Po štyroch mesiacoch predaja sa chcem poďakovať tým pár desiatkam z vás, ktorí sú kúpili môj e-debut, prípadne nad tým aspoň uvažujú. Čo sa zmenilo od Vianoc 2013 ohľadom prípadného pokračovania?

Od napísania tohto článku ma neodradilo ani vedomie, že sa na mojom postoji z minulého roka nič nezmenilo. Dvojka nebude resp. rozhodne nebude v najbližších rokoch. Tento rok vydám Lesy, budúci romantický triler a v roku 2016 čistú hororovú úchyláčtinu. Sami vidíte, že Kozí ľudia 2 tam jednoducho nie sú. Väčšina mojich príbehov je/bude prepojená v tom zmysle, že sa jednotlivé postavy navzájom poznajú a vylúčené nie je cameo v podstate žiadnej z nich. Takže v Lesoch bude vystupovať Enzechštejn a padne pár zmienok o Jožovi Koločánym. Ale to je asi tak všetko. Z dvojky nie je napísaná ani čiarka a tých pár nápadov, ktoré mám, nie je dosť dobrých na to, aby nimi malo zmysel strácať váš a môj čas.

Ak raz dvojka vznikne, skutočne netuším, či budem pokračovať tam, kde som skončil. Je ale možné, že skôr nie, ako áno, pretože ten príbeh je pre mňa - hoci na to nevyzerá – dokončený. Povedal som ním všetko, čo som povedať chcel. Neexistuje žiadna tajná šuplíková režisérska verzia. Neviem, čo by som s danými postavami mohol urobiť, aby to privialo nový vietor do starého príbehu.

Do úvahy pripadá nový príbeh v známom prostredí, bojím sa ale, že by tým séria začala pripomínať ľubovoľnú béčkarskú hororovú filmovú ságu a to by som nerád.

V hre je samozrejme prequel, ale obávam sa, že po vysiľujúcich skúsenostiach s „jednotkou“ najbližšie roky (ak nie desaťročia) nemám chuť nechať sa pohltiť historickými faktami. Príbeh je potom zviazaný a umučený, vytráca sa z neho život a radosť, navyše história nikdy nebola mojou silnou stránkou. „Prvý diel“ musel byť historický, ale inak sa v písaní orientujem na súčasnosť (česť výnimkám) a na tom sa zatiaľ nič nemení.

Jeden drobný nápad by tu ale predsa len bol. Do univerza Kozatcov by som sa teoreticky mohol vrátiť aspoň formou prológu v niektorej z mojej nasledujúcich kníh. Má to však dva problémy.

Prvý. Aký by mal takýto prológ zmysel v knihe, ktorá nebude súvisieť s Kozatcami?

Druhý. Mám približnú predstavu o tom, o čom by takýto prológ mal byť a tak viem, že by som v ňom univerzum v podstate nikam neposunulo. Prešľapovalo by na jednom mieste a to je o ničom.