Prvých 22. Potter, Rocky, Gatlin, X-Men, Alien, trekkies, T-800, Pán prsteňov, Chucky, Freddy, Griswold, Lecter, Spidey, Rýchlo a zbesilo, Piatok 13, Planéty opíc, Paranormal Activity, King Kong, Mission: Impossible, Nezvratný osud, Tremors, 007.

Ako vo všetkých dobrých hrách, aj v tejto si musíme hneď na začiatku určiť jasné pravidlá. Takže. Neprebojovali sa sem trilógie, ani štvordielne série (sory John Rambo). To je STÁLE málo! Takých sérií sú tony a nie sú pre náš text dôležité, pretože nie sme žiadni troškári! Nie, my sme mali oveľa väčšie ambície. V našom hľadáčiku sa tak ocitli len série obsahujúce minimálne 5 kusov.

Zároveň, pochopiteľne, nejde o historicky a kinematograficky kompletný zoznam; série Fantomas, Winnetou, Angelika či „Žandár a žandárky“ idú úplne mimo mňa (napriek tomu, že som ich ako dieťa vnímal vcelku výrazne, nakoľko v 90. rokoch patrili k základným pilierom rozbiehajúcej sa TV Nova Vladimíra „Dobrou chuť“ Železného). Takže sory aj za toto.

Niektoré filmové série sa časom dočkali aj seriálu, ale ten do finálneho počtu častí nerátam.

HARRY POTTER

Prvý diel: 2001

Zatiaľ posledný diel: 2011 (tento rok pribudne ďalší)

Potterovky nevznikali „len tak“, ale na základe knižných bestsellerov, takže sa nevarilo z vody, ale z predlôh, ktoré boli od prvej časti dôkladne naplánované a premyslené (napr. Alan Rickman bol Rowlingovou detailne informovaný o vývoji profesora Snapea a s týmito kľúčovými informáciami ho aj hral). Menší problém bol v tom, že osem filmov vzniklo podľa siedmich knižiek a ku koncu na filmoch bolo poznať, že umelo naťahovali čas, aby z toho bolo čo najviac snímok a tým pádom ešte mohutnejšia tržba. I tak ale máme dočinenia s obdivuhodne premyslenou ságou.

Herec série: V tomto smere máme dočinenia s jedinečnou sériou, nakoľko mala asi 300 hercov, ktorí hrali vo väčšine (alebo aj všetkých) dieloch.

Zaujímavosť: Jednou z najobľúbenejších postáv série je zrejme extravagantný, extrémne samoľúby profesor z dvojky, ktorého si s chuťou strihol neskorší Wallander Kenneth Branagh. Z univerza zmizol bez akéhokoľvek vysvetlenia a hoci prežil, nikdy viac sme sa s ním nestretli. Pôvodne sa s ním počítalo do cameo roličky (údajne sme ho mali stretnúť v blázinci), ale nakoniec Branagh nemal čas a nič z toho nebolo.

Výhľad do budúcnosti: Univerzum má i 5 rokov po premiére Darov smrti 2 milióny fanúšikov na celom svete, takže keď mala premiéru divadelná hra na Rowlingovej motívy (v ktorej bol hrdinom syn Harryho Pottera), okamžite sa začalo rozmýšľať nad jej sfilmovaním. Nevraviac o plnohodnotnom románovom sequele Harry Potter a Prekliatie dieťa, ktorý vyjde koncom tohto mesiaca. Údajne by sme sa mohli dočkať novej filmovej trilógie. Zelenú však najskôr dostal rip-off prequel Fantastické zvery a ich výskyt od režiséra posledných potteroviek, odohrávajúci sa niekoľko desaťročí pred Kameňom mudrcov. Uvidíme ho tento rok v novembri a ak bude prijatie pozitívne, malo by ísť o prvý diel novej trilógie. Ak nie, tak nie.

ROCKY

Prvý diel: 1976

Zatiaľ posledný diel: 2015

Sedem dielov je tiež pekné číslo. Boxerská dráma, ktorá napriek intenzívnym boxerským scénam paradoxne nikdy nebola ani tak o boxe, ale skôr o ľuďoch, sa dočkala krásnej a symbolickej bodky v podobe Rocky Balboa v roku 2006... aby ožila o takmer 10 rokov neskôr sequelom a zároveň rip-offom Creed (za ktorý bol Sly nominovaný na Oscara za podpornú rolu). V ňom sa starý Rocky vracia do ringu, ale už iba ako tréner a to tréner nie len tak hocikoho, ale ako tréner syna Apolla Creeda (Carl Weathers), svojho dávneho soka a potom priateľa, ktorého v štvorke v ringu umlátil k smrti Ivan Drago alias Dolph Lundgren. Čím bol Stallone starší, tým do ďalších dielov vkladal viac melanchólie a nostalgie (k čomu dopomohlo postupné odumieranie hercov a postáv).

Herec série: Robíte si srandu?

Zaujímavosť: Hoci Talia Shire alias životná Rockyho láska stále žije, jej posledným výskytom bola päťka. V šestke chudák Rocky chodil už len na jej hrob. Rovnako predčasne Stallone (v Creedovi) pochoval i jej filmového brata (svojho švagra) v podaní stále žijúceho Burta Younga. Naopak, Rockyho filmový syn stále v univerze žije, hoci biologický syn Sage (ktorý si ho zahral v päťke) zomrel v roku 2012 ako 36-ročný (v šestke ho hral iný herec).

Výhľad do budúcnosti: Uvidíme, či Rocky bude ďalej pokračovať vo svojej sérii (čo nevidím reálne vzhľadom na Slyovu sedemdesiatku a i vzhľadom na udalosti z Creeda), alebo ako mentor v novej sérii Creed. Čo ale paradoxne vidím tiež nie úplne pozitívne, nakoľko, hoci sa Michael B. Jordan snažil, sa nedá povedať, že by jeho Adonis bol natoľko zaujímavou, elektrizujúcou a charizmatickou postavou, ako Rocky... Ale možno ak by dostal ešte šancu, postupne by sa na ňu vypracoval. Pod Slyovým starostlivým, pracovitým a ľudským vedením určite. Každopádne sa zdá, že Creeda 2 sa nakoniec predsa len dočkáme – scenár je vraj hotový a ak pôjde všetko podľa plánu a všetci si v kalendároch nájdu voľné termíny, mohlo by z toho čosi byť. Uvidíme čo, ale očakávania sú.

KUKURIČNÉ DETI

Prvý diel: 1984

Zatiaľ posledný diel: 2011

Fakt príšerná séria. Prvý diel sa ešte dal (zúfalé a krvavé pobehovanie Lindy Hamilton a Petra Hortona v lánoch kukurice patrí k VHS pilierom nielen môjho detstva), no každá nová časť klesala snáď ešte hlbšie a to bolo čo povedať, nakoľko už dvojka bola hrozná až k zemskému jadru. Napriek tomu výnimka potvrdzuje pravidlo a pár vydarenejších dielov sa neskôr predsa len našlo – mne sa relatívne pozdávala päťka (Pole teroru) s Davidom Carradineom, Genesis s Billym Dragom a Barbarou Nedeljákovou a úplne od veci nebolo ani o čosi vernejšie (minimálne čo sa finále týka) televízne spracovanie Kingovej poviedky z roku 2009.

Herec série: Mohlo by sa zdať, že nikto, ale jeden drobný zárez tu je. John Franklin si vodcu vraždiacich detí Izáka zahral nielen v jednotke, ale i v šestke.

Zaujímavosť: Hoci sa Kingova poviedka končila pekelne tragicky, filmové spracovanie z roku 1984 to (podobne, ako adaptácia iného Kingovho príbehu a to Cuja) poňalo presne naopak.

