znova režíroval Tobe, v sekunde sa mohol rozlúčiť s dobrým menom), trojka a štvorka (s Matthewom McConaugheym a Renée Zellweger!) a v roku 2003 sa ságu pokúsil oživiť producent Michael Bay. Podarilo sa – remake s Jessicou Biel a R. Lee Ermeym z Olovenej vesty bol hit. To isté sa čakalo aj od dvojky (v skutočnosti prequelu), ale úspech sa nepodarilo zopakovať a ambiciózne plány o zreštartovanej série upadli rýchlo do zabudnutia Až v roku 2013 sa Leatherface vrátil dielom, ktorý prekvapivo nadväzoval na Tobeovu jednotku. Nestačilo to však a bolo naň okamžite zabudnuté. Uvidíme, čo Texasania predvedú tento rok. Očakávania nie sú najmenšie.

Herec série: Noooo... toto je séria, kde sa skutočne veľmi rýchlo a veľmi veľa striedalo, takže nájsť maskota je prakticky nemožné. Tak sem symbolicky umiestnime aspoň Andrewa Bryniarskiho, ktorý si Leatherfacea zahral v remaku a aj v nasledujúcom prequele a R. Lee Ermeyho, ktorého „šerif“ exceloval v rovnakých dieloch ságy.

Duchovný otec série: Sú dvaja – Tobe Hooper a Kim Henkel. Tobe režíroval jednotku, Kim ju písal a obaja ju spoločne produkovali. A práve ako producenti sa obaja páni následne podieľali i na ďalších dieloch.

Zaujímavosť: Žiadna zaujímavá mi nenapadá, tak dám jednu nezaujímavú, ktorú všetci dávno poznáte. Nápad na tento film režisér dostal údajne raz v obchode, kde čakal pred pokladňou v takej dlhej rade, až mu napadlo na preriedenie použiť neďaleko neho vystavenú motorovú pílu. Nie, režiséri tiež nie sú normálni ľudia.

Výhľad do budúcnosti: Tento rok uvidíme ďalší pokus o reštart a nakoľko za ním stojí diabolské režisérske duo Bustillo/Maury (zaujímavé filmy ako Vnútri, Aux yeux des vivants alebo Livide), nemuselo by ísť o premárnenú príležitosť. Hlavne ak páni dostanú od producentov (už nie Bay) dostatočnú slobodu na zhmotnenie svojich doteraz šialených a nepredvídateľných vízií. Prvé reakcie hovoria, že to má byť riadne drsné. Bude to stačiť?

HVIEZDNE VOJNY

Prvý diel: 1977

Zatiaľ posledný diel: 2016 (tento rok uvidíme ďalší)

Lucas ságu vždy komponoval ako 9-dielnu, ale po fenomenálnej premiére epizód 4, 5 a 6 vzal svoje slovo späť a zahlásil, že si vie predstaviť tri diely, ktoré by dejovo predchádzali slávnej trilógii, ale ďalšie tri, ktoré by nasledovali PO nej, už nie. V rokoch 1999 – 2005 skutočne nakrútil prequel trilógiu, ale povedal, že tri časti nasledujúce po Návratu Jediho si už predstaviť nechce a ani nevie. Iní si ale vedeli a len čo im predal práva, vrhli sa na to. V roku 2015 nám J.J. Abrams predstavil Epizódu VII a Disney (nový majiteľ práv) vyrukoval s nemalými plánmi: Abramsov mega-hit bude len prvým dielom novej trilógie, pričom do univerza následne budú patriť aj prequely, rip-offy a spin-offy. Už tento rok uvidíme ďalší. A potom ďalší. A ďalší. A ďalší.

Herec série: Ježiškove husličky, ja ozaj neviem! Že by Frank Oz ako dabér majstra Yodu? Počuť sme ho mohli aj v minuloročnej časti... tam sa síce objavili aj herci zo „starej“ trilógie, ale tí sa, na rozdiel od Franka, neobjavili aj v prequel trilógii. Neviem no, idem radšej preč, čaute.

