Poučenie na úvod: stať sa manželom, to nie je len tak. Nie je to žiadna sranda. Obnáša to aj zásadné, nepísané pravidlá, ktoré je lepšie dodržať, než sa im vyhnúť. Jedným z najdôležitejších je oboznámiť svojho životného partnera... so svojimi obľúbenými filmami. Aj to je dôvod, prečo som si Sunshine pozrel asi po 15. raz v živote. Ale nie jediný. Je tu ešte jeden. Som na ňom závislý.

V ten jarný večer roku 2007 som vyrazil do kina na nový film mojej obľúbenej (za filmy O 28 dní... a Pláž) dvojky Garland/Boyle. Od domu do kina viedla dlhá cesta, na ktorej sa nebolo kam ukryť. A tak som takmer umrel. Uprostred cesty sa totiž rozpútala brutálna búrka. Dážď, hromy a najmä smrtiace blesky. Udieralo a šľahalo mi to tesne nad hlavou a najhoršie bolo, že sa s tým nedalo nič urobiť. Nebolo kam sa ukryť a bol som už v polke cesty, takže bolo zajedno, či budem utekať domov alebo do kina. Rozhodol som sa pre kino, aby sa mi to lepšie vynímalo v pohrebnej reči. Prekvapivo som neumrel a cestu som úspešne dokončil, ale nepremietalo sa. Proste prišlo tak málo ľudí, že bolo premietanie zrušené. Ako idiot som sa vrátil domov. Búrka už nezúrila, ale to mi pramálo zlepšilo náladu. Sto krát radšej by som bol, ak by som videl film, na ktorý som sa tešil.

O 9 rokov neskôr. Neubehne rok, kedy by som si Sunshine aspoň raz do roka nepozrel. Je to jeden z mojich najmilovanejších filmov. Spĺňa všetko, čo na filmoch zbožňujem. Má votrelecké tajomstvo (nečakané hororové finále, odštartované mrazivou hláškou o reálnom počte ľudí na palube). Obsahuje pravé chlapčenské dobrodružstvo (vyberáme sa do miest, kde ešte človek nebol). A je plný fascinujúceho prístupu (na bežnom poriadku dňa je obetovanie vlastného života pre úspešné dokončenie misie, pričom niektorí sa na to akoby až tešili, je to pre nich pocta).

Film je zároveň preplnený podmanivými vizuálnymi nápadmi – od slnka nonstop páliaceho do štítu cez posmrtnú, pochmúrnu strnulosť Ikara 1 a parádne skafandre, až po záhradu na Ikarovi 2.

V neposlednom rade snímka obsahuje more mrazivých scén (smrť kapitána, výbuch záhrady, zmrazenie a rozbitie ľudskej bytosti) a veľmi zvláštny hudobný sprievod, ktorý jej dodáva snovú, hypnotickú, nadpozemskú atmosféru miesta, ktoré nie je normálne, no ľudia z mäsa a kostí sa snažia správať ako keby sa nič extra nedialo.

Herci sú skvelí. Každý je tu dôležitý, bez neho by dokončenie misie nemuselo dopadnúť dobre. Mojím favoritom je fyzik Cillian Murphy, ale skvelý je i múdry a rozvážny kapitán Hirojuki Sanada, rozkošná Rose Byrne, zábavný psychológ Cliff Curtis, budúci Captain America, Michelle Yeoh, chybujúci Benedict Wong (neskôr Prometheus), či jediný človek na palube, ktorý svoje prežitie stavia nad prežitie ľudstva (Troy Garity, syn Jane Fondovej) . Všetci si padli do noty. Tvoria zohratý, zábavný, profesionálny tím („Trocha ma znepokojuje, že ako náš psychológ si úplný blázon.“).