Výhľad do budúcnosti: Momentálne... žiadny. Séria nie je lukratívna pre žiadneho svojprávneho producenta, no ak by do témy bola investovaná dôstojná čiastka peňazí, kvalitný režisér, odvážny producent a dobrí herci, mohli by sme sa raz dočkal dobrého remaku. Teoreticky. Ale to sa nestane. Teoreticky. Doba hororových remakeov je, zdá sa, za nami a Gatlin mal smolu (a my šťastie?), že sme sa nedočkali novej verzie tak, ako sa dočkal Piatok trinásteho a Elm Street.

X-MEN

Prvý diel: 2000

Zatiaľ posledný diel: 2016

Ujasnime si to. Ja sem rátam starú a novú trilógiu, Wolverineovu trilógiu (trojka je práve v post-produkcii a uvidíme ju budúci rok, takže ju beriem ako hotovú vec) a Deadpoola, ktorý sa otvorene hlási k univerzu X-Menov, do deja zasahuje viacero X-Menov a Deadpool chodí do Xavierovej školy ako na hodiny klavíra. Tak, situáciu by sme mali vyjasnenú, teraz môžeme prejsť k veci. Jedným slovom: strašný. Strašný, strašný, strašný bordel v univerze. Napriek uisteniam tvorcom, že všetko je dôkladne premyslené, v skutočnosti NIČ nedáva logiku a kvôli cestovaniu časom (a posadnutosti peniazmi) je vo svete mutantov možné prakticky čokoľvek. Je to smutné, nakoľko prvé dve časti Bryana Singera patria k špičke žánru a úspech jednotky sa postaral o masové rozšírenie komiksových filmov, ktoré trvá dodnes. Následne ale Bryan utiekol k Superman sa vracia a to sa kruto vypomstilo nielen jemu, ale hlavne jeho milovanej série. Ratnerova trojka bola napriek úmrtiam kľúčových postáv biedna ako tri týždne vyhladovaná myš, stala sa však hitom, takže hoci bola avizovaná ako (minimálne dočasne) posledná časť, štúdio samozrejme TAK výnosnú značku nemohlo zahodiť. A tak sme sa v nasledujúcich rokoch dočkali spin-offu najpopulárnejšieho člena Xavierovho tímu – milovaného Kanaďana s brutálnymi pazúrmi (a ešte brutálnejším účesom) Wolverinea. Úlohe môže Jackman vďačiť za mnohé, ak nie za všetko. Hoci prvý spin-off (a zároveň prequel a rip-off) bol jednou veľkou blbosťou, fanúšikovia ho obdarili tržbou dostatočnou na to, aby sa pokračovalo ďalej. Japonská dvojka bola len o čosi menšia hovadina, ale i ona zarobila dosť na to, aby tento rok padla klapka údajne poslednej časti, ktorá vraj má byť jemne inšpirovaná kultovou komiksovou predlohou Old Man Logan. Jackman sa zaprisaháva, že ide o definitívnu bodku za Wolverineom a že ak sa postava v budúcnosti na plátnach kín ešte objaví, už nie s jeho tvárou. Okrem toho mal Wolverine cameo v roku 2011, keď sa Singer k sérii vrátil prequelom Prvá trieda, ktorá sa následne rozrástla do vlastnej trilógie. No po vydarenej Budúcej minulosti (v ktorej sa vďaka dvom časovým líniám mohli stretnúť staré aj mladé verzie známych postáv a hlavné slovo mal časom cestujúci Wolverine) prišla hrozná Apokalypsa a tak boli všetci radi, že sa to končí. Zatiaľ.

Herec série: Postavy plus mínus zostávali, ale herci sa menili, takže s čistým svedomím Jackman, ktorý sa objavil vo všetkých dieloch starej aj prequel trilógie a samozrejme vo všetkých troch častiach svojej vlastnej série.

Zaujímavosť: V dobe svojho vzniku boli filmy vnímané ako protest sexuálne „inak“ orientovanej časti spoločnosti voči konzervatívnej heterosexuálnej a tak asi ani nečudo, že námet na pľac prilákal množstvo ľudí, otvorene sa hlásiacich k homosexuálnej orientácii; okrem Singera a McKellena napríklad i Bruce „senátor Kelly“ Davison či Alan „Nightcrawler“ Cumming.

Výhľad do budúcnosti: Momentálne je v hre viacero nápadov, ale realizované sú len dva, konkrétne seriál Legion (dohliada naň Noah Hawley zo seriálového Farga a s produkciou mu pomáhajú Simon Kinberg, Lauren Shuler Donner a sám pán Bryan Singer) a Wolverine 3 – oba projekty uvidíme budúci rok. A tie ďalšie nápady? Hovorí sa o nich, v niektoré mesiace viac, v niektoré menej a v niektoré vôbec, ale každopádne v hre je napríklad crossover X-Menov s Fantastickou štvorkou alebo X-Menov s Deadpoolom, treba brať do úvahy tiež dlhodobo plánovaného Gambita s Channingom Tatumom, ktorý sa ale stále nie a nie odlepiť od zeme... a možno rovnako nešťastne dopadnú aj tímovky X-Force a New Mutants. Je zrejmé, že Fox sám nevie, akým smerom chce značku i naďalej držať pri živote. Na 100% bude Deadpool 2, ten sa ale ešte nezačal nakrúcať.

VOTRELEC

Prvý diel:1979

Zatiaľ posledný diel:2012

Komplikovaná záležitosť, nakoľko nikto poriadne nevie, čo sem rátať a čo už nie, ale pre potreby tohto zoznamu sem rátajme všetko, nech je sranda. Začalo sa to šokujúcim rozdrvením hrudníka vo Votrelcovi, Cameron to v dvojke poňal ako vojnu o Vietnam a v trojke debutujúci Fincher Ripleyovú „konečne“ zabil. Aby v roku 1997 ožila v štvorke. Čo diel, to iná vízia (a zaujímavé režisérske strihy, až na štvorku). Po štvorkových hrách s DNA sa však v ságe z nejakých dôvodov nepokračovalo. Aspoň nie v „priamej“ ságe. Štúdio však obľúbených kyselinových netvorov samozrejme nezahodilo do koša, ale pokúsilo sa ich napojiť na sériu Predátor (dovtedy dva diely), čo sa však skončilo len pri dvoch crossoveroch. Čo je podľa niektorých presne o dva viac, než bolo nutné. Mne osobne sa prvý crossover (ktorý sa nakrúcal v Čechách a kde si zahral ľudského Bishopa starý Henriksen) páčil, ale druhý som nevidel (teda, videl, ale celý sa odohrával v tme a daždi, takže nevidel). Čiže som vlastne rád, že sme sa trojky nedočkali. Následne chvíľku („až“ jedným dielom) pokračovala séria Predátor (epizódou „rafinovane“ nazvanou Predátori) a následne štúdio vrátilo do hry Ridleyho Scotta, ktorého kontroverzný Prometheus bol však možno až príliš zamotaným prequelom k Votrelcovi a pri jeho pozeraní si fanúšikovia neustále hovorili vety ako „aha, toto pôvodne malo byť vajce, ale prepracovali ho na vázu“ a podobne. Výsledkom boli viacerí rozčarovaní, stále však šlo miestami o obdivuhodnú nechuťárnu za 130 miliónov.

Herec série:Sigourney Weaver (štyri diely), ale na päty jej vcelku solídne šliape Henriksen, ktorý síce vynechal jednotku a štvorku, ale pre zmenu si, na rozdiel od Weaver, zahral v prvom crossoveri.

Zaujímavosť: Ak by vám Prometheus pripadal primálo votrelecký, zožeňte si alternatívnu verziu „Fifieldovho návratu“, v ktorej je psychopatický magor podaný oveľa votreleckejšie. Nielen vizážou, ale i zvukmi a pohybmi.

