Tak dodrbaný film, až je to zábava. Logiku tu nemá nič a jednu prázdnu efektnú scénu strieda druhá prázdna efektná scéna. Batman a Flash sú tu len aby boli fanúšikovia spokojní, strážca Gothamu neohrozene skáče do nočnej rieky vyloviť z auta Harley Queen, ale Joker tam nie je, hoci v čase zrútenia vozidla do rieky sedel za volantom. Rovnako prežil neprežiteľný výbuch helikoptéry. Vysvetlenie? To by ste chceli príliš.

Ale prečo sa rozčuľovať nad logikou, keď ju nemá ani základný námet? Ak príde zlý „Superman“, ako nás môže zachrániť chlap, ktorý hádže ľudí o stenu? Raz hodí Supermana o stenu, ten sa otrasie a hodí o stenu on jeho tak, že to chalan nikdy nerozchodí. Alebo baba s baseballovou pálkou? To akože fakt má byť dôstojný súper pre „nadčloveka“? Chlap, ktorý dobre strieľa? Povedal im vôbec niekto, že Superman je nepriestrelný???

Postavy sú na prvý pohľad chytľavé, ale pod ich kožu prenikla Prázdnota z Nekonečného príbehu. Smithova postava už viac klišé byť ani nemohla. Fakt „zbožňujem“ brutálnych zabijakov, ktorí sa pokladajú za morálnych, pretože nezabíjajú ženy a deti. Ale vďaka zaňho, pretože inak tú máme bláznivú čubku či pizdu s katanou. Najzaujímavejšiu postavu nakoniec prekvapivo dostal Jay Hernandez ako ohňový Diablo.

Scenár ako taký je neskutočným spôsobom domrvený. Sú nám zamlčané základné veci, ktoré majú podiel na tom, že nevieme, či máme tej-ktorej postave fandiť, alebo ju nenávidieť (Boomerang toho trápneho Slipknota zmanipuloval a teda schválne poslal na istú smrť, alebo skutočne aj on chcel ujsť? A Katana sa mu skutočne páči, alebo si ju len doberá?). Dôležité informácie sú prenesené len tak, medzi rečou, niečo ako „šak dnes ráno svietilo slnko a vyzeralo to na pekný deň a nakoniec začalo pršať a prší doteraz“ („A ozaj, má meč, v ktorom ukrýva duše mŕtvych.“).

Nestačí vám? Ok. Jedna scéna v bare, kde si postavy povedia tri vety a dve hlášky a máme veriť, že to z nich urobilo zocelenú partiu. Zásadné udalosti z minulosti postáv sa dozvedáme formou povrchných, skratkovitých flashbackov, vinou čoho sa niektoré zmietajú na hrane nechcenej paródie (Deadshotova nenávisť Batmana). Alebo sa to dozvedáme dokonca nie z retrospektív, ale z pár viet! Čo je šokujúce, pretože veľa krát ide o pre dej kľúčové, zásadné udalosti. „Bola jeho psychiatričkou, bezhlavo sa doňho zamilovala, zbláznila sa a odvtedy chodia po svete a sú smrteľne nebezpeční.“ Wtf?? Niektorí režiséri by na základe tohto námetu nakrútili skvelú trilógiu.

Pokračujme! Kto zostrelil helikoptéru? Joker? Ako? Prečo? Kedy? Kam sa podel Boomerangov jednorožec? Prečo do nás v DC zakaždým trepú tony nechutného CGI bordelu? Prečo jednotka nezlikvidovala Flaga? Príležitostí mala veľa, ale radšej ho chránila. Prečo „náramok“ na likvidáciu jednotky nemali aj ďalší členovia Flagovho tímu? Tí dvaja bohovia, to malo byť preboha čo? Ako mohla zaživa uhorieť Diablova žena, keď nemala popáleniny? Samurajka má Flaga chrániť, ale pri prvej príležitosti ho nechá uprostred bojovej zóny a ide si vypiť s magormi, z nich každý ho môže každú chvíľu odstrániť. Keď Joker deaktivoval bombu vo svojej frajerke a Flag s Amandou Waller ju chceli zabiť, ale zistili, že bomba nefunguje, tak prečo ju proste nezastrelili? Veď stála meter a pol od nich. A nebolo vystrieľanie IT-čkárov predsa len už moc?