Niekto tvrdí, že na náhodách a nehodách je postavený celý film, ale podľa mňa nie je. Všetko odštartuje obyčajná chyba, zlyhanie ľudského faktora, keď sa objaví Ikarus 1 a posádka dvojky sa rozhodne preskúmať ho, pretože existuje možnosť, že na palube jednotky sa nachádza funkčná bomba a nakoľko nikdy v dejinách ľudstva ešte nikto neviezol do slnka bombu (a tak nevie, či to bude fungovať), je logické, že dve bomby sú lepšie, ako jedna. Práve možnosť poistky kompenzuje riziko, ktoré môže (ale nemusí) obnášať zmena dráhy letu kvôli Ikarovi 2.

Práve kvôli tomu, že treba upraviť dráhu letu sa však stane prvá chyba – poškodí sa štít. Pri jeho oprave zomiera kapitán, ale chybu sa v poslednej chvíli podarí odstrániť. Trvalo poškodená je však i záhrada a práve kvôli nej MUSIA preskúmať Ikarus 1.

Tam síce nájdu mŕtvu posádku, zato ako živú záhradu, tak živú bombu. Avšak systém samotnej lodi je nenávratne/neopraviteľne poškodený. Navyše dôjde k ďalšej technickej nehode (zničený tunel medzi loďami), vinou ktorej posádka prichádza o dvoch členov. Ako vidíte, všetko je to logické (neriešim technické aspekty, ale príbehové) a komu sa to nepáči, tak nech sa mu to nepáči, ale fakt neviem o NIČOM, čo by nebolo vysvetlené. Možno sú tam nejaké nezrovnalosti o nedostatku kyslíka, pričom v gigantických priestoroch s bombou to na nedostatok nevyzerá a tiež som nepochopil, prečo mali na Ikare 1 len jeden jediný skafander (ostatné boli poškodené?), ale inak v pohode.

1) Nie je fakt už priveľká náhoda, že sa po tom všetkom pokazí aj „tunel“ medzi Ikarom 1 a Ikarom 2?

Nešlo o nehodu, ale o sabotáž preživšieho Pinbackera, ktorý tunel najskôr využil pre priechod na palubu Ikara 2 a následne ho zničil, aby odrovnal čo najväčší počet posádky Ikara 2.

2) Čím sa Pinbacker živil na palube Ikara 2?

Posádkou Ikara 2 je jasne povedané a ukázané, že na palube Ikara 1 je voda, kyslík a záhrada. Pinbacker si alebo v nej niečo dopestoval (v jednej z úvodných scén vidíme, ako Yeoh zo zeme vyťahuje mrkvu), alebo žil zo zásob posádky.

3) Pinbacker zabil Wonga?

Na prvý raz som si to tiež myslel, ale nie. Pinbacker nemal odkiaľ vedieť, že Wong má sklony k samovražde, takže ak by ho zabil, určite by to nenarafičil ako samovraždu, ale ako „technickú nehodu“ (pád do chladiacej kvapaliny).

4) Prečo sa údajní profesionáli chovajú ako nezodpovední blbci a amatéri?

Túto „chybu“ som často zachytil opakovať sa na čsfd, sám by som na ňu nikdy neprišiel, nakoľko si myslím, že posádka Ikara 2 sa chová mimoriadne disciplinovane a profesionálne. Ak aj niekto pri ťažkej dileme navrhne hlasovať, je ubezpečený v tom, že rozhodne k žiadnemu detskému hlasovaniu nedôjde, ale bude vybratý člen posádky, ktorý sa v danom probléme najlepšie orientuje a TEN rozhodne, nakoľko je logické, že psychológ nebude predsa rozhodovať o bombe. Jediný skrat nastane u zástupcu kapitána, ktorý nezvládne city a chce zachrániť seba a nie dôležitejšieho člena výpravy.

P.S. – Veľmi sa teším z toho, že Alex Garland nakrúti adaptáciu románu Anihilácia Jeffa VanderMeera s Natalie Portman, Jennifer Jason Leigh a Tessou Thompson.

kontaktE-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Ivan Kučera on Facebook