Výhľad do budúcnosti: Hoci Scott tvrdil, že Votrelci sú nudní a nemajú budúcnosť, nakoniec z Promethea 2 urobil Alien: Covenant, hm. V rovnakom čase začali plnohodnotného piateho Aliena chystať aj Blomkamp so Sigourney a Biehneom, ale následne boli samotným Scottom resp. štúdiom poprosení, či by nemohli od svojho konania dočasne upustiť práve kvôli tomu, aby si dva votrelecké filmy od rovnakého štúdia zbytočne nekonkurovali v kinách. Podobne, ako svet Predátorov, aj svet Votrelcov prenikol do pop-kultúry a dočkali sme sa nielen filmov, ale i knižiek a komiksov. Takže vidíme sa v kine budúci rok na palube lodi Covenant. Vraj to bude poriadny horor.

STAR TREK

Prvý diel: 1979

Zatiaľ posledný diel: 2016

Po seriáli zo 60. rokov posádka kapitána Kirka koncom 70. rokov plynulo preletela z televízie do kín a bolo z toho pekných 6 dielov. Ako však posádka starla a začala pôsobiť absurdne, kuriózne a unavene, začali ju opúšťať fanúšikovia a načas posledným Kirkovým dobrodružstvom sa stala šestka (Neobjavená zem) z roku 1991. Pre štúdio sa však STÁLE jednalo o značku dostatočne zaujímavú na to, aby v nej pokračovalo. A tak pokračovalo. Ale nie vo filmoch, ale späť na televíznej obrazovke. Vzniklo viacero trekkies seriálov (môj obľúbený Hlboký vesmír 9 so šmelinárskym barmanom Quarkom a mutantom Odom, ktorého v markizáckej verzii daboval Ivan Letko), ale najživotaschopnejšou sa stala Nová generácia. V nej na mostík Enterprise zasadol kapitán Picard (Patrick Stewart). V roku 1994 štúdio prišlo s dobrým nápadom – oficiálne vystriedať unaveného Kirka sviežim Picardom a obe posádky obsadilo do Star Trek: Generácie. Následne Picard pokračoval sám, ale po skvelom (a hororovom!) borgovskom Prvom kontakte prišla fádna Vzbura, následne k nám (rovno na video) zbedačene doputoval Nemesis a potom aj Paramount uznal, že téma je vyčerpaná a všetky Star Treky, seriálové i filmové, zrušil. Comeback nastal v roku 2009 vďaka Abramsovmu reštartu, 2013 sa dostavila temná dvojka s Cumberbatchom Do temnoty a tento rok dorazila trojka, ktorej sa nedožil Anton Yelchin.

Herec série: Kto by to rátal, ale páči sa mi zaradiť sem Leonarda Nimoya alias Spocka, ktorý si zahral nielen v pôvodnom seriáli a z neho vyplývajúcich celovečerákoch, ale tvorcovia si našli spôsob, ako ho plnohodnotne zaradiť aj do Abramsovho reštartu a Do temnoty (zomrel pred nakrútením trojky).

Zaujímavosť: Zabúda sa, že v Abramsovom prvom reštarte značky si zahrala aj jedna z najpopulárnejších dievčenských hviezdičiek Hollywoodu 90. rokov Winona Ryder (Nožnicovoruký Edward, Dracula, Malé ženy, Votrelec: Vzkriesenie). A vôbec nešlo o cameo, ale o samotnú mamu pána Spocka. Prečo ju nikto nepoznal? No... ja neviem. Ale ani ja som ju nespoznal.

Výhľad do budúcnosti: Posilnený úspechom „novej“ série najal Paramount Bryana Fullera (seriálový Hannibal) a Alexa Kurtzmana (scenárista reštartu a Do temnoty) na seriál s podtitulom Discovery, ktorý by sme mali uvidieť už budúci rok. Star Trek 4 je otázny.

TERMINÁTOR

Prvý diel:1984

Zatiaľ posledný diel: 2015

Kultová jednotka, legendárna dvojka, lunaparková 3D atrakcia, postačujúca trojka (ktorá na konci konečne zhmotnila to, na čo sa fanúšikovia tešili od 84-ho), neschopný seriál (so Summer Glau a Davidom z Beverly Hills 90210) ukončený po dvoch zadýchaných sériách, mdlé Salvation s kreténom skáčucim z vrtuľníka do ponorky a Genisys - svojrázny mix sequelu, reštartu, remaku, prequelu a alternatívy. Genisysu príliš nepomohol ani poriadny (v štvorke šlo len o cameo) návrat Arnolda Schwarzeneggera do jednej z jeho najslávnejších rolí a hoci bol Genisys plánovaný (podobne, ako Salvation, ehm) ako počiatok novej trilógie, relatívne rozpačité prijatie divákmi dalo, ako aj u Salvation, zbohom novým dielom.

Herec série: Jednoznačne Arnold, ale zahanbiť sa nedal ani Earl Boen ako natvrdnutý policajný psychológ Silberman – zahral si v prvých troch dieloch, no hoci stále žije, ostatné vynechal.

Zaujímavosť: Genisys je natrepaný toľkými vecami, že ste takmer na 99% prehliadli cameo Roberta Patricka. Nie cameo T-1000. Cameo Roberta Patricka.

Výhľad do budúcnosti: No... dosť biedny pravdupovediac. Po finančnej stránke Genisys nebol kolaps tak sa raz za čas objavia názory, že bude ďalší diel. S pribúdajúcimi mesiacmi tomu ale verí čoraz menej ľudí. Možno ak by sa k téme aspoň ako producent nechal prehovoriť Cameron... ale nedá, v minulosti viac krát vyhlásil, že T-univerzum je preňho vyčerpané a teda nezaujímavé. Navyše najbližších 100 rokov strávi nakrúcaním dvadsiatich Avatarov naraz, takže by si určite nenašiel čas ani ako „len“ producent.

PÁN PRSTEŇOV + HOBIT

Prvý diel: 2001

Zatiaľ posledný diel: 2014

Tri diely sú nepostačujúce, ale v rokoch 2012 – 2014 Jackson nakrútil prequel trilógiu Hobit (podľa útlej detskej knižočky) a 6 je už postačujúce číslo pre náš zoznam. Hoci to nebol taký úspech, ako sa čakalo, stále sa jednalo o záležitosti, ktoré boli po stránky tržby pre producentov zaujímavé. Zaujímavé to bolo i pre niektorých fanúšikov – ako doplnenie niektorých zásadných scén, ktoré sa stali pred prebudením Saurona a prebehnutím Sarumana na druhú stranu. Každopádne, zaobišli by sme sa bez toho. Každopádne, neboli to nevydarené fantasy. Každopádne, fenomén Pána prsteňov sa nepodarilo zopakovať. Každopádne. Nová trilógia pritom mala na mále a takmer nevznikla. Sprevádzal ju jeden problém za druhým – od komplikovaného zháňania autorských práv (od Tolkienových dedičov, ktorí Jacksona príliš nemuseli) cez odchod Guillerma del Tora až po brutálne rozhodnutie na poslednú chvíľu urobiť z pôvodne dvoch filmov tri, čo bola pre tvorcov a koniec koncov i fanúšikov asi taká dobrá správa, ako keby zistili, že v lotérii nevyhrali dva milióny eur, ale tri, lenže z toho sú dva a pol milióna dane. Pán prsteňov počiatkom nového storočia vyvolal fantasy mániu, ale len máloktorej sérii sa to podarilo dotiahnuť tak ďaleko, ako potterovkám; väčšina sa zasekla pri pár nepostačujúcich dieloch (Zlatý kompas, Narnia...).

Herec série: Určite Gandalf Ian McKellen a Galadriel Cate Blanchett (obaja 6 filmov zo 6), ale zahanbiť sa nedal ani Hugo Weaving ako Elrond (5), Legolas Orlanda Blooma (5) a Saruman Christophera Lee (hoci u toho je počet filmov jemne otázny, nakoľko z kino-zostrihu Návratu kráľa bol vystrihnutý).

