Hoci je už za nami americká premiéra žraločieho survivalu The Shallows, v ktorom o život (paradoxne kúsok od pevniny) bojuje polonahá manželka Ryana Reynoldsa proti žralokovi, v našich vodách snímka dodnes nemala premiéru. Jeden filmový server uviedol, že snímka má síce výborné kritiky, ktoré o nej hovoria ako o najlepšom žraločom projekte od Čeľustí (1975), ale pri zázrakoch á la Sharknado 2 to o ničom nevypovedá.

Viem, bol to sarkazmus a vydarené rypnutie do žraločích survivalov, proste vec, ktorá nebola myslená vážne. Lenže menej rozhľadení diváci by si skutočne mohli myslieť, že medzi Čeľusťami a The Shallows nebolo nič a to by bola škoda, pretože hoci je Spielbergov blockbuster i po desaťročiach stále jednotkou, rozhodne v mori pláva viac takých, ktoré stoja za pozornosť.

Opakujem, že ide o čisto žraločie horory. Nejde o chobotnice (Chápadlá, Chobotnica), pirane (Piraňa), kosatky (Kosatka zabijak) ani nič ďalšie vodné (Krokodíl: Návrat do krvavej lagúny). Nejde ani o nevydarené žraločie filmy, ako Temný príliv s Halle Berry alebo Noc žraloka so Sarou Paxton a ukrátim vás (máte to vy ale dnes šťastie) i o dosť strašnú taliansku vlnu (Posledný žralok, Beštia z hlbín).

Čeľuste 2 – 4 (1978 – 1987) Hoci sa žiadny zo sequelov kvalitou nevyrovnal originálu (s pribúdajúcimi dielmi pribúdali koniny typu „žralok cestujúci kvôli pomste až na Bahamy“, „3D“ a „žralok likvidujúci vrtuľník“), bolo by nefér ďalšie časti stavať po bok žraločích céčok. Dvojke zostal verný sympaťák Brody alias Roy Scheider, Spielbergov chránenec, a to napriek tomu, že situácia bola skutočne bizarná, nakoľko na jedného šerifa dva krát v živote zaútočil Veľký Biely. Skutočne kuriózna situácia ale nastala až vo zvyšných dvoch dieloch, kde po rodine Brodyových vyštartovali ĎALŠIE žraloky, takže pravdepodobne šlo o masovú pomstu konkrétneho žraločieho klanu voči konkrétnemu ľudskému klanu, ktorý žraločiemu zabil pána otca a tak sa v nasledujúcich dieloch vracali jeho synovia a dcéry, aby zniesli semeno Martina Brodyho zo sveta. Ak nad tým nebudete takto ironicky premýšľať, dostanete tri solídne pokračovania s fajn strašidelnou atmosférou a znepokojivými kvantami vody, v ktorej môže hocičo plávať (a väčšinou aj pláva). V trojke prebrali opraty Brodyho synovia v zábavnom vodnom parku a v trojke sa k nim pridala mama, narážajúca si v priebehu deja odvážneho pilota s britským prízvukom (legendárne vysvetľovačky Michaela Cainea na tému „prečo som vzal túto rolu“). Čeľuste zadali do praxe pravidlá (klišé?), ktorými sa mnohé žraločie krváky riadia dodnes. Mimochodom, spomínate si na Shawov fenomenálny monológ o stroskotaní vojnovej lode? Jasné, veď je nezabudnuteľný. Ale nie je vymyslený – skutočne sa stal a v roku 1991 o tom Hollywood nakrútil priemerný televízny film Operácia žralok s Davidom Carusom.

Zradná hlbočina (1999) Miestami skvelé, miestami strašné. Atmosféra brutálne znepokojivá - nepríjemná hudba, zlovestné zábery na rozbúrené more, nad ktoré vytŕčajú najvrchnejšie časti obrovskej podmorskej základne, v ktorej skupinka vedcov robí revolučný lekársky výskum. Pomocou zmutovaných žralokov, ktoré sa vymknú počas pekelnej búrky spod kontroly a nastáva masívne žranie. Kasting perfektný – taký absurdný mix kvalitných hercov (Samuel L. Jackson, Stellan Skarsgård) s osviežujúcimi vychádzajúcimi hviezdičkami toho času (Thomas Jane, Saffron Burrows) a s nepredvídateľnými exotmi (LL Cool J, Michael Rapaport, Sopránovka Aida Turturro ) sa často nevidí. Pozoruhodná je i výprava rozľahlej stanice s laboratóriami, šachtami, tunelmi, oddychovými spoločenskými miestnosťami, či parádnym gigantickým oknom, ktorým vidíte na žraloky... a oni vidia vás. Mnohé nápady skvelé (kuchár v rúre, papagáj, originálne likvidácie žralokov objavujúcich sa na nečakaných miestach) a dosť tomu pomáha aj vtedajšia mini-móda: zabíjanie postáv v šokujúcom poradí (ktorú zaviedol do praxe Vreskot z 1996-eho). Bohužiaľ, filmu do nemalej miery láme väz technické prevedenie žralokov. Scenár sa štúdiám páčil dlhodobo, ale nakrúcanie odkladali práve pre technickú náročnosť. Nakoniec uznali, že je správny čas a pustili sa do toho. Lenže na vierohodné stvárnenie zvieracích ľudožrútov nebolo dosť peňazí a tak sú scény so žralokmi, česť výnimkám, po vizuálnej stránke dosť mizerné, boli také už v dobe premiéry a každým rokom sa viac a viac zhoršujú. Fín Renny Harlin (Väznica, Cliffhanger, štvrtá Nočná mora z Elm Street, druhá Smrtonosná pasca) odvtedy už nič dobré nenakrútil.

