Doby, kedy bola televízna tvorba plus mínus menejcenná a synonymom pre hlúpy odpad, sú preč. Preč to odišlo ešte koncom 90. rokov 20. storočia, kedy mala premiéru kultová pecka Sopránovci. A dnes je to ešte sto krát lepšie. Vysoké rozpočty, kvalitné režijné vedenia, perfektné herecké výkony renomovaných filmových hviezd, skvele napísané postavy, ambiciózne, nič zľahčujúce scenáre, ktoré nepodceňujú divákovo IQ. Poďme sa spolu pozrieť na zopár fakt vydarených záležitostí.

American Horror Story (2011)

Čo nová séria, to nový príbeh. Herci sú väčšinou rovnakí, ale - až na drobné výnimky vo Freak Show a Hotel - hrajú iné postavy. Hlavní tvorcovia, Ryan Murphy, Brad Falchuk a James Wong, tvrdia, že všetko sa odohráva v rovnakom univerze, čiže postavy sa môžu navzájom navštevovať. Ale je to skôr kuriozitka (napr. médium z prvej série zavítalo aj do série Hotel), než niečo, čo by dej obohacovalo. Prvá séria pojednávala o strašidelnom dome, druhá (dodnes mnohými hodnotená ako najlepšia) o blázinci. Nasledoval odľahčený čarodejnícky Coven, brutálna úchyláčtina Freak Show a zatiaľ poslednou sériou je zrejme najmatnejšia séria, Hotel. Sledovanosť však neustále stúpa, takže v dohľadnom čase určite nekončíme. Okrem univerza majú série spoločný dôraz kladený na explicitnú intenzitu, čo sa týka násilia a sexu. Miestami je to za hranou toho, čo sa „smie“, ale aj práve vďaka tomuto nekompromisnému prístupu je sledovanosť taká dobrá.

Prvé štyri sezóny bola ozdobou projektu skvelá harpya Jessica Lange, no pre vysoké tempo nakrúcania to nakoniec vzdala a v Hoteli bola nahradená prekvapivo kvalitnou Lady Gaga, ktorá za svoj vydarený výkon získala Zlatý glóbus. Každá séria je po vizuálnej stránke veľkolepá a hoci to so scenármi občas hapruje (najmä ku koncu), stále ide o „obrovský“ projekt, ktorý aspoň dočasne nakopol kariéru mnohým hercom (okrem Lange napríklad Kathy Bates či Evan Peters).

Knick: Doktori bez hraníc (2014)

Naoko chladné, v jadre strhujúce, dojemné a ľudské tragédie v retro a pritom modernej (hudba!) réžii Stevena Soderbergha. Režisér Dannyho jedenástky alebo Zakázaného ovocia sa zaprisahal, že končí s filmami, no sklamaným fanúšikom prešiel cez rozum. S filmami možno, ale so seriálmi nie - nakrútil totiž VŠETKY časti prvej aj druhej sezóny. A nakoniec sa ukazuje, že to so siláckym vyhlásením zasa až také reálne nebude a zrejme sa časom opäť vráti aj k režírovaniu celovečerných filmov. No čo, hviezdy.

Seriál sa odohráva počiatkom 20. storočia a mapuje drsné začiatky medicíny so všetkými zakopnutiami a demagógiami, ktoré k tomu patrili. Seriál ponúkol pravdepodobne životnú rolu Cliveovi Owenovi, ktorý bol taký dobrý, že keď sa v prvých štyroch epizódach druhej sezóny len sporadicky mihol, mnohí to prestali pozerať. V druhej polovičke síce 2. séria chytila dych, ale koniec bol otvorený len naoko. V skutočnosti boli dejové línie a osudy postáv dokončené, prípadne aspoň poriadne jasne naznačené, takže tretia sezóna by teoreticky bola o ničom. Ani v tejto dobe sa stále nevie, či bude, Owen každopádne podpísal kedysi zmluvu len na dve sezóny a tie má za sebou. Občas sa hovorí, že by tretia séria bola už bez neho a nemala by s nemocnicou z prvých dvoch sezón nič spoločné (teoreticky by sa mohla odohrávať vo vojnovom lazarete?), ale osobne to ktovieako reálne nevidím.