Duchovný otec série: George Lucas samozrejme, ale Disney kúpou práv urobil asi to najlepšie, čo mohol a Lucasa slušne požiadal, aby bol z „nového univerza“ odídený a nezasahoval nijako do nakrúcania resp. vzniku nových dielov. Univerzum vďaka tomu získalo nový, svieži život.

Zaujímavosť: Tu je toľko zaujímavostí, že je fakt ťažké vybrať „tú jednu“. Ale čo tak informácia, že jedným z kandidátov na rolu Bobu Fetta bol David Hasselhoff?

Výhľad do budúcnosti: Totálny. Ešte tento rok uvidíme prequel o tom, ako povstalci prišli k plánom Hviezdy smrti, budúci plnohodnotnú epizódu 8, na rok 2019 je ohlásená premiéra epizódy 9 a medzitým sa plánuje spin-off Hana Sola a občas sa hovorí dokonca o vlastnom filme pre Ewana McGregora alias Obi-Wana Kenobiho, ale to je asi blbosť.

SMRTONOSNÁ PASCA

Prvý diel: 1988

Zatiaľ posledný diel: 2013

Všetci si to mýlia so Smrtonosnou zbraňou, ale Bruce Willis na to dlabe. Čo nikoho neprekvapí, nakoľko je verejným tajomstvom, že je to kokot (o šokujúce odhalenie sa postaral Kevin Smith). Willisovou najznámejšou rolou je práve sarkastický fízel John McClane z kultovej jednotky. S pribúdajúcimi dielmi sa zvyšovalo meradlo (z letiska do New Yorku a z New Yorku nikam inam, ako panebože do RUSKA!!!). Postupne sa zo série prekvapivo stalo buddy movie; v trojke mal za parťáka Samuela L. Jacksona, v štvorke Justina Longa a v päťke mal prevziať opraty synátor Jai Courtney, ale moc to nevyšlo. Práve nevydarená päťka sa postarala o to, že sme sa dodnes nedočkali šestky.

Herec série: Tak tu asi ozaj nie je o čom.

Duchovný otec série: Ja to kašlem, nedám sem nikoho. Pôvodne som chcel za dušu série označiť producenta Joela Silvera, ale ten to po prvých dvoch dieloch vzdal a už sa nevrátil.

Zaujímavosť: Pripadalo akčné vyvrcholenie trojky slabé aj vám? Pôvodne mala mať nielenže úplne iný koniec, ona ho dokonca aj mala! Režisér McTiernan nakrútil koniec, v ktorom Irons úspešne ujde, ale Willis ho po čase nájde a zastrelí. Údajne nikomu sa však takýto „samo-pomstiteľský“ koniec nepáčil a tak došlo k dotáčkam s nudným vrtuľníkom.

Výhľad do budúcnosti: Biedny. Pätka bola fakt strašná (nepomohol jej ani Rytmus) a odvtedy sa stupňuje povesť Brucea Willisa ako jedného z najväčších idiotov v Hollywoode. Zatiaľ sa síce zakaždým nájde režisér, ktorý je ochotný risknúť to s ním, otázne ale je, či by sa našiel producent, ktorý by bol ochotný narvať 100 a viac miliónov do pokračovania značky, ktorá už má zrejme najlepšie obdobie za sebou, ale ktorá už z princípu, čo sa rozpočtu týka, pod stovku ísť nemôže, aj keby chcela. Nejaký čas sa hovorilo o prequele (nový herec ako mladý McClane, pričom flashbacky by zrejme boli rámcované starým McClaneom/Willisom), ale už sa nehovorí. V päťke mal štafetu prebrať McClaneov syn, ale dopadlo to ako v štvorkách Mission: Impossible a Indiana Jones. Veeeeľmi predbežne je v pláne nový diel Die Hardest alias Die Hard Year One, možno znova v réžii štvorkového Lena Wisemana.