Otvorené more (2003) Komu Rennyho film bude pripadať príliš... príliš... no proste príliš, tak ten zrejme túži po niečom realistickejšom. Dostane to v Otvorenom mori. Na mori zostane zhodou blbých náhod zabudnutý mladý párik... a nastáva peklo. Mimoriadne intenzívne scény so živými žralokmi (nočná búrka), ktoré síce nedosahujú veľkostnú mieru Čeľustí, ale možno o to sú mrazivejšie, podtrhujú presvedčivé „obyčajné“ herecké výkony dvoch úbožiakov. Hnusne beznádejná situácia úplne logicky vrcholí v hnusne beznádejnom konci a potom vyšťavenému divákovi, to ako vám, zostanú len v lone bezmocne zložené ruky, rozhryzená spodná (alebo vrchná) pera a v ušiach ozvena znervózňujúceho šplechotu vodnej hladiny, ktorá sa nad vami uzavrie a už vás nikto neuvidí. V roku 2006 v Nemecku vznikol film u nás uvedený ako Odsúdení zomrieť – Otvorené more 2, ale hoci tiež rieši morskú nehodu s tragickými následkami, nemá s „jednotkou“ nič spoločné a o žiadnych žralokov v ňom nejde.

Útes smrti (2010) Ak vám Otvorené more sadlo a radi by ste niečo podobné, určite siahnite po Útese smrti. Režisér Andrew Traucki zaujal v roku 2007, keď spolu s Davidom Nerlichom nakrútil jeden z najrealistickejších krokodílích hororov, Krvavú lagúnu. O 3 roky neskôr sa Davida zbavil a povedal si, že podobnú službu urobí žralokom. A nakrútil toto. Vydarilo sa mu to, hoci predsa len už to bolo jemne slabšie a na rozdiel od Krvavej lagúny, kde hrdinovia boli na stromoch, tu boli v mori priamo so žralokom, čiže nebolo moc logické, že ich naraz nerozprášil behom pár desiatok sekúnd, ale sa s nimi zdržoval celý film. Ale i tak dobre (čo už sa nedá povedať o Trauckého treťom zvieracom horore, nízkorozpočtovej katastrofe The Jungle).

Tsunami 3D (2012) Okolo tohto sa dlho motal režisér Highlandera Russell Mulcahy, ale nakoniec len napísal scenár a produkoval a réžiu prenechal niekomu inému. Možno tušil, že nepôjde o žiadny zázrak, hoci u chlapa, ktorý nakrútil Highlandera 2 o tom dosť pochybujem. Nakoniec ale výsledok nie je nijako extra nevydarený a myslím si, že sa vcelku právom dostal do rebríčka „tých lepších žraločích hororov“. Nejde o vyložené béčko, ale o solídnu rutinu, ktorá navyše vyniká originálnou zápletkou. Jeden by povedal, že dej sa logicky musí odohrávať na mori, ale nie, nie je to pravda. Odohráva sa v obchode a v jeho suteréne. Nachádzal sa totiž na pobreží, zasiahnutým tsunami, ktorá zatopila breh a vlna žraloka pohodlne dostala medzi regáli.

Netvor (1998) Peter Benchley, muž, ktorý napísal Čeľuste, sa ospravedlňoval žralokom, ktorí sa stali obeťami masového lovu, ktorý na nich spustili niektorí lovci po panickom strachu, ktorý do mora zasial mega-úspech filmu. Ani to však nebránilo tomu, aby sa následne na svete neobjavilo viacero ďalších podmorských krvákov od Petra Benchleyho – okrem Krakatice s Williamom Petersenom to bol i Netvor, v ktorom vystupuje mutant žraloka a človeka, čiže môže chodiť po zemskej súši. Znie to ako totálna blbosť, priznám sa ale, že ja som mal túto televíznu mini-sériu s Craigom T. Nelsonom, umiestnenú do atmosférického Karibiku, vždy rád. Navyše masky robil legendárny tvorca Predátora Stan Winston. Benchley zomrel v roku 2006 ako 65-ročný. Dva roky nato zomrel aj Stan.

No a to je všetko. Asi. Je možné, že mi niečo uniklo a samozrejme všetko je subjektívne, ale skutočne som sa snažil vytvoriť rebríček vyložene vydarených žraločích hororov, ktoré stoja za pozornosť. Samotných žraločích hororov existujú desiatky, možno stovky, ale toto by mať byť reálny výkvet tých najvydarenejších.

kontaktE-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Ivan Kučera on Facebook