Zaujímavosť: Hoci je Gandalf v Spoločenstve Prsteňa šokovaný zo Sarumanovej zrady, v Hobitovi: Neočakávanej ceste môžeme jasne vidieť, že už X desaťročí predtým evidentne tušil, že jeho šéf sa začína prikláňať na opačnú stranu. Toto ti ušlo, Peter.

Výhľad do budúcnosti: Jackson možno až nezdravo miluje Stredozem a keby to bolo na ňom, zrejme by nakrúcal nové časti až do smrti a popri tom by stíhal produkovať kreslené seriálové spin-offy a rip-offy. Ale fakt je neúprosný – už príliš nie je čo adaptovať. Tolkien toho až tak veľa nenapísal. Ak by sa vyriešili sporné autorské práva, čisto teoreticky by mohol Jackson nakrútiť, čo by len chcel bez ohľadu na to, či to má (alebo skôr nemá) literárnu predlohu. Čo tak prequel Aragorna? Spin-off Legolasa? Samov sequel? Vymyslieť by sa dalo skutočne hocičo, ale nemyslím si, že to k tomu smeruje.

DETSKÁ HRA

Prvý diel:1988

Zatiaľ posledný diel: 2013

Ďalší pilier môjho detstva. Pamätám si, ako ma v útlom veku úprimne desilo Chuckyho scary cupitanie okolo zhavarovaného policajtovho auta. A mnohé ďalšie pasáže. Dvojka, v ktorej bol Andy adoptovaný, sa mi pozdávala ešte viac, ale trojka, v ktorej ho šupli do vojenskej školy, už bola jednou veľkou biedou. Avšak stále lepšia nudná, ale vážna trojka, než parodická Chuckyho nevesta a extrémne (ne)vtipné Chuckyho potomstvo. Všetkým dielom bol verný Brad Dourif – na začiatku jednotky si zahral sériového vraha, ktorý sa po smrti prevtelil do bábiky a následne Brad v sérii zostal ako hlas. S čestnou výnimkou flashbacku v šestke z roku 2013; Chuckyho kliatba sa duchom vrátila k vážnejšiemu tónu prvých troch častí a nadväzovala na ne (pôvodne malo ísť o remake).

Herec série: Čauko, Brad.

Zaujímavosť: Chudák Andy (Alex Vincent), poviete si možno. V skutočnosti to až taký chudák nebol. Stačí si počkať na namachrovanú bonusovú scénu v záverečných titulkoch Chuckyho kliatby.

Výhľad do budúcnosti: Časom niečo asi bude...

NOČNÁ MORA Z ELM STREET

Prvý diel: 1984

Zatiaľ posledný diel: 2014

„Raz, dva, Freddy ide, tri štyri, už sa blíži, päť šesť, ide ťa zjesť, sedem osem stáť, nikdy nechoď spať.“ Aby nebolo krvákov dosť, prirátajme si k nim ságu, ktorá sa začala mimoriadne temne. Atmosférický krvák Wesa Cravena urobil z Freddyho žánrovú ikonu napriek tomu (práve preto), že v prvej časti vystupoval len sporadicky a v náznakoch (a v posteli rozmixoval Johnnyho Deppa). Dvojka bola šokujúco nevydarená, no do trojky sa vrátil Craven a novú krv do série vliali Frank Darabont a Chuck Russell a trojka býva mnohými hodnotená ako druhý najlepší diel. Ja osobne môžem len jednotku, ale na trojke (a vlastne aj dvojke, ale tá je fakt dosť hrozná po stránke scenáru) musím spätne oceniť vážnu atmosféru. V nasledujúcich dieloch sa tlačilo nielen na pílu gore, ale i humoru. A humor je podľa môjho skromného názoru vec, ktorá horor zabíja viac, ako hororoví odporcovia. Nasledovala štvorka s päťkou, ktoré akoby jedna mater mala a následne bola séria načas dorazená do tragického konca v roku 1991 (Poslednou nočnou morou). Už o tri roky neskôr ale Freddy ožil v prekombinovanej Novej nočnej more. K tej sa síce vrátil Craven, ale scenár bol príliš originálny a pritom až moc WTF (hercov z jednotky a trojky zabíjal „reálny“ Freddy). Do univerza spadá ešte crossover s konkurentom Voorheesom, remake z roku 2010 a niektorí doňho počítajú aj poviedkový seriál Freddyho nočné mory a (zatiaľ) štyri amatérske prequel-kraťase z rokov 2011 – 2014, v ktorých Kruegera stelesnil Roberto Lombardi.

Herec série: Jasné, Robert, ty tu nesmieš chýbať (7 filmov + seriál).

Zaujímavosť: Keď sa Wes Craven v roku 1996 vrátil na hollywoodske výslnie trhákom Vreskot, neodolal a strihol si v ňom cameo. Upratovača Freddyho v pruhovanom svetri a klobúku.

Výhľad do budúcnosti: Na rok 2018 je ohlásená ďalšia časť, ale momentálne nikto príliš nevie, či by malo ísť o sequel alebo ďalší pokus o reštart. Alebo čo.

GRISWOLDOVCI

Prvý diel: 1983

Zatiaľ posledný diel: 2015

Prvé prázdniny boli v Amerike a druhé v Európe, ale najlepšie to bolo, keď Griswoldovci zostali doma; Vianočné prázdniny sú so Sám doma asi najväčšou vianočnou americkou trvalkou na našich obrazovkách. Trojku si pre seba do istej miery ukradol vidlácky bratranec Eddie (Randy Quaid), ktorý za odmenu dostal televízny spin-off Bláznivá vianočná dovolenka bratranca Eddieho. Séria bola doplnená ešte o nevtipnú epizódu v Las Vegas, kraťas z roku 2010 a 2015 nás svojou existenciou poctil diel nazvaný Griswoldovci (v Čechách Bláznivá dovolenka). Ten bol prekvapivo nie remakeom, ale plnohodnotným sequelom, vrátane cameí rodičov (Chevy Chase a Beverly D´Angelo).

Herec série: Deti zostávali, ale menili sa ich hereckí predstavitelia. Takže prím hrajú Chevy, Beverly a okrajovo Randy.

Zaujímavosť: V Griswoldovcoch chýbal iba Randy. Toho času striedavo na úteku pred zákonom a striedavo nakrúcajúcim hotelové sex tapes...

Výhľad do budúcnosti: Mne sa minuloročný sequel vcelku páčil, ale producentov môj názor nezaujíma, takže ďalšie diely nie sú momentálne v pláne.

HANNIBAL LECTER

Prvý diel: 1986

Zatiaľ posledný diel: 2007

Kto je hladný, tak dobrú chuť. Sériu na svet priviedol spisovateľ Thomas Harris, ale veľmi rýchlo si začala žiť vlastným životom. Najskôr Michael Mann nakrútil Lovca ľudí, kde si Lectera zahral Brian Cox. Nasledovalo Mlčanie jahniat, ktoré je známe ako historicky prvý horor, ktorý získal 5 najcennejších Oscarov. Čo je svojské tvrdenie, ja som Mlčanie nikdy nepokladal za horor. Ale okej, nech sa páči. Tu si Lectera zahral Hopkins a dodnes ide o jeho najslávnejšiu rolu. Zopakoval si ju v drastickom sequele Hannibal, kde odvážny Scott neváhal nakrútiť explicitnú scénu pojedania mozgu. Po tomto pekle sa už nedalo kam pokračovať... kvôli krásnej tržbe to ale štúdio skúsilo. Narazilo však na problém: podľa čoho nakrúcať ďalšie filmy s Lecterom, keď Harris žiadne nenapísal? Riešenie bolo vskutku inteligentné: ešte raz sfilmovalo Lovca ľudí, u nás uvedeného pod názvom Červený drak. Behal v ňom nahý Ralph Fiennes a slepé ženy hladili tigrov, ale mňa to nebavilo. Nuž čo, Brett Ratner prizabil ďalšiu sériu v poradí. Nakoniec sa Thomas nechal zlomiť a napísal Lecterov prequel. Jednu z najslabších knižiek, akú som v tom roku čítal. Producentom to ale stačilo a sfilmovali ju. V Čechách. Bola to prekvapivo menšia blbosť, než sa čakalo, ale pachuť zostala – skôr, než dôstojnú súčasť relatívne uznávanej série to pripomínalo televízny film. Mnohým prekážalo, že postava stratila auru tajomna, keď bolo vysvetlené a ukázané, prečo sa z mladého Hannibala stal samuraj-kanibal. Mne to neprekážalo, ale proste to ako film bolo dosť slabé resp. priemerné. To už aj hollywoodski producenti uznali, že sú nahratí a univerzum ukončili. Aspoň čo sa filmov týka. Slušné haló však vyvolal seriál s Mikkelsenom, ktorý sa po nudnej prvej sérii dočkal skvelej druhej a rovnako vydarenej tretej. Čo časť, to úchylný výjav bez obdoby. Napriek stúpajúcej kvalite to však show musela po tretej sezóne pre klesajúcu sledovanosť zabaliť.