BATMAN

Prvý diel: 1989

Zatiaľ posledný diel: 2016

Je otázne, čo všetko sem počítať a čo už nie. Napríklad tento rok vznikol kreslený Batman: The Killing Joke. Ale ja ho sem nerátam. Nerátam ani seriál zo 60. rokov s Adamom Westom (neskôr starosta v Griffinovcoch). Rátam až hit z konca 80. rokov, za ktorým stál Tim Burton, vtedy ešte audiovizuálny mág a vizionár. Následne pridal o kus temnejšiu (a úchylnejšiu) dvojku s tučniakmi, ktoré mali uniesť gothamské deti a s Dannym DeVitom žerúcim surové ryby a potom už iba ako producent kryl Schumacherovu trojku, kde Keatona nahradil Kilmer. Hlavne sa ale v zápornej úlohe zaskvel Jim Carrey, vtedajšia najväčšia hviezda Zemegule, takže to bol trhák napriek diametrálne odlišnej atmosfére v porovnaní s jednotkou a dvojkou. Stala sa z toho vysvietená cirkusová šou. Štvorke síce zostal verný Schumacher, ale Kilmera nahradil Clooney, no hoci proti nemu postavili Schwarzeneggera, Batman a Robin bol jedným z najhorších filmov desaťročia. Univerzum to úplne položilo na lopatky. Na nohy sa postavilo až v roku 2005, keď vo Warner Bros. režisérovi komorného 9-miliónového trileru Memento dali o 140 miliónov viac, aby stvoril reštart. Nasledovali dvojka a trojka. Najlepšie hodnotený zvykne bývať prostredný diel, kde Batmanovho životného soka nezabudnuteľne stelesnil Heath Ledger, ktorého prihlboké ponorenie do úlohy zabilo. Najbližšie Batman zažiaril tento rok v crossoveri so Supermanom, kde ho robustne stelesnil Affleck. Z rozpačito prijatého filmu patril k tomu najlepšiemu a tak mu vo Warner Bros. dali cameo v Jednotke samovrahov a následne i vplyvnú funkciu, z ktorej môže vcelku zásadne ovplyvňovať celé DC dianie a Batmana (ktorému nakrúti celovečerák). Benovho Batmana môžeme s privretými očami vnímať ako plnohodnotný sequel Baleovho – je starší, skúsený, vyhorený, zničený, unavený.

Herec série: Tu je to skutočne komplikované, lebo ako séria odštartovaná Burtonom, tak séria Christophera Nolana, ako aj najnovšia DC séria spolu navzájom nesúvisia, takže herci sa veselo menili jeden za druhým a druhý za tretím. Dám sem ale Michaela Gougha a Pata Hinglea. Michael stvárnil komorníka Alfréda a Pat komisára Gordona a obaja sa objavili v Batmanovi, Batman sa vracia, Batman navždy a dokonca aj v Batman a Robin. Pat zomrel vo veku 84 rokov, Michael ako 94-ročný. V nasledujúcich filmoch s Batmanom boli tieto postavy omladené a z dovtedajších štatistov, miestami až komických postavičiek, sa stali sebavedomým, plnohodnotnými a psychologicky prepracovanými postavami (ako Jeremy Irons, tak Michael Caine Alfrédov poňali ako nekompromisných mužov s vojnovými skúsenosťami a z Gordona Gary Oldman dokonca urobil jednu z najkľúčovejších postáv univerza).

Duchovný otec série: V podstate nikto. Burton sa držal prvých dvoch dielov, hoci tretieho už len ako producent, no potom to vzdal. A Nolan síce produkoval Muža z ocele, ale v tom Batman nebol. Bol až v crossovery a ten už Christopher neprodukoval.

Zaujímavosť: Mnohí sú dnes uchvátení zo šikovnosti niektorých amerických hviezd, ktoré okrem tučných honorárov za filmy zvyknú inkasovať aj percentá zo zisku. Čiže ak sa z filmu stane trhák, hneď si „bez práce“ na konto automaticky pripíšu ďalšie milióny dolárov. V skutočnosti sa takýto šikovníci v Hollywoode pohybujú už pekne dlho a legendárny Jack Nicholson je jedným z nich. Za Batmana získal také dobré percentá z tržby, že sa jeho majetok navýšil údajne o fenomenálnych 60 miliónov dolárov. Takže tak.

