Čo sa stane, ak je hororový spisovateľ sám doma? Nuž, možno tam v skutočnosti zas až tak úplne sám nie je. A možno tam dokonca nie ste sami ani vy, hoci sa vám to v tejto chvíli môže zdať absurdné. Dôkaz nájdete v mojej poviedke Ovoniavač, ktorý vyšiel napríklad v zbierkach Obchádza nás temnota alebo Za tebou.

Ovoniavač patrí medzi moje najstaršie poviedky - jeho vznik tipujem na rok 2000, ak mi pamäť dobre slúži. Ale prvý raz bol publikovaný až v roku 2013 v hororovom elektronickom časopise Howard s ilustráciami Davida Marcina.

V roku 2016 vydalo nakladateľstvo Martina Štefka v edícii Golden Dog zbierku súčasného svetového hororu Za tebou, ktorú editoval Honza Vojtíšek. Vyšla ako samostatná príloha jubilejného 20. čísla Howarda a obsahovala 20 najlepších poviedok, aké boli počas celej päťročnice magazínu publikované. Jednalo sa o všetky kúty sveta (od Česka a Slovenska cez Veľkú Britániu až po Austráliu) a Ovoniavač sa tak ocitol v spoločnosti diel Vojtíška, Grahama Mastersona, Štefka, Roberta Cichowlasa, Guya N. Smitha či Milana Vričana. Koncom rovnakého roka bol (mierne upravený) Ovoniavač zároveň publikovaný aj už v len čisto mojej trilerovo-hororovej zbierke Obchádza nás temnota.

Celé je to dosť slušný paradox, nakoľko pred rokom 2013 som poviedku poslal do dvoch súťaží (Tatran a Fantastická povídka) a všade ho ignorovali. Poučenie? Nikdy sa nevzdávajte.

Ešte by som dodal pár technických informácií. Kým ilustráciu na obálke Za tebou mal na starosti Aleš Tošenovský (grafické spracovanie obálky Július Muránsky), obálku Howarda Szilvia Járó. V Obchádza nás temnota Ovoniavača ilustroval Filip Bandurčin, ktorý bol zároveň autorom aj obálky celej zbierky a následne ilustroval i jednotlivé poviedky z nej.

Zbierku Za tebou si môžete objednať na webe vydavateľstva alebo na mejle Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.. Obchádza nás temnota si môžete kúpiť na Buxe, Martinuse, MegaKnihách alebo Funtastic. Českí záujemcovia napr. na českom Martinuse či na českých MegaKnihách.

Ovoniavača aj celú zbierku môžete hodnotiť a komentovať na Databáze kníh - zbierku ako celok tu a konkrétne Ovoniavača pre zmenu tu. Zbierku Obchádza nás temnota zasa môžete hodnotiť a komentovať tadyhle.

Recenzie:

"Slovenský spisovatel Ivan Kučera představuje Ovoniavače, tajemnou bytost bydlící mezi zdmi snad každého domu. V umně vybudované atmosféře předkládá příběh o soužití s takovýmto tvorem i následky, které, jak sami tušíte, mohou být značně nepříjemné." XB-1 (celá recenzia)

"Z Ovoniavače mám nepříjemné pocity pořád. Je to prostě neřád." Honza Vojtíšek, autor slova na úvod v zbierke Obchádza nás temnota

„Ovoniavač je funkčním současným hororem s hypnotizující atmosférou, která čtenáře trvale nahlodává. Představa, že ve vašem útulném domácím hnízdečku bydlí někdo další, kdosi, s kým se rozhodně nechcete ocitnout v konfliktu, je stejně fascinující jako zvrhlá.“ ROMAN BÍLEK, XB-1 (celá recenzia)

..............................................................................................................................................

kontaktE-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Facebook: Obchádza nás temnota

Facebook: Ivan "tron" Kučera

..............................................................................................................................................

View the embedded image gallery online at:
https://ivankucera.sk/9-poviedky/8-ovoniavac#sigFreeId89d1e886a6