Herec série: Hopkins? Ani omylom, vážení. Frankie Faison! Hopkins hral „len“ v Jahňatách, Hannibalovi a Drakovi, kým sympaťák Frankie v tom všetkom (opatrovateľa Barneyho) + v Lovcovi ľudí (síce inú rolu, ale no a čo).

Zaujímavosť: Ak vás to čisto náhodou zaujíma, čo vás určite zaujíma, v Červenom drakovi môžete vidieť Voldemortovho bimbasa.

Výhľad do budúcnosti: Občas sa vraví, že možno vznikne štvrtá séria, alebo aspoň televízny film, ktorý by sa zrejme zapodieval udalosťami, odprezentovanými v Mlčaní jahniat, ale moc optimisticky to nevidím. Ja osobne by som si ale s chuťou pozrel sequel Hannibala, nakoľko by z toho mohla byť nádherná romantická road movie (viď. románový koniec Hannibala).

SPIDER-MAN

Prvý diel: 2002

Zatiaľ posledný diel: 2014 (2016, ak rátame hosťovanie v Občianskej vojne)

Jeden z najslávnejších komiksových superhrdinov sa „poriadneho“ filmového spracovania dočkal až vďaka hororovému Raimimu. Hoci som vyrastal na komiksoch firmy Semic-Slovart, Raimiho verzia sa mi nikdy nepáčila. Ostatným však áno, obdarovali ju ohromujúcou tržbou a tak sme sa dočkali dvojky (ktorá zvykne bývať hodnotená ako najvydarenejšia) a trojky, ktorá ponúkla viac zloduchov, ako kladných postáv. A hoci mal Raimi v pláne štvorku s lietajúcim Malkovichom, nakoniec Sony zavelilo „stop“. Nepochopiteľné rozhodnutie, vzhľadom na lukratívny cveng značky. A riešenie, ako ďalej úspešne dolovať zo značky? Vskutku geniálne: nenakrúcať ďalšie diely. Až 5 rokov (!) po trojke sa nejaký odborník v Sony zobudil a narval 230 PREBOHA miliónov do ĎALŠIEHO reštartu série. Je pravda, že Marc Webb sa to pokúsil nakrútiť o čosi civilnejšie, ako magor Raimi, a Andrew Garfield bol sympatickejší, než neľudský Maguire, ale stále šlo v podstate o reprízu. Webb sa univerzum pokúsil rozšíriť o zaujímavé nové vedľajšie dejové línie (smrť rodičov, sprisahanecká rovina), avšak štúdio malo iný názor a film mu drasticky ostrihalo o kľúčové okamihy, vrátane Rathovho (Irrfan Khan) konca. Prekvapivo však bolo umožnené nielen Webbovi pokračovať v dvojke, ale prekvapivo i on sám mal napriek týmto skúsenostiam záujem pokračovať v dvojke. Aby bola sranda, situácia sa úspešne zopakovala a šialené štúdio mu ZNOVA z filmu vystrihlo rad zásadných okamihov (otec!). Hoci dvojka ponúkla osviežujúco temný koniec a snažila sa rozvíjať univerzum á la Marvel, stále to nebolo ono. Začalo sa čoraz viac debatovať na tému, ako je možné TAKTO MOHUTNE prehajdákať TAKÚ KURVA ZNAČKU. Séria Amazing bola predčasne ukončená po dvoch čudných dieloch a zúfalé Sony začalo prichádzať s čoraz šialenejšími nápadmi: od ĎALŠIEHO reštartu až po rip-off Sinister Six, Venoma alebo aspoň Čiernej mačky. Nič z toho nezhmotnilo. Až v roku 2016 situáciu zachránil Marvel, keď sa so Sony dohodol na vzájomnom využívaní postavy a obsadil ju do Občianskej vojny. A plány sú veľké. Ak nie obrovské.

Herec série: Som zúfalý, tak sem dám aspoň Stana Lee, ktorý mal cameo vo všetkých celovečerných dieloch (+ aj v Občianskej vojne).

Zaujímavosť: V predposlednej a poslednej časti Raimiho série vystupoval Petrov profesor Connors v podaní Dyalana Bakera. Režisér si tým chystal pôdu pre Connorsovo komiksové alter-ego a to jašteričieho zloducha Lizarda. K jeho premene však v trilógii nikdy nedošlo; siahol po nej až Marc Webb v prvom Amazing Spider-Manovi, kde profesora hral Rhys Ifans.

Výhľad do budúcnosti: Veľmi pestrý. Konečne. Budúci rok sa Spidey dočká vlastného filmu Homecoming (dej bude umiestnený na strednú, hosťovať bude Petrov mentor Iron Man a nakrúti to režisér úchylného hororu Clown, v ktorom klaun doslova žral malé deti) a následne bude striedavo pokračovať ako hosťovaním v marvelovkách, tak vlastnými celovečerákmi v Sony, pričom obe univerzá budú kontrolované, aby si navzájom neodporovali, čo sa postáv a udalostí týka. No... vlastne to znie zaujímavo.

RÝCHLO A ZBESILO

Prvý diel: 2001

Zatiaľ posledný diel: 2015

Ako sa z ikstej variácie na „tajný agent infiltrovaný do zločineckej skupiny“ stala jedna z najzárobkovejších sérií na svete? Neviem. Ale kvôli scenárom určite nie. Takisto nie kvôli Vinovi Dieselovi, ktorý už X rokov dokazuje, že akonáhle hrá v niečom inom, než je ďalšia časť Rýchlo a zbesilo, nemá príliš veľkú šancu pritiahnuť do kín divákov. Môžu za to autá? Ťažko, z časti do časti sa stávajú len čoraz väčšou rekvizitou, na rozdiel od prvých dielov, v ktorých hrali kľúčovú úlohu. Isté je, že najneskôr od štvorky sa z toho začali stávať poriadne veľké hity, čomu zrejme ešte viac pomohol príchod The Rocka do päťky, šestky, sedmičky a aktuálne nakrúcanej osmičky, nakoľko v posledných rokoch wrestler zvykne premeniť na zlato každý film, aj zlý, v ktorom hrá. Plus sedmičke k monštruóznej tržbe akiste dopomohla smrť Paula Walkera. Súčasťou série je i dejovo nedôležitý kraťas Los Bandoleros, ale nekomplikujme si to a pre účely tohto článku ho tajne ignorujme.

Herec série: Diesel a Walker a to napriek tomu, že Diesel chýbal v dvojke a trojke a Walker v trojke (a, ehm, bude chýbať v práve nakrúcanej osmičke). Ďalšími maskotmi série sú Michelle Rodriguez (5 dielov vrátane osmičky) a práve The Rock (4 časti vrátane osmičky). Prím ale bez debaty hrá Diesel. Sranda však je, že v ságe nikdy nemienil pokračovať – účasť v dvojke znechutene odmietol s tým, že má sto krát väčšie ambície, než nekonečné sequely a nech si všetci trhnú.