Výhľad do budúcnosti: Veľkolepý. Affleck ako Batman patril v tohtoročnom crossoveri so Supermanom k tomu najlepšiemu (a následne dostal cameo v Jednotke samovrahov) a okamžite bol DC resp. Warner Bros. vymenovaný do dôležitej „tvorčej“ funkcie, z ktorej bude môcť výrazne ovplyvňovať celkové komiksové univerzum a „dohliadať naň“, nech už to znamená čokoľvek. Vyvrcholiť by to malo v roku 2018 (možno skôr), kedy nakrúti Batmanovu sólovku. Okrem toho strážcu mesta Gotham uvidíme budúci rok v Justice of League a zrejme minimálne cameo dostane aj v spin-offoch Aquaman, Wonder Woman, Flash a Cyborg.

PACH KRVI

Prvý diel: 2003

Zatiaľ posledný diel: 2014

Mnohí v dobe premiéry jednotky tvrdili, že prvý diel šesť (zatiaľ?) dielnej ságy je nezakrytou kópiou Vyslobodenia. Ale až na to, že v oboch prípadoch šlo o hixploitationy, príliš veľa ďalších styčných bodov nemali. Mne sa kombinácia krásnej americkej prírody s nechutnými beštiami páčila a minimálne niektoré scény sú fakt dobré (koruny stromov, pozorovanie porciovania, ale i úvodné titulky). A vďaka výskytu masiek a gore Stana Winstona (zároveň producenta) ide o značne nechutnú a odpornú záležitosť. Už v „reality show“ dvojke sa to ale zvrhlo do béčkarských až céčkarských vôd. Následne to bolo raz lepšie, raz horšie. Po humorne podanej nevydarenej dvojke prišla rada na vážnu väzenskú trojku, snežnú štvorku, biednu päťku s Pinheadom a hotelovú šestku. Diváci postupne odpadávali, nakoľko už aj ich prestávala baviť extrémne prehnaná (aj na hororové sequely) nesmrteľnosť zmutovaných bratov-kanibalov a s klesajúcimi rozpočtami klesala ako úroveň masiek a gore efektov, tak samotnej výpravy.

Herec série: Hoci nie všetky postavy hrátky s kanibalmi prežili, prežitých postáv nakoniec bolo dosť. Relatívne. Napriek tomu sa žiadna nikdy neobjavila vo viac, než jednom filme. Postavy zmutovaných bratov síce pretrvali (najvýraznejší bol vodca bandy, uškriekaný lukostrelec „3 prsty“), ale herci pod bohatou vrstvou mejkapu sa pravidelne menili. Borislav Oliev síce „trojprstého“ hral v trojke a pätke, to mi ale na „herca série“ príde skutočne málo, keď uvážime, že dielov je 6.

Duchovný otec série: Stan Winston to vzdal už po jednotke (a následne zomrel), takže asi Declan O´Brien – nakrútil trojku, štvorku a pätku a napísal štvorku a pätku.

Zaujímavosť: Prvý Pach krvi sa do kín dostal v rovnakom roku, ako iné hixploitation – remake Texaský masaker motorovou pílou. To len tak pre zaujímavosť.

Výhľad do budúcnosti: Napriek mizernej (ne)kvalite sequelov a prequelov sága určite ešte nie je na konci cesty. Klesať sa dá ešte hlbšie a tvorcovia sa o to v nasledujúcich rokoch určite pokúsia, hoci momentálne nie je nový diel v pláne. Ale ak chvíľku vydržíte, určite bude.