Sherlock (2010)

Hoci prenesenie najslávnejšieho knižného detektíva do súčasného Londýna má dozaista svoje mínusy (guľometné dialógy, nerealistická Sherlockova genialita, vynaliezavosť a predvídavosť hraničiaca so sci-fi), získala si dvojka Cumberbatch/Freeman srdcia miliónov divákov na celom svete. Po troch sériách nastal dočasný koniec, vyvolaný pracovnou vyťaženosťou oboch hviezd (Freeman sa stal hobitom Bilbom a Cumberbatch novou marveláckou posilou ako Dr. Strange), ale koncom roka 2015 si predsa len všetci našli čas aspoň na vianočný retro špeciál a v nasledujúcom roku sa prekvapivo vrhli na štvrtú sériu. Steve Moffat hovorí všeobecne známu vec: všetci by radi pokračovali v nakrúcaní ďalších sérií, ak by bol divácky záujem, ale dodáva, že problémom je práve vyťaženosť oboch hercov.

Zaujímavosťou je, že v cca rovnakom čase vznikli nielen dva sherlockovské filmy Guya Ritchieho, kde Holmesa stelesnil marvelovský Iron Man (to je mi ale náhoda), ale i seriál, ktorý bol taktiež umiestnený do súčasnosti a kde Watson zmenil pohlavie a stala sa z neho Lucy Liu.

Luther (2010)

Drsný londýnsky detektív chápe, o čom je svet zločinu a tak sa nebojí občas tajne siahnuť po špinavých metódach, aby úspešne riešil brutálne prípady pomätených sériových vrahov. Autentická pochmúrna britská atmosféra bola super, rovnako tak autoritatívny výkon Idrisa Elbu, z ktorého drsného Luthera sa stala ikona televíznej seriálovej kriminalistiky snáď už behom prvej sezóny.

Neil Cross a Elba sú na tom podobne, ako tvorcovia Sherlocka: radi by pokračovali, je to ich srdcová záležitosť. A diváci majú o nové časti stále záujem. Ale vyťaženosť oboch pánov (predovšetkým tak Elbu, z ktorého sa stal pištoľník Roland v kingovke Temná veža) je taká enormná, že to ani nie je pekné. Po dokončení tretej série sa spomínal celovečerák, ale v roku 2015 sme sa nečakane dočkali „aspoň“ skrátenej novej série s dvomi dielmi. Ktorá bola výrazne slabšia, ako predchádzajúce sezóny, takže je otázne, či o takmer až ikonického a relatívne kultového Luthera vôbec v budúcnosti ešte bude záujem.

Rieka (2011)

Skupina rôznorodých odborníkov, vedcov, dobrodruhov, tajomných osôb a rodinných príslušníkov na lodi vyráža po stopách záhadne zmiznutého slávneho cestovateľa (Bruce Greenwood) a v každej časti ich čaká nové mysteriózne dobrodružstvo, skrížené s hororom. Hoci sú jednotlivé epizódy relatívne uzavreté, postupne výprava smeruje čoraz hlbšie do srdca amazonskej džungle, takže istý „jednotný dejový prvok“ tu rozhodne prítomný JE.

Najskôr to s Amazonkou skúsil autor Čeľustí Peter Benchley seriálom Amazonka z roku 1999... a skončil po prvej sérii. V roku 2011 to skúsil Oren Peli found footage seriálom Rieka... a skončil rovnako. Nuž, stojí to za zamyslenie. Možno by ale zamyslenie a prílišná opatrnosť s ďalšími "tajomnými amazonskými seriálmi“ bola na škodu veci, nakoľko samo osebe je to perfektná prostredie pre tajomné príbehy s trilerovou/hororovou atmosférou. Pelimu to však nevyšlo a to napriek atraktívnemu „kamerovému“ formátu, výprave, typovo pomerne dobre vybratým hercom a kvalitným kolegom, ktorých si vybral na spoluprácu (Jaume Collet-Serra alebo Glen Morgan, ktorý má na konte Nezvratné osudy i Akty X). Prvá séria končila otvoreným finále, ktoré zrejme už nikdy (pre nie príliš uspokojivé čísla sledovanosti) nebude dôstojne vysvetlené.

