Niekedy to tak býva, že po úrodnom roku príde rok, kedy krachuje jeden poľnohospodár za druhým a inak to nebolo ani u mňa. Síce som nekrachoval, ale po vcelku plodnom roku 2014 (Lesy, 66 + 6 hororov v 100 slovách, Kamionista) prišiel rok minulý a v ňom som publikoval len jednu poviedku (aj to „iba“ Na chvíľu zhmotnené šialenstvo, ktoré už v minulosti raz publikované bolo). S rokom 2016 to spočiatku vyzeralo všelijako, ale postupne sa veci usadili a výsledkom je toto:

ČESKÉ A SLOVENSKÉ POVIEDKY O ZOMBIES

Prvý raz sa tento rok so mnou pravdepodobne stretnete v súvislosti so slovensko-českou zbierkou zombies poviedok od Hydry. Editorom je Mark E. Pocha a budete si môcť prečítať poviedky od neho aj mňa, ďalej od Honzu Vojtíška, Janka Išu, Kataríny Čavojovej, Lenky Goroľovej-Štiblaríkovej, Martina Stručovského a ďalších.

NAJLEPŠIE POVIEDKY Z HOWARDA

V septembri vyjde jubilejné 20. číslo hororového e-magazínu Howard. Nakoľko poviedky tvoria základný pilier každého čísla, redakcia pri tejto príležitosti vydá poviedkovú antológiu s najlepšími cca 20. poviedkami, aké kedy v Howardovi vyšli. Nepôjde o e-book, ale o tlačenú verziu, ktorá nebude zadarmo a ktorá vyjde v limitovanej edícii do 150 kusov. Súčasťou bude i môj Ovoniavač, čo mi, pochopiteľne, lichotí. Antológiu budete môcť zohnať vo vydavateľstve Golden Dog alebo nakontaktovaním sa priamo na Howarda.

OBCHÁDZA NÁS TEMNOTA

A ešte jedno spojenie s Hydrou. V roku 2014 som sa pokúsil o samovražedný krok a žiadal som, aby sa na ňom podieľalo niektoré slovenské/české vydavateľstvo. Vydať zbierku svojich doteraz uverejnených, ale aj úplne nových hororových, trilerových a mysterióznych poviedok. Nech je to pekne skompletizované.

Pravdaže sa na to nemienilo dať žiadne vydavateľstvo. A zrazu mi začiatkom roka 2015 zvoní telefón. Čakal som všeličo, ale Hydru nie. Vraj existuje približne 70 %-ná šanca, že (voľný citát) ak sa stretnú správne vesmírne energie, v roku 2016 by mi zbierku vydali. No a zdá sa, že sa stretli.

Ešte stále nič nie je na 100%, ja každopádne nič nepodceňujem a v podstate od začiatku roka 2015 som zahrabaný v poviedkach, ktoré som najskôr pred rokmi stvoril a následne som sa v nich začal hrabať, opravovať ich, meniť, jemne i výraznejšie prepisovať. Jadro resp. príbeh zostáva zachované, ale každá poviedka bola v nasledujúcom roku z mojej strany tu viac, tu menej prepracovaná, vypadli nudné odseky, ktoré s dejom nemali nič spoločné a... no, proste toho bolo strašne veľa. Aby som pravdu povedal, už ma z toho bolí hlava. Každú poviedku som si prečítal toľkokrát, že už ich pomaly začínam skôr nenávidieť, než milovať. Najstrašnejšie bolo, že aj pri šiestom čítaní som v nich nachádzal chyby, čo môže znamenať, že som alebo debil alebo extrémny perfekcionista (dúfajme v druhú možnosť).

A to sa ešte do antológie nezahryzla profesionálna editorka. Takže ak to bude, mali by ste sa dočkať zbierky, v ktorej nie je ani slovo zbytočné. Čo nie je samozrejmosťou ani u neporovnateľne úspešnejších autorov, než som ja.