SUPERMAN

Prvý diel: 1978

Zatiaľ posledný diel: 2016

So Supermanom je to strašne ťažké, lebo je ho strašne moc. Takže si v tom upracme: nerátame sem žiadne seriály (prequel Smallville ani limonádovú verziu s Deanom Caineom, ktorého milovali moje spolužiačky na základnej) a nerátam sem ani žiadne kreslené filmy. Za prvý diel počítam až ten z konca 70-tych rokov, za ktorým stál Richard Donner. Marlon Brando si zahral Supermanovho biologického otca, takže na plátne veľa nepobudol a svoje texty čítal z plienok. A Gene Hackman jeho Nemesis Lexa Luthora. Christopher Reeve sa ako Superman následne objavil ešte v troch sequeloch a potom prišiel nešťastný koniec s vozíkom. V roku 2006 nakrútil Bryan Singer vysnenú verziu (ktorá prekvapivo neignorovala prvé časti s Reeveom), ale vzhľadom na šialene astronomický rozpočet sa úspech nedostavil a Superman bol znova uložený k ľadu. Nečudo. Málokedy sa nájde tvorca, ktorý vie s touto postavou dobre pracovať. Supermana poznajú všetci ľudia na celom svete, ale práve v jeho (kvázi)nezraniteľnosti je jeden z hlavných problémov. Ako by sa divák mohol vžiť do kože postavy, ktorá je v podstate neporaziteľná? Dajú sa takej postave vôbec držať palce? Veď je to zbytočné! A tak vždy do hry prichádza nešťastný kryptonit, aby bol ten mimozemšťan KURVA ASPOŇ TROCHU poraziteľný. Po Singerovej svojráznej verzii sme sa ďalšieho Supermana dočkali až v roku 2013. Muž z ocele bol prvý stavebný kameň chystaného DC univerza. O tri roky neskôr sa vrátil v crossovery s Batmanom a hoci stále nejde o príliš psychologicky zaujímavú postavu, určite ho uvidíme aj v nasledujúcich rokoch, nakoľko je jedným z najdôležitejších členov združenia Justice of League.

Herec série: Nakoľko jednotlivé série nemajú jednotnú kontinuitu (tá s Reeveom sa bije s tou s Cavillom a niekde uprostred nešťastne bedáka Routhov jeden jediný dielik) a herci z jednej plynulo neprechádzajú do druhej, tak nad tým nebudem príliš rozmýšľať a fláknem sem Reevea za štyri diely, čo je dosť, hoci ak všetko pôjde podľa plánu, časom ho Cavill úspešne predbehne.

Duchovný otec série: Pokiaľ viem, tak žiadny. Séria neustále prechádza z jedných rúk do druhých.

Zaujímavosť: Hoci sa DC postavy objavujú aj v nových seriáloch, seriálové spracovania oficiálne nespadajú do filmového univerza. Takže v Supergirl sa objaví aj samotný Superman, ale hraný iným hercom a tieto udalosti nebudú nijako korešpondovať s aktuálnym filmovým DC dianím. To je v ostrom kontraste s tým, čo robí Marvel: je síce len minimálna šanca, že sa jeho seriáloví hrdinovia (Daredevil, Jessica Jones, Punisher, Luke Cage, Iron Fist) objavia vo filmoch po boku Iron Mana a spol., ale udalosti zo seriálov každopádne oficiálne ZASPADAJÚ do filmového univerza a naopak (akurát, že filmy na seriály neupozorňujú).

Výhľad do budúcnosti: Hoci po výbornom Mužovi z ocele v crossovery s Batmanom prestal byť Superman ako postava zaujímavý, stále je to Superman a stále je s ním rátané ako s jednou z najdôležitejších figúrok Justice of League. Práve v tejto snímke ho budúci rok uvidíme, no zatiaľ všetko napovedá tomu, že Justice bude dosť detailne vychádzať z konca crossoveru s Batmanom, kde Superman zomrel. Takže hoci je nakrúcanie veľkofilmu dávno v plnom prúde, samotný herecký predstaviteľ Supermana po pľaci prekvapivo STÁLE nebehá, takže nakoniec zrejme dostane veľmi malý priestor, čo je dosť nečakané, nakoľko mnohí čakali, že z mŕtvych vstane ešte pred úvodnými titulkami. Nuž, zdá sa, že nie. Čo by bolo logické – tím bude bez neho výrazne oslabený, no ak by bol do deja zakomponovaný od samého začiatku, zrejme by sa vytratil moment napätia, nakoľko by tento „boh“ všetko vyhral.