Fargo (2014)

Bratia Coenovci dnes už nie sú to, čo kedysi, ale seriálom Fargo sa im vydaril relatívny comeback, hoci skôr za to môže hlavný tvorca Noah Hawley. Nedajte sa ale oklamať názvom, seriál napriek prítomnosti Coenovcov nemá (až na sneh, krvavý zločin a ku koncu tehotnú strážkyňu zákona) s ich slávnym, oscarovým filmom z roku 1996 takmer nič spoločné. Kombinácia drsnej krimi a čierneho humoru však fungovala. Hoci sa to občas potáca od jedného nezmyslu k druhému (skúsený nájomný vrah ohrozí svoju existenciu len preto, že ho vo výťahu oslovil "akýsi" opitý chlapík) a hoci mnohé vedľajšie dejové línie nemali pre dej absolútne žiadne opodstatnenie (nezmyselná línia s obchodníkom Oliverom Plattom), jedná sa o mierny nadpriemer, ktorý by mnohých mohol potešiť.

Mňa osobne prvá séria bohvieako nebavila (povedzme slabších 70%), našťastie mala úspech a tak mohla vzniknúť druhá, ktorá sa odohrávala pred prvou a jej hrdinom bol otec hrdinky prvej série (!) v skvele pozitívnom a čestnom podaní mimoriadne sympatického Patricka Wilsona. Absolútne vynikajúca druhá séria mi poskytla zážitok, aký mi neposkytne 90% filmovej produkcie. Vďakabohu znova sa dostavil i kvalitný divácky záujem a tak sa dočkáme aj tretej série, kde si dvojúlohu zahrá Ewan McGregor.

Temný prípad (2014)

Dve série a každá o niečom úplne inom a s inými postavami. Jediným spoločným znakom oboch sérií sú tvrdí detektívi (Matthew McConaughey & Woody Harrelson + Rachel McAdams & Taylor Kitsch & Colin Farrell), ktorí už všeličo videli, napriek tomu sa teraz ocitajú uprostred šialeného vraždiaceho inferna. Kým prvá séria bola o prenasledovaní sériového vraha, druhá na to išla inak. Napriek tomu sa príbehy odohrávajú v rovnakom svete, takže fanúšikovia snívajú (zrejme úplne nereálny) sen o crossoveri (preživších, ehm) detektívov.

Pravdepodobne však nesníva hlavný tvorca série Nic Pizzolatto, ktorý tak dlho tvrdil, že rozhodne nevytvorí sto sérií, až už druhá séria tak tvrdo narazila, že bol zdá sa zrušený a tretej série sa nedočkáme. Druhá séria pritom mala dobrú sledovanosť, ale „obecne“ bola prijatá dosť kriticky. Mne sa páčila, ale uznávam, že oproti „vyrovnanej“ prvej sezóne to nebolo ono. Faktom každopádne je, že účasť tvorcov a hercov im všetkým výrazne pomohla – Colinovi nakopla polomŕtvu kariéru, z McAdams urobila realistickú akčnú drsňáčku, Pizzolatto napísal nových Sedem statočných, Cary Fukunaga takmer nakrútil nové To a Justin Lin je meno, ktoré je pre hollywoodskych producentov zárukou úspechu. Napriek tomu to nestačilo a seriálu pravdepodobne zlomila krk vec nevídaná – nie príliš kvalitné scenáre druhej série. Pár mesiacov dozadu sa síce hovorilo, že tretia série je istá vec a že sa jej zúčastní Forest Whitaker s Joshom Brolinom, momentálne ale okolo projektu panuje mrazivé ticho.

Daredevil (2015)

Odohráva sa v univerze filmových marveloviek, ale užijú si ho aj tí, ktorí nevedia, kto je Hulk. Väčšinou to, že sa Daredevil odohráva len pár desiatok metrov od finále prvých Avengers, poznáte iba podľa toho, že raz za čas padne hláška o „zelenom magorovi“ alebo niečom podobnom. Čo sa týka titulnej myšlienky seriálu resp. minimálne jeho prvej série, tú vzali Drew Goddard a Steven S. DeKnight práve z konca Avengers, kedy „vojna“ v uliciach New Yorku zasiahla aj okrajové štvrte, vrátane „prekliatej“ Hell´s Kitchen. Podnikatelia skončili, podniky skrachovali, boli zničené, majitelia nemali peniaze a ani chuť na ich rekonštrukciu a tak to jednoducho vzdali. Aj vinou toho moc nad štvrťou získali korupcia a zločin. Pod palcom to má muž taký tajomný, že nikto nepozná jeho meno. Budúci Kingpin, momentálne ešte len Wilson Fisk. V monštruóznom podaní striedavo psychopatického a striedavo „pochopiteľného“ Vincenta D´Onofria z Olovenej vesty je to zdatný súper pre rodiaceho sa superhrdinu. Sympatický kasting a prepracované postavy verzus svojrázny mix zaliečavého rodinného prístupu s morálnymi hodnotami, ktorý je však v až príliš ostrom kontraste s drsnými akčnými scénami.