Prečo sa preboha celé mesto premenilo na vojnovú zónu, keď tam od samého začiatku stačilo šmariť jednu bombu? Čo presne sa dialo vo finále v zatopenej stoke? Vojaci do „premenených“ strieľajú a nič, potom príde pojašená baba, buchne im do hlavy bejzbalkou a oni sa rozpadnú na kusy? Vie Amanda Waller o Wayneovej identite? Ak nevie, prečo sa vôbec baví s „nejakým“ pracháčom? Pracháči síce obvykle disponujú istým typom moci/známostí, ale určite nie v súvislosti s bojom proti nadprirodzeným mocnostiam.

Ale nebojte sa, je toho ešte oveľa viac. Diablo sa zaprisaháva, že svoje schopnosti už nikdy v živote nepoužije... a na rozlúčku s tými, ktorí ho o ich použitie žiadali, vykúzli ohňovú rozlúčku. Akože fakt zásadový chlapík boha jeho. Tá budova, v ktorej objavili Amandu Waller, to malo ČO znamenať? To bola rovnaká budova, do ktorej Joker „prinútil“ psychiatričku skočiť do kade? Troška priveľká náhoda, či? Ako si mohla čarodejnica na konci vziať srdce a normálne s ním fungovať, keď predtým ho Amanda Waller rozbodala dýkou? A potom sa obyčajný chlapík premení na pozláteného, horiaceho a gigantického poloboha a ja si hovorím „čoooooooooooooooo?“ a „prečoooooooooooooooo?“. Mám tomu rozumieť tak, že aj on bol jedným z „bohov“, ale tajil to, alebo tomu mám rozumieť nejako úplne ináč?

Problém je v postavách nielen v tom zmysle, že v skutočnosti sú nudné, ale i v tom, že tvorcovia sa pokúsili romantizovať krvilačných psychopatov. Šialené, veď jeden z nich zavraždil vlastnú ženu a deti, ďalší údajne žerie ľudí a tretia umlátila chudáka Robina na smrť. Romantizovanie „béčok“ bolo na mieste v Strážcoch Galaxie, tu však pôsobí scestne a zvrhlo. Napriek tomu práve postavy predsa len patria k tomu lepšiemu, čo snímka ponúka, pretože akcia a triky sú miestami také zlé, že som sa tešil, kedy skončia a postavy si niekam sadnú a začnú sa rozprávať.

Ako vravím: efektné, ale nelogické. Vezmime si napríklad scénu, v ktorej Jokerovi zabijaci majú oblečené tie srandové zvieracie kostýmy. Tak si to predstavujem:

Joker: „Kua, chlapi, ale fakt si trocha pohnite a nasaďte si to, za dve minúty tam musíme vtrhnúť a všetko to tam vystrieľať samopalmi.“

Johnny pozrie s obavami na hodinky. „Šéfe, to nestíhame.“

Bobby: „Podľa mňa by sa to dalo.“ A rýchlo si na hlavu dáva plyšovú hlavu pandy.

Johnny rezolútne krúti hlavou: „Fakt nedá, sorry.“

Bobby: „Mffffff.“

Johnny, Joker a zvyšných 10 chlapov v dodávke sa zmätene otočia k Bobbymu. „Čo?“ spýta sa Joker.

Bobby si dá dole masku. „Nedá sa v tom doriti dýchať.“

Joker prevráti oči. „Posratí amatéri.“

Nadprirodzené prvky sú nefunkčné a znova sa dokazuje, ako dobre na to ide Marvel (kde nadprirodzené prvky do univerza prenikali opatrne a niekoľko rokov/filmov) a ako uponáhľane na to idú v DC (kde prídu rozprávkové bytosti behom jedného filmu/roka). Skutočne by som sto krát viac ocenil, ak by jednotka bojovala „len“ proti 150. vyzbrojeným Jokerovým psychopatom v evakuovaných uliciach mesta.

Napriek všetkým mínusom a WTF okamihom sa mi film relatívne páčil. Páčili sa mi postavy, hoci v skutočnosti boli nezaujímavé. Páčili sa mi herci, hoci som si na ich mieste vedel predstaviť desať iných, ktorí by sa do rolí hodili viac. Páčila sa mi atmosféra post-apokalyptického mesta, hoci mnohé kulisy pôsobili lacno a televízne. Páčila sa mi „seriálovosť“ univerza, hoci bolo na efekt a bez rozmyslu.

P.S. – Adam Beach, to je teda kariéra. Najskôr sa mihnem na fotke, potom vystúpim z helikoptéry, potom mám dva dialógy s čudným Austrálčanom, potom vyskočím na strechu a tam mi vybuchne hlava. Fakt dole klobúk, človeče.

.........................................

kontaktE-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Ivan Kučera on Facebook