Zaujímavosť: Päťka a šestka sa v skutočnosti nachádzajú chronologicky PRED trojkou, nakoľko v nej Han (Sung Kang) ešte žije, na konci umiera a až sedmička sa odohráva po trojke, nakoľko na jej začiatku má pohreb. Aj tak sa dá.

Výhľad do budúcnosti: Partia okolo Diesela práve nakrúca osmičku (uvidíme ju budúci rok) a ťažko povedať, ako dlho to takto bude schopná ťahať ďalej. Ale nikto nepochybuje o tom, že sa to skončí osmičkou. Peniaze sú mocná vec a ak tržba klesať nebude, a to zrejme v najbližších rokoch a častiach nebude, bude sa veselo pokračovať ďalej. Takisto zakaždým sa nájdu nové tváre, ktoré univerzum niečím obohatia (Statham, Kurt Russell, Helen Mirren, Wonder Woman...). Vcelku často sa hovorí o tom, že The Rock vyfasuje vlastný spin-off, ale zatiaľ zostáva iba pri rečiach.

PIATOK 13

Prvý diel: 1980

Zatiaľ posledný diel: 2009

Spolu s Elm Street a Halloweenom tretí (z troch) najslávnejších slasherov americkej kinematografie. Kým prvé dve siahli po mestách, (polo)utopený Jason Voorhees sa vybral na vidiek, do atmosférických letných táborov. Tam pitval každého, kto mu prišiel pod mačetu. A veruže mu v dvanástich filmoch (a jednom seriáli) prišiel pod mačetu kdekto. Okrem toho sme sa dočkali crossoveru s Freddym, mizerného sequelu z vesmíru, kde mal cameo David Cronenberg a čosi-ako-remaku od Marcusa Nispela v roku 2009. Séria je zaujímavá tým, že hoci kvalitatívne jednotlivé diely nie sú bohviečo (až na skvelú jednotku a ešte celkom výrazne podarenú dvojku), nemožno povedať, že by to bola nuda. Tak napríklad v prvej časti Jason vôbec nezabíjal (ale, na čo sa zabúda, tak ani v piatej), v druhej mal na hlave vrece na zemiaky, tretia bola 3D, v sedmičke proti nemu stála Carrie (svojím spôsobom), v ôsmej opustil Crystal Lake a vraždil v New Yorku, raz sa pobil s Freddym Kruegerom a o vesmírnej lodi už reč bola. Proste srandy kopec. Séria k vzniku inšpirovala viacero nasledovníkov, kópií, odkazov, paródií a vykrádačiek zvaných camp slasher. V poslednej dobe Posledná nás zachráni s Taissou Farmiga.

Herec série: V tomto smere je to so sériou ťažké. Bolo veľa kandidátov na maskota ságy. Napríklad taká Adrienne King. V jednotke stvárnila hlavnú hrdinku a mala v tom pokračovať aj v ďalších častiach. Ak by sa to stalo, možno sa z nej stala kráľovná vrieskania zrovnateľná s Jamie Lee Curtis. Nestalo sa tomu tak však. Prečo? Po premiére jednotky ju totiž... začal prenasledovať stalker! Nuž a drahá herečka sa odmietla zo strachu vrátiť pred kamery, aby situáciu ešte viac nezhoršila. Nakoniec sa síce na pľac vrátila, ale príliš neskoro, show musela pokračovať bez nej, nikto na ňu nemohol čakať a tak sa mihne iba na začiatku dvojky... a je brutálne zavraždená. To nevymyslíš, to je život. Ponuku na hlavnú rolu následne dostala Amy Steel z dvojky... ktorá to však s poďakovaním odmietla a do série sa už nevrátila. Ďalším chvíľkovým kandidátom bol Walt Gorney, ktorý v jednotke stvárnil Bláznivého Ralpha... ale už v dvojke ho Jason zapichol (v sedmičke vystupoval ako rozprávač). Blízko k tvári série mal obľúbený osemdesiatkový pošuk Corey Feldman (Pri mne stoj!, Gremlins) ako Tommy Jarvis. No hoci plány boli veľké (na konci štvorky osobne zabil Jasona a v nasledujúcich dieloch mal po ňom prebrať vraždiacu štafetu), nakoniec z toho kvôli Coreyho pracovnej vyťaženosti nič nebolo, mihol sa v úvode päťky a následne sa síce postava raz za čas objavila, ale s tvárou iných hercov (a nie ako vrah, ale ako obeť resp. hrdina).

Zaujímavosť: Asi najkurióznejšou kópiou Piatku 13 bol kanadský slasher Môj krvavý Valentín, kde sa lesný tábor vymenil za banské mestečko, utopenec za baníka, piatok trinásteho za Valentína a nôž za krompáč.

Výhľad do budúcnosti: Vraj budúci rok, ale o novej časti sa hovorí od roku 2009 a stále nič, takže na vašom mieste by som si na rok 2017 pripravil záložný plán. Nejaký čas sa šepkalo, že nový diel by mal byť found footage a do režisérskej úvahy prichádzali mená Alexandre Aja (Noc s nabrúsenou britvou) a Breck Eisner (Posledný lovec čarodejníc, ale aj The Crazies), no to je asi tak všetko.

PLANÉTY OPÍC

Prvý diel: 1968

Zatiaľ posledný diel: 2014

Monštruózna séria nielen do počtu, ale hlavne do nekvality (pritom celé to odštartovala knižka od chlapíka, ktorý napísal Most cez rieku Kwai). Prvý diel s Charltonom Hestonom je klasika, ktorá ma kedysi, ako malé dieťa, zachránila od rodinnej návštevy, nakoľko som „ten film s hovoriacimi opicami“ chcel strašne vidieť a rodičom som poslúžil ako vhodná výhovorka na predčasný odchod. V dnešnej dobe už ide o zostarnutú snímku, ale šokujúci finálny twist je dodnes znepokojujúci a kým dôjde k prvému stretu s primátmi, nesie sa atmosféra v značne nepríjemnom duchu vyľudnenej planéty, s ktorou niečo nie je v poriadku. Už druhý diel (Do vnútra planéty opíc) bol peklo, ale tým sa to neskončilo. Nie, tým sa to bohužiaľ VONKONCOM neskončilo. Nasledovali ešte množstvo ďalších jedným slovom OTRASNÝCH sequelov a prequelov, ale scenáre boli také zlé a rozpočty tak klesali, že posledné časti môžeme radiť medzi čo ja viem 200 najhorších amerických filmov vôbec. Aby nebolo pekla málo, producenti nás následne povraždili strašným, príšerným, hrozným seriálom, z ktorého následne zostrihali viacero vskutku príšerných televíznych celovečerákov, ktoré snáď už ani nebolo v ľudských silách dopozerať. Celé to bolo také zlé, že keď sa v roku 2001 dostal do kín nudný a čudný remake/reštart Tima Burtona, mohli sme byť vlastne vďační za to, že to bola len nuda a nie hovadina ako predchádzajúce časti. Sériu zachránilo až Zrodenie planéty opíc (2011), ktoré bolo čosi ako „reštartujúcim prequelom“ a ukázalo nám jednu z verzií, ako mohlo dôjsť k ovládnutiu Zeme opicami (píšem „jednu z verzií“, lebo viaceré udalosti zo Zrodenia sú v rozpore s udalosťami zo „starej“ série). Nasledoval temný Úsvit planéty opíc. Nové časti sú hodnotené veľmi dobre, preto vyzerajú paradoxne spomienky na problémy Zrodenia – od nespokojného frflania režiséra, cez nespokojné frflanie štúdia až po nespokojné frflanie Jamesa Franca.

