Kraťase k hororovým filmom nie sú také nezvyklé, ako by sa kinematograficky menej rozhľadenému divákovi mohlo zdať. Napr. nimi disponuje Nočná mora z Elm Street. No a v roku 2014 sa tejto pocty dočkala aj béčkarská hororová séria 80-tych rokov.

Prví Kriteri s nenažraným mľaskaním dorazili na plátna kín v roku 1986. Šlo o príjemný komorný horor, odohrávajúci sa behom jednej noci na farme na americkom vidieku. Statok okrem ježovitých mimozemských hladošov - ktorí si radi pochutia na všetkom, od zvyškov jedla v koši až po toho, ktorý ich doňho vyhodil – navštívili aj mimozemskí lovci odmien, ku ktorým sa na konci pridal popletený Charlie.

V roku 1988 prišla dvojka, odohrávajúca sa v neďalekom mestečku. Pribudlo viac oblúd, viac obetí a viac humoru. Humor je skoro vždy na škodu veci, no ako zarytý odporca humoru v hororoch musím uznať, že Kriteri sú jednou z mála hororových látok, do ktorej sa humor vcelku hodí.

Trojka (1991) bola nielen filmovým debutom Leonarda DiCapria, ale i návratom k vážnej atmosfére prvej časti. Zároveň však bola nesmierne nudná a hlúpa (postavy neboli schopné celý film sa dostať z domu, ktorý mal milión okien). Z biedy ju paradoxne vytrhli až záverečné titulky. To nemyslím ironicky, ale vážne. Odohralo sa totiž počas nich niečo, čo predznamenávalo príchod zaujímavých vecí v budúcnosti série.

Do roka a do dňa prišla štvorka, ktorá veci dokončila. Štvrtý diel ságy sa nečakane odohrával v ďalekej budúcnosti na rozľahlej vesmírnej stanici, kde malá posádka bojuje s pár Kritermi na spôsob Votrelca. Možnože je to zvláštne, ale ide o môj najobľúbenejší diel série. Ani jednotka nebola zlá, ale ako fanúšik Votrelca a Votrelcov „musím“ uprednostniť štvorku.

V nej sa vrátil ako milovaný Charlie, tak i jeho prísny „šéf“ Ug (Terrence Mann), prekvapivo však na opačnej strane barikády. Tentoraz bol za toho zlého, nakoľko chránil záujmy Kriterov. Ukázalo sa, že tí, ktorí pobehujú po stanici, sú zrejme poslednými svojho druhu v celom vesmíre a tak je nutné zachovať ich zvrátený, smrteľne nebezpečný rod. Bolo to trocha mimo a zároveň sa už vyložene natvrdo opisovalo od votreleckej série, kde tiež zlá „spoločnosť“ nekryla záujmy obetí, ale mimozemských zabijakov, ale prečo nie, aj to sa mi na štvorke páčilo.

Ďalšieho dielu sme sa nedočkali dokonca ani v ére remakov, kedy sa novej verzie dočkali všetky známe i menej známe americké horory od Halloweenu cez Piatok 13 až po Hory majú oči a Poltergeista. Kriteri boli asi AŽ PRÍLIŠ béčkarskí, neviem. Ja som ich ale spolu s Gremlinmi ako dieťa zbožňoval.

Až v roku 2014 Jordan Downey nakrútil kraťas, nadväzujúci na tradíciu predchádzajúcich štyroch dielov. Odohráva sa na Zemi, počas noci a v jednom dome, ktorý napadol Kriter. Dejovo je to presne o tom, o čom hovorím. Žiadne bonusy, v podstate to ani nemá dej. Mimozemský lovec prehľadáva dom a nakoniec zvedie súboj s nenažraným Kriterom. Bodka. Žiadna z postáv známych z minula sa nevracia a to napriek tomu, že plus mínus všetci dôležití stále žijú. Skutočne nechápem, čo bránilo Leonardovi DiCapriovi, aby sa vrátil do tohto kraťasu.

(Ak som si ale dobre všimol, „nepriame“ cameo dostal aspoň Terrence Mann pustený v televízore.)

Downey je pre mňa úplne neznáma osoba. Film napísal, režíroval a zahral si lovca. V minulosti nakrútil hororové bizarnosti ThanksKilling a ThansKilling 3, ktoré som nevidel, ale na ktorých je zaujímavé, že ak som to správne pochopil, žiadny ThanksKilling 2 neexistuje (wtf).

Resumé? Po vizuálnej stránke to nie je žiadna nízkorozpočtová trapáčina. Teda, určite to malo minimálny rozpočet, ale napriek tomu film vyzerá dobre a profesionálne. Som rád, že som túto súčasť svojho detstva po rokoch videl. Hoci len vo forme kraťasu. Môžete si ho pozrieť tu:

www.ulozto.cz/live/!2xyBwTnr9/critters-bounty-hunter-fan-film-hd-mp4

...................................................

kontaktE-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Ivan Kučera on Facebook