Zbierka nesie pracovný názov Obchádza nás temnota a je možné (nakoľko sa tak deje od samého začiatku), že je to zároveň názov definitívny. Ale to už nezáleží na mne a ak sa Hydra zbierku rozhodne vydať a bude ju chcieť pomenovať napríklad po nejakej poviedke, je mi to v zásade jedno. Pokiaľ sa to nebude volať Hrnček spokojnej kávy. A to sa nebude.

Momentálne antológia obsahuje okolo 20 poviedok, z toho 10 úplne nových, doteraz nikdy nepublikovaných, s ktorými ste sa nemohli nikde stretnúť. Druhá polovica sú kusy, s ktorými ste sa v minulosti už mohli stretnúť, ako napríklad Prasa (Cena Béla 2011), Starý zvyk (umierajúci Indián v stepi, stojac proti zlu, zisťuje, že ešte nechce zomrieť) alebo Bol som mladistvým kanibalom z kultového Filmagu Extra.

Zbierka nebude obsahovať moje drabble zo 66 + 6 hororov v 100 slovách.

Antológiu ešte čaká editorka, obálka (od Rižu, ktorý robil Kozích ľudí a Bagrovisko) a čierno-biele ilustrácie (Filip Bandurčin mi kreslil Lesy a komiksové Podzemie). Súčasťou zbierky by mal byť úvodník (ten je zatiaľ obohnaný rúškom tajomstva a uvidíme, či vôbec bude) a záverečné poznámky ku každej poviedke.

TANDEMOVÉ POVIEDKY

Honza Vojtíšek si v minulých rokoch v rámci selfpublishingu vydal dve zbierky poviedok a do tretice sa rozhodol pre tretiu, v ktorej sa však budú nachádzať len poviedky napísané v tandeme. Áno, hádate správne, vrátane mňa. Ide o poviedku Mŕtvi klauni nepijú. Táto poviedka by mala byť aj v Obchádza nás temnota. Honza zbierku chce vydať koncom roka, prípadne začiatkom budúceho.

FILMOVÉ TEXTY

V roku 2015 som nechal Recenzie.org, aby som sa mohol sústrediť na svoju literárnu tvorbu. Filmy však od útleho detstva zbožňujem a väčšinou zbožňujem aj písanie o nich, takže s mojimi názormi na ne (a knihy, komiksy a seriály) sa budete môcť stretávať na mojom spisovateľskom FB. Mám síce nápady na tucet rôznych filmových kníh, ale bolo by to strašne vyčerpávajúce a mojou prioritou vždy bola vlastná tvorba.

ROMÁN Č. 3

Po Kozích ľuďoch a Lesoch mal logicky nasledovať tretí román a je pravdou, že v rôznom štádiu dokončenosti mám 5 kusov, avšak pred ďalším selfpublishingom som uprednostnil práve Obchádza nás temnota. Bol by som magor, ak by som neuprednostnil. No a v tomto stave by bolo kontraproduktívne okrem zbierky poviedok, ktorá kompletizuje časť môjho písania, vydávať ešte románový e-book. Určite ale mám z čoho vyberať, keby som chcel a sú tam veci, ktoré dovolím si tvrdiť na Slovensku ešte neboli. Vrátane mrazivej hororovej detektívky.

KOZÍ ĽUDIA 2

Už sa z toho stáva vtip, tak v ňom pokračujme! Nie, na Kozích ľuďoch 2 nepracujem a stále platí možnosť, že ak nebudem mať poruke dobrý scenár, nikdy do toho nepôjdem. To síce tvrdil aj Hugh Jackman v súvislosti s druhým Wolverineom, ale mne môžete veriť, nakoľko prachy pre mňa nikdy neboli také dôležité, ako pre niektorých iných spisovateľov resp. som si ich vždy vedel zohnať z „iných zdrojov“.

.........................................................................................................

Môj spisovateľský profil na Facebooku.