Herec série: Andy Serkis ako predhrávateľ Cézara sa snaží (budúci rok tri filmy), ale bude musieť zjesť ešte veľa špenátu, aby mal na Roddyho McDowalla, ktorý sa v starej sérii objavil pod maskou šimpanza Cornelia štyri razy a to ešte nepočítam obludné televízne snímky resp. seriál.

Zaujímavosť: V Burtonovej verzii si umierajúceho otca zlého šimpanza Tima Rotha zahral 78-ročný Heston.

Výhľad do budúcnosti: Budúci rok by sa „nová trilógia“ mala uzavrieť dielom War of the Planet of the Apes, ale vzhľadom na to, že je už teraz takmer istý úspech, sa to tým určite neskončí.

PARANORMAL ACTIVITY

Prvý diel: 2007

Zatiaľ posledný diel: 2015

Nakoniec sa plány producentov nepodarilo AŽ TAK naplniť. Šestka je síce pekné číslo, ale treba vziať do úvahy fakt, že súčasťou série je i latinskoamerický rip-off Prekliati a práve latinskoamerická odnož mala tvoriť vlastnú sériu resp. vedľajšiu dejovú líniu. Ale predčasne sa zasekla už pri prvej časti. Prekliati napriek tomu oficiálne patria do univerza (kam ale už nepatrí „falošná“ japonská odnož). Jednotka Orena Peliho bola mega-hitom a pre niektorých mladých divákov možno prvým filmom, prostredníctvom ktorého sa stretli s found footage. Dvojku si vzal na starosti režisér Dvier v podlahe, hitom boli i trojka (v skutočnosti prequel voči prvým dvom epizódam) a štvorka a nakoniec ani rip-off nebol taký zlý a zbytočný, ako sa mohlo zdať pred premiérou. Podľa mňa jediným vyložene nevydareným dielom bol nezvládnutý posledný, Ghost Dimension. Ten bol po príbehovej stránke úplne nudný a prepadol sa do bahnitých béčkarských vôd (trápne finále s céčkarským CGI). Mne to s odstupom času pripadá tak, že ma asi najviac bavila štvorka, ktorá odkazovala k známym udalostiam, ale inak šlo o prvý diel, v ktorom nebola hrdinkou žiadna zo sestier. Prím hrala 15-ročná tínedžerka, do ktorej susedstva sa sťahuje tajomná žena s čudným synom (v skutočnosti Katie a syn jej sestry, ktorú zavraždila).

Herec série: Katie Featherston sa mihla vo väčšine dieloch.

Zaujímavosť: Nedá mi to nepristaviť sa pri pozoruhodnej chronológii. Jednotka sa končila tým, že posadnutá Katie bola zastrelená policajnou hliadkou. Oficiálne ale do univerza patrí alternatívny koniec (tento podraz mal aj Pád do tmy), v ktorom sa do domu žiadni policajti nedostavia a Katie ujde. Dvojka v skutočnosti nie je dvojka, ale (až do finále) sa odohráva PARALELNE (alebo dokonca PRED) jednotkou a dvojkové finále sa odohráva len pár minút po finále jednotky (zakrvavená Katie vtrhne do sestrinho domu, všetkých pozabíja, unesie synovca a zľahne sa po nej zem). Čiže presná chronológia jednotlivých dielov je plus mínus takáto: trojka, dvojka, jednotka, štvorka, päťka. Sranda, čo?

Výhľad do budúcnosti: Podobne, ako Saw a Nezvratné osudy: postupne rozpočty stúpali a tržby klesali, ale podľa mňa stále ide o dostatočne lukratívne série na to, aby sa v nich už nikdy nepokračovalo. Momentálne to každopádne na realizáciu ďalšej časti nevyzerá.

KING KONG

Prvý diel: 1933

Zatiaľ posledný diel: 2005

Čierno-biely King Kong je taká klasika, že ju mnohí radšej ani nevideli, lebo sa boja priznať, že by ich nudila. Remake zo 70. rokov, kde si ústredné ľudské duo strihla dvojka Jeff Bridges/Jessica Lange je už o čosi známejšie a nechtiac známy je i strašný sequel King Kong žije. Vysnený remake Petra Jacksona bol ku koncu až prílišnou poklonou originálnemu príbehu (koho tak ako mňa odjakživa nebavilo pobehovanie v New Yorku?), ale kým sme sa držali na Ostrove lebiek, šlo o riadne démonické a dravé dobrodružstvo s miestami až hororovou náladou. Čo sa príliš nevie, je to, že v roku 1933 vznikol sequel The Son of Kong. Plus japonské odnože (King Kong vs. Godzilla a King Kong Escapes).

Herec série: Nooo... vážne nikto.

Zaujímavosť: Andy Serkis si v Jacksonovej verzii pomocou efektov zahral nielen samotného opičiaka, ale i zábavného lodného kuchára... ktorého nakoniec zožerie gigantický červ.

Výhľad do budúcnosti: Budúci rok bude séria doplnená o nový diel. Ten, ak sa vydarí, čo sa zrejme vydarí, by mal byť počiatkom univerza, v ktorom sa King Kong pobije s Godzillou (a zrejme ďalšími gigantickými obludami). Otázkou je, pod akou zámienkou, nakoľko Godzilla v hite z roku 2014 je kladná postava a Kong je síce divočák, ale tiež v jadre dobrý opičák. Ale šak scenáristi si už nejaký ten dôvod určite nájdu. Aj Batman a Superman si dali cez držky a nakoniec sa stali spolupodnikateľmi.

MISSION: IMPOSSIBLE

Prvý diel: 1996

Zatiaľ posledný diel: 2015

Na začiatku bol seriál zo 60. rokov, v našich končinách je ale známejší „remake“ pod názvom Nulová šanca z konca osemdesiatych. Keď sa Tom Cruise v 90-tych rozhodol prísť ako hlavná herecká hviezda a zároveň producent s celovečernou verziou za 80 miliónov dolárov, všetci sa mu smiali. A dosmiali sa – jednotka sa stala hitom, jedným z najvydarenejších akčných filmov desaťročia a počiatkom skvele zárobkovej série. A to napriek tomu, že s pôvodným seriálom nemala veľa spoločného; minimálne v tom smere, že tam šlo o tímovku, kým vo filmoch o one man show kaskadérsky šialeného Toma Cruisea. V jednotlivých dieloch mal k dispozícii tu viac, tu menej početný tím parťákov, ktorí mu striedavo pomáhali a striedavo ho podrážali, ale asi sa zhodneme na tom, že filmová séria je o Huntovi, ktorému raz za čas pomôže pár agentov. Zároveň je to séria, na ktorej je najviac vidieť oddanosť (posadnutosť?) Toma Cruisea posúvať svoje hranice; legendárne sú jeho horolezecké schopnosti z dvojky, ale i behanie po mrakodrapoch zo štvorky, či visenie na lietadle z úvodu päťky. Mne osobne sa najviac páčila osviežujúco ľudská trojka, za najslabšiu hodnotím fádnu dvojku Johna Woo (od ktorej sa paradoxne čakalo asi najviac). Pozoruhodný je pohľad na šéfov – čo časť, to nová osobnosť. Jon Voight, Laurence Fishburne, Alec Baldwin, Tom Wilkinson a (môj najobľúbenejší) Anthony Hopkins.

Herec série: Samozrejme Cruise. Cruise a Ving Rhames ako IT-čkár Luther (5 dielov z piatich).

Zaujímavosť: V jednotke si člena Huntovho tímu zahral Charlieho brat Emilio Estevez, ale dlhú životnosť nemal.