JASON BOURNE

Prvý diel: 2002

Zatiaľ posledný diel: 2016

Knižka Roberta Ludluma sa v roku 2002 stala základným kameňom pre (spolu s Mission: Impossible a bondovkami) najúspešnejšiu špionážnu sériu desaťročia. Jednotka sa nakrúcala v Čechách. A oproti nasledujúcim dvom dielom bola pomerne neambiciózna, komorná, skromná a jednoduchá. 2004 nasledovala dvojka a 2007 sa všetko uzavrelo trojkou do dôstojnej trilógie. Lenže úspech je sviňa vec a tak producenti chceli štvorku (a pätku a šestku a sedmičku...). Lenže nechceli ju Greengrass a Damon. Tých univerzum už mierne nudilo a nemali pocit, že k nemu majú čo dodať. Tri filmy sa im zdali tak akurát a štvrtý (a piaty a šiesty a siedmy...) by bolo dojenie polomŕtvej kravy. Robili by to len pre prachy a to sa im nechcelo. Namiesto toho vytiahli od štúdia 100 miliónov... na prepadák Zelená zóna. Nasraté štúdio ich následne hodilo cez palubu a keďže pre-obsadzovanie by asi ďaleko neviedlo, namiesto sequelu či prequelu sa rozhodlo pre rip-off. Bourneov odkaz (2012) mal byť novou sériou, odohrávajúcou sa v starom známom špiónskom svete. Lenže... lenže proste nebol. Jeremy Renner sa snažil a v snímke malo cameo rôzneho druhu viacero tvárí z pôvodnej trilógie, pričom napojenie na ňu bolo logické a dobre vymyslené. Divákov však nový hrdina nezaujímal až tak, ako Bourne. Následne mal ale Jeremy dostať ešte jednu šancu a vzhľadom na to, že sa réžie mal chopiť Justin Lin z Rýchlo a zbesilo, očakávali sa lepšie tržby a väčší úspech. Čo môže byť lepšie, ako Lin a Renner? Greengrass a Damon. Chalani sa so štúdiom znova skamarátili, to „načas“ stoplo prípravy druhej rennerovky a dalo prachy na plnohodnotnú štvorku, ktorej sme sa dočkali tento rok.

Herec série: Síce viacerí herci (Joan Allen, David Strathairn...) sa formou flashbackov a podobne mohli vo viacerých dieloch, ale tvárou série je samozrejme Damon (a okrem neho Julia Stiles, ktorej agentka Nicky Parsons vystupovala vo všetkých dieloch okrem rip-offu).

Duchovný otec série: Ludlum? Ani nie, zomrel rok pred prvou časťou. Skôr Tony Gilroy (podieľal sa na scenároch všetkých dielov vrátane rip-offu a rennerovku rovno aj režíroval, ale k tohtoročnej časti ho už štúdio nepustilo) a Frank Marshall, ktorý produkoval ako všetky časti s Mattom, tak i jednu s Rennerom. A dušou série bol bez debaty i Greengrass, ktorý univerzum (až na rip-off) vybudoval.

Zaujímavosť: rennerovi striedanie bohvieako nevyšlo. Rovnakú smolu mal tiež v Mission. Impossible. A jeho Hawkeye, keď už sme pri tom, tiež veľa slávy nenamútil.

Výhľad do budúcnosti: Počas nakrúcania Jasona Bournea boli nemalé plány (sequely, crossover s Rennerom, ďalšie rip-offy, ďalšie spin-offy), ale film nakoniec v kinách nezabodoval až tak, ako sa čakalo, takže momentálne ani samo štúdio netuší, čo ďalej.

kontaktE-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Ivan Kučera on Facebook