Úspech si každopádne Daredevil zaslúžil, dvojnásobne ešte nabúchanejšia a kvalitatívne o dosť vyrovnanejšia druhá séria, ktorá ponúkla jednu z najvydarenejších akcií za posledné roky a to vrátane filmových akčniakov. Druhá séria do hry síce vrátila aj Kingpina, ale predovšetkým nové postavy Elektru a Punishera. Na konci sa objavilo drobné napojenie na spriaznenú Jessicu Jones, ktorá mala premiéru medzi prvou a druhou sériou (a na jej konci sa pre zmenu objavilo drobné napojenie na Daredevila). Hoci by mal diabol z Hell´s Kitchen úspech istý aj v tretej sezóne, momentálne priority sú nasledovné: svoje seriály dostanú Luke Cage a Iron Fist, nasledovať bude tímovka Defenders a po jej očakávanom úspechu by Marvel mal pokračovať v spin-offoch.

Jessica Jones (2015)

Tiež Hell´s Kitchen, krátko po udalostiach z Daredevila (nakoľko sestrička Claire alias Rosario Dawson ho už pozná), ale až na Claire sme sa nedočkali žiadneho výrazného napojenia na DD. Jessica má poriadnu silu a vie skákať, ale tieto jej schopnosti, zrejme i vinou nie príliš vysokého rozpočtu, uplatňuje len vo výnimočných prípadoch. Napriek tomu to neprekáža, pretože po pomalšom rozjazde sa to vcelku solídne rozbehne. Nepriestrelný Terminátor s neskutočnou silou Luke Cage, ďalší člen budúcich Defenders, mal výraznú rolu práve v Jessice. Tam, kde sa Daredevil spoliehal na akciu, siaha autorka Melissa Rosenberg (scenáristka Twillight ságy a seriálu Sedem statočných, ehm) skôr po atmosfére a noirovej detektívke. A kým DD sa spoliehal skôr na chlapské publikum a konzervatívnych heterosexuálov, JJ siaha po ženskom osadenstve, homosexualite a bisexualite. Ok, prečo nie. Nie je to lepšie ani horšie (no dobre, o trochu horšie áno), ale proste iné.

Podiel na tom má nielen Krysten Ritter v titulnej úlohe, ale i psychopatický „znásilňovací“ zlosyn Kilgrave v podaní Davida Tennanta. Ako bolo povedané, ešte budú predstavené zvyšné dve postavy a následne sa Jessica, Daredevil a spol. stretnú v Defenders. A mnohí (všetci?) fanúšikovia seriálov si prajú, aby dostali aspoň cameo aj v Avengers 3 a 4, ktorí by mali uzatvoriť marvelácku etapu, ktorej zrod siaha až do vzdialeného roku 2008. Druhá séria bola síce odklepnutá už po úspešnej premiére prvej, ale ako bolo povedané, prioritami sú teraz Luke Cage, Iron Fist a Defenders. Potom možno tretia séria Daredevila a spin-off Punishera a potom, nuž, potom sa uvidí.

Hannibal (2013)

Ak niečo môže konkurovať v brutalite American Horror Story, tak snáď len Hannibal. Veľmi, veľmi, veľmi voľná adaptácia Červeného draka od Thomasa Harrisa sa do toho po hanblivej prvej sérii oprela až extrémne a v druhej a tretej sérii sme sa dočkali výjavov, oproti ktorým sú i najtvrdšie pasáže American Horror Story slabým čajíčkom.

