Prvý raz ste sa s ním stretli v roku 2011. S prasaťom. S ľudožravým prasaťom. Dokonca za to vtedy dostalo cenu. Cenu Béla. V románovej podobe sa ho ujalo vydavateľstvo Artis Omnis. No stále má hlad. A tak sa po ôsmich rokoch vracia. Ešte silnejšie. Ešte drsnejšie. Ešte hladnejšie. V románe s názvom, hm, Prasa.

Prasa začalo svoju literárnu púť v pradávnom roku 2011, kedy som ho poslal do Ceny Fantázie a tam si ukoristilo, špinďúro jedno neposedné uchrochtané, Cenu Béla za najlepšiu hororovú poviedku roka.

Ako autor by som to na 110% nemal hovoriť, ale ja uznávam skôr pravdu, než vykrúcačky, takže to poviem. Poviedku som si nikdy neobľúbil a to napriek tomu, že som ju napísal a získal som za ňu cenu. Chcel som napísať smrteľne vážny krvák, ale výsledkom bola čiernohumorná kurióznosť. Sklamal som sám seba. Taká je pravda. Také sú fakty.

Avšak nedalo mi to. Stále som v tom príbehu cítil „niečo“. Napadlo mi, že ak by sa pridali isté nové postavy, dejové linky a scény, pokojne by z toho mohol byť román. Možno áno, možno nie tak trošku v štýle Cuja.

A tak som sa v roku 2016 vrhol na jeho písanie. Keď bolo hotovo, poslal som rukopis do jediného vydavateľstva, ktoré prichádzalo do úvahy. Do Artis Omnis, keďže práve ono udeľuje Cenu Béla. Situácia sa následne vyvinula tak, že vydavateľstvo o rukopis prejavilo záujem a posledné editorské úpravy prebehli v roku 2019. Ešte toho istého roka, na jesennej Bibliotéke, sa uskutočnil krst románu.

Je to iné, ako poviedka. Snažil som sa, veľmi som sa snažil, fakt, aby to bol vážny príbeh s minimum humoru (a aj ten aby sa týkal prevažne dialógov). Je tam aj úplne iný koniec, ktorý pochádza z hlavy Andrey Harmanovej a ktorý sa mi veľmi páči.

Autorom obálky je Peter Cwoky Murín. Román Prasa si môžete kúpiť napríklad tu.

Recenzie, názory, komentáre, články na nete:

„I. Kučera získal mou pozornost." OSICE, DATABAZEKNIH.CZ

„Čtivosti přidává také svižné tempo a krátké kapitoly. Celou knihu Kučera mistrně špikuje atmosférickými popisy tamních luhů hlavně lesů, líčení lidských chorob nezůstávají co do věrohodnosti pozadu. Zde je znát nejen autorova vypsanost, ale také zkušenosti s lidským údělem, což je u horroru jednoznačným plusem." KRISTINA HAIDINGEROVÁ, VANILI.CZ (celá recenzia)

„Takže, milé deti, rozprávka o prasiatku a o tom, ako spapalo pár ľudí, je veľmi milý príbeh, kde sa trhá mäso a tečie veľa krvi a určite sa vám bude páčiť rovnako ako mne. Hoci by sa miestami dalo čo-to zlepšiť, stále môžem knižku odporúčať ako príjemné čítanie na dobrú noc." KRISTÍNA HALAGANOVÁ, KNIŽNÍ DÍRA (celá recenzia)

„Sympatické dielko, ktorému chýba viac konzistencie v deji a hlbšie postavy. Niektoré dejové línie majú viac potenciálu než tá ústredná. Pozitívom je nadšenie, ktoré z Ivana srší na každej strane. Je vidieť, že ho písanie baví, vie, čo a o čom chce písať." PAMPALINI, DATABAZEKNIH.CZ

„Dej sa netočí len okolo hlavnej postavy. Marko Enzechštejn je ale akýmsi tmelom medzi jednotlivými udalosťami. Pretože nakoniec aj tak každý problém skončí na jeho pleciach. Je zaujímavý svojou minulosťou, ktorá sa občas mihne medzi riadkami, či priamo do deja zasiahne, no nikdy sa o nej veľa detailov nedozviete. O to viac je tento muž nezvyčajný a dráždi fantáziu." ENA, SARDEN.CZ (celá recenzia)

„Prasa je román, ktorý určite obohatil slovenskú hororovú tvorbu a zároveň svojím čitateľom znepríjemní chodenie do lesa." JÁN BLAŽOVSKÝ, FANDOM.SK (celá recenzia)

„Bola som milo prekvapená. Prasa je plné napätia a postava Enzechštejna je top. Palček hore." ABDUSKA, CBDB.CZ (celá recenzia)

„A síce som hovorila, že Enzechštejn ma trochu sklamal, asi to tak malo byť. Každá postava v tejto knihe má svoju hlavu a aj v reálnom živote to funguje tak, že niekedy nás ľudia jednoducho prekvapia. Keby sa správal podľa mojich predstáv, zrejme by zostal v úrovni vymyslenej postavy. Takto dostal reálnejšie kontúry." PODPORUJEME SLOVENSKÝCH AUTOROV (celá recenzia)

„Pre mňa to bolo 8/10 ale treba si rozhodne premyslieť či sa do knižky pustiť a myslieť na vlastné hranice." DOMI, KNIZNA POTOPA (celá recenzia)

„A víte co? Kučera vám prostě nedá žádné vysvětlení. Žádné, a to je moc dobře. Můžete si drbat střapaté hlavy a neomezeně dumat nad tím, co se TO tam proboha ukrývá(?), jako v případě proslulého Stephena Kinga, jenž se často odkazuje na nepřekročitelná teritoria domorodých indiánů a jejich dávná pohřebiště." FRANTIŠEK MEJSTŘÍK, VLCIBOUDA.NET (celá recenzia)

„Prasa je kniha, u které fantazie pracuje a byť nesází na nechutnost, umí být velmi syrová." LUCIE MATOUŠKOVÁ, HOWARD (stiahnuť časopis zadarmo)

„Ostrý Pichliač a jeho záhadné lesy pôsobia samo o sebe tajomne a sú dokonalou pôdou pre ďalšie podobné príbehy.“ PETER ŠUFLIARSKY, SUFLOVINY.SK (celá recenzia)

„Nie je to "iba" ľudožravé prasa chlípajúce tekutiny z roztrhaného žalúdku. Je to prítomnosť "čohosi", čo žije tam, v lesoch, čo dýcha a saje a sleduje.“ SMAZENARYBA, DATABAZEKNIH.CZ

..............................................................................................................................................

kontaktE-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Facebook (požiadajte o priateľstvo): Ivan "tron" Kučera

..............................................................................................................................................