Výhľad do budúcnosti: No tak tu sa bude bez debaty pokračovať, nad tým ani nie je dôvod rozmýšľať. Pritom ešte v roku 2011 to pre Toma vyzeralo biedne – v Ghost Protocol mal predať štafetu Jeremymu Rennerovi. Ten si v snímke síce zahral, ale až druhé husle a pozitívne prijatie snímky sa postaralo o to, že Renner síce zostal súčasťou série, ale hlavnou hviezdou naďalej zostal Cruise. Predbežne je nový diel naplánovaný síce už na budúci rok, ale nakoľko ešte nepadla prvá klapka, dosť pochybujem, že by sa čosi také dalo stihnúť. Režírovať by každopádne mal Christopher McQuarrie, režisér päťky, čím by sa vytvoril pre sériu precedens – jednalo by sa o prvý prípad, čo v sérii jeden človek zrežíruje viac, ako jednu časť.

007 – JAMES BOND

Prvý diel: 1962

Zatiaľ posledný diel: 2015

Tuná vlastne ani neviem, čo by som napísal. Bondovky. No proste bondovky doriti. Vymyslel to spisovateľ Ian Fleming a prvý film, Dr. No, na plátnach kín zažiaril už pred viac ako polstoročím a jeho herecký predstaviteľ, Škót Connery, si tým na konto pripísal najslávnejšiu rolu. Čo je ale dosť subjektívne, mne sa vždy páčil najviac Brosnan. Okrem toho si Bonda zahrali Lazenby, Dalton a Craig, ktorý v roku 2006 odštartoval novú etapu „realistickejších“ bondoviek na spôsob vtedy módnej konkurencie o Jasonovi Bourneovi. Craig si ďalej zahral v Quantum of Solace, vynikajúcom Skyfall a naposledy v čudnom Spectre, kde však bol natoľko unudený a znechutený, až je otázne, či bude mať napriek astronomickým honorárom záujem pokračovať. Do série niektorí rátajú aj „falošnú“ bondovku Nikdy nehovor nikdy, v ktorej si síce zahral Connery, ale film mohlo kvôli problémom s autorskými právami nakrútiť úplne iné štúdio a Broccoli sa mohol len bezmocne dívať (a plakať, alebo, to skôr, zúriť). Okrem toho existuje tristo miliónov paródií (najznámejšou je zrejme séria Mikea Myersa Austin Powers) a „vážnych“ kópií.

Herec série: Connery? Nie. Brosnan? Nie. Dokonca ani Judi Dench alias M, ktorá šéfovala ako Brosnanovi (4 filmy), tak Craigovi (3). Ale Desmond Llewelyn ako vynálezca Q. Symbolicky sa rozlúčil „prepadávaním sa pod zem“ v brosnanovke Jeden svet nestačí z roku 1999. V rovnakom roku vo veku 85 rokov zomrel. Producenti to cynicky tušili a tak bol už v Svete promptne nahradený Johnom Cleeseom. Ten však v sérii dlho nevydržal a v prequele Casino Royale nebol nielenže on, ale ani Q ako taký. Svojrázny vynálezca sa (s omladenou tvárou Bena Whishawa) objavil až v Skyfall. Chudák John, podobne záhadne bol „odídený“ aj v sérii Harry Potter ako Takmer-bezhlavý Nick. Na to treba mať veľký kus šťastia.

Zaujímavosť: Existujú dva filmy s názvom Casino Royale, ale súčasťou série je len jedno.

Výhľad do budúcnosti: Ak sa raz skončia bondovky, svet prestane existovať. Verte mi. Takže sa pokračovať bude. Avšak i vzhľadom na zhnusený výraz, ktorý si Craig permanentne držal v Spectre je otázne, s akým hercom. To je ale u bondoviek detail. V podstate. A vždy bol. V podstate.

TREMORS

Prvý diel: 1990

Zatiaľ posledný diel: 2015

Prvé Chvenie patrí k filmom môjho detstva. Vtedy bol ak sa nemýlim zaužívaný odstrašujúci preklad V krajine raketových červov. Alebo také čosi. Film mal skvelé univerzum obrích červov, pohybujúcich sa pod zemou a reagujúcich na pohyb na povrchu. A v neposlednom rade išlo o horor, ktorý bol vtipný. Pritom ja osobne humor v hororoch nenávidím. V „Krajine rakeťákov“ ho ale tvorcovia vytvorili veľmi rafinovane: humor totiž sprostredkovávajú postavy, nie režisér/príbeh. Postavy urobia niečo vtipné, alebo niečo vtipné povedia, samotnú hororovú atmosféru „reálneho nebezpečenstva“ to však nenarúša. Hromozvodom zábavy je flákačská dvojka Ward/Bacon, ktorá to bohužiaľ zapichla už po prvej časti. Ward zostal verný slabej dvojke, ale potom to vzdal aj on a maskotom série sa stal militantný pošuk Burt Gummer (Michael Gross), ktorý bol verný všetkým piatim častiam. Zatiaľ poslednej sme sa dočkali rok dozadu a na smeč Burtovi nahrával Randy z Vreskotov. Séria sa bohužiaľ čoraz viac prepadávala k extra mizerným efektom a do obzvlášť pokazeného univerza, ktoré bolo skvelé v jednotke, no v ďalších dieloch tvorcovia dospeli k (mylnému, ako sa tak pozerám na výsledok) presvedčeniu, že univerzum tremorsov treba inovať. Za každú cenu. I za cenu vlastného života. A tak sme sa postupom času dočkali viacerých nových poddruhov, vrátane prdiacich a lietajúcich, čo už bolo vážne smutné. Z nostalgickej úcty k originálu som si pozrel všetky diely (až na seriál z roku 2003, ktorý vybuchol po prvej sérii), ale dobrý je len prvý diel.

Herec série: Michael Gross. Jednoznačne, šéfe.

Zaujímavosť: Štvorka v skutočnosti nie je sequel, ale prequel. Westernový.

Výhľad do budúcnosti: Momentálne to na novú časť nevyzerá, ale vzhľadom na klesajúcu úroveň jednotlivých dielov je evidentné, že klesajúce rozpočty tvorcom nevadia a tak zrejme časom vznikne ďalšie pokračovanie. V takto vystavanom univerze navyše ani veľké prachy nepotrebujete – väčšinu sa len trasie pod nohami herca zem a potom tam hodíte šúľok dynamitu, ako že povrch zeme niečo obrovské prerazilo a herca zožralo.

NEZVRATNÉ OSUDY

Prvý diel: 2000

Zatiaľ posledný diel: 2011

Ten nápad bol skvelý (a zároveň išlo – po Stroskotancovi – o druhý film roka s naturalistickou leteckou nehodou): ak prežijete svoju smrť, ona si vás začne hľadať. A vezmite jed na to, že si vás skôr alebo neskôr nájde. A o to brutálnejšie vás potom znesie z tohto sveta. Nehmotný záporák bol taký chytľavý, že sa z toho stal fenomén čítajúci originál + 4 sequely. Nakoľko sa ale koncept až príliš opakoval (okrem poslednej časti, ktorá sa univerzum snažila jemne inovovať angažovaním vraha z mäsa a kostí), začalo to byť čoraz nudnejšie a stereotypnejšie (menili sa v podstate len úvodné katastrofy - lietadlo, diaľnica, lunapark, závody, most) a tak sme sa pred piatimi rokmi dočkali poslednej časti. Zatiaľ?

Herec série: Hoci si so sériou mnohí spájajú Tonyho „Candymana“ Todda, faktom je, že mal len cameá a aj to nie vo všetkých dieloch (chýbal v štvorke). Hral zamestnanca pohrebnej služby, za ktorým si hrdinovia sem-tam chodia po radu.

Zaujímavosť: Piaty diel je v skutočnosti prequel k prvým štyrom! Preživší hrdinovia na samom konci nastupujú do „istého“ lietadla.

Výhľad do budúcnosti: Na svete existujú menej kvalitné a menej zárobkové série a tie sa dočkali viac sequelov, čiže ako k Saw, aj k tomuto svetu sa filmári zrejme časom vrátia. Momentálne to ale nechystajú, aspoň ma o tom nikto z Hollywoodu neinformoval.

kontaktE-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Ivan Kučera on Facebook