Uhrančivé trio Lecter/Graham/Crawford prišlo so šialenou audio-vizuálnou náložou, vyložene choromyseľnými nápadmi (ľudské embryo hnijúce v zašitej prasnici) a najvýstavnejšími zlosynmi z Lecterovho univerza (Veľký Červený drak, Mason Verger). Hoci sa tretia sezóna skončila tak, ako sa skončila, za istých okolností je možné, že sa dočkáme aspoň televízneho celovečeráku, ktorý by všetko uzavrel (po záverečných titulkoch nasleduje kratučká pasáž, ktorá naznačuje, že si istá postava istú končatinu neamputovala sama). Na strane druhej, kto dá zelenú filmu zakončujúcemu seriál, ktorý netrhal rebríčky sledovanosti? A o čom by vlastne taký film bol? Remake Mlčania jahniat? Tvorca Bryan Fuller, ktorý to má celé na starosti (a svedomí), kedysi tvrdil, že posledným dielom seriálu by mala byť práve adaptácia Mlčania jahniat, ale pre klesajúcu sledovanosť (pritom kvalita jednotlivých sérií paradoxne rástla...) sa zdá, že sa štvrtej série skutočne tak skoro nedočkáme. Ak vôbec. To už by som fakt videl ako reálnejšiu možnosť celé to uzavrieť televíznym celovečerákom... ktorý by ale tým pádom bol remakeom filmu s Jodie Foster???

Wallander (2008)

Ešte pár rokov dozadu boli vďaka menám ako Nesbø či Mankell mimoriadne populárne severské kriminálky. Ktorá kniha to mala uvedené na obale, stala sa bestsellerom. Na plátnach kín to však prekvapivo až tak poznať nebolo; mali sme tu maximálne Mužov, ktorí nenávidia ženy a pár polozabudnutých titulov á la Lovci hláv. Hollywood to proste trestuhodne a nepochopiteľne zaspal a AŽ TERAZ ledva-ledva kuchtí Snehuliaka, kde si detektíva Harryho Holea zahral Michael Fassbender. Mne ale vždy viac sedel smutný a melancholický Wallander v podaní uznávaného britského experta na Williama Shakespearea (a režiséra Thora!) Kennetha Branagha.

Hoci kvalita jednotlivých sérií postupne klesala, práve Branagh bol stále ako-tak dostatočne dobrým dôvodom, prečo seriál ďalej sledovať. Po dlhšej prestávke sa Kenneth k sérii vrátil štvrtou sezónou.

Zoo (2015)

Za nie perfektným, ale rozhodne zaujímavým 13-dielym seriálom stoja spisovateľ James Patterson (autor Alexa Crossa) a hororoví režiséri Brad Anderson (Session 9) a Michael Katleman (Prvotné zlo - Primeval). Na celom svete začne dochádzať k šialeným a relatívne masovým útokom zvierat na ľudí a skupinka expertov rôznorodých špecializácií, národností, pováh a pohlaví (prekvapivo však nie sexuálnych orientácií) musí nájsť kľúč a následne liek na situáciu. Originálne, čo poviete?

Hoci má seriál problémy s logikou, výprava nevyzerá bohvieako exoticky, dostaví sa nudné sprisahanecké klišé s mocnou firmou, ktorá má všade svojich ľudí a scény so zvieratami mohli byť ešte vydarenejšie, situáciu zachraňuje originálny námet útočiacej živočíšnej ríše a sympatický tím hrdinov (v čele s Billym Burkeom a obrovským Nonsom Anoziem), za ktorým vám bude smutno. Snáď im to na tej ulici dopadlo dobre... Druhá séria totiž, zdá sa, nebude.

Tiene nad jazerom (2013)

Tento seriál má veľa chýb (zmätený strih, z deja vypadávajúce postavy, čudný koniec) a obsahuje množstvo WTF nápadov (bičovanie), ale paradoxne i práve to má istý podiel na tom, že vo výsledku ide skutočne o hocičo, len nie o bežnú rutinu. Pátranie austrálskej detektívky v novozélandskej prdeli po tehotnej neplnoletej Tui, ktorá následne záhadne mizne, má niečo do seba. Len si občas budete priať, aby detektívke Robin z Austrálie dobehlo na pomoc brutálne policajné komando kukláčov a pozabíjalo aspoň polovicu tunajších obyvateľov, nakoľko ide fakt o ukážkových hajzlov, magorov a zločincov, ktorí si s Robin väčšinu času robia, čo sa im zachce. Nový Zéland behom jediného seriálu prišiel o atraktivitu, akú mu X rokov budoval Peter Jackson v oboch tolkienovských trilógiách. Jane Campion nám skrátka najskôr znechutila penis Harveyho Keitela (Piáno) a teraz toto.

Trocha neskoro, ale predsa - druhá séria zdá sa bude a okolo starej Robin sa bude motať aj Nicole Kidman v zatiaľ bližšie nešpecifikovanej úlohe. Dej by sa mal odohrávať v Austrálii.

kontaktE-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Ivan